cevap 1:

Bağlama bağlı - bu aynı anlama gelebilirdi. Masasında oturan bir öğrenciyle bir gün sürecek bir işle uğraşırsanız, o öğrenciden birine diyebilirsiniz. Bu bağlamda aynı anlama sahip olduklarını söyleyebilirim.

Bugün çok çalışıyorsun. Seni giyiyor mu? Bugün çok çalışıyorsun. Seni giyiyor mu?

Bu bağlamın biraz farklı bir anlamı var mı.

Mola verebilir miyim? Evet, bugün çok çalışıyorsunuz. Bir mola hak ediyorsun. Evet, bugün çok çalışıyorsun. Bir ara vermeyi hak ediyorsun.

Bu bağlamda, 'bugün çok çalışıyorsunuz' ifadesinin ikinci cümlesi anlam bakımından farklı bir fark yaratabilir - fakat - aynı zamanda ilk cümlenin ne anlama geldiği anlamına da gelebilir.


cevap 2:

“Bugün çok çalışıyorsunuz”, günümüze kadar olan bütün günün veya en azından iyi bir kısmının çok çalışarak geçirildiğini ima ediyor. Belki de bütün gün bir insanı gözlemledin ve onun meşgul olduğunu biliyorsun. Belki de neyi başardığını görüyorsunuz ve bir kaç saatini almış olması gerektiğini biliyorsunuz ya da uzun süren sıkı çalışmalarından dolayı yorgun ve kirli göründüğünü fark ediyorsunuz.

“Bugün çok çalışıyorsun” sadece şu anda gördüklerimi içeriyor. Öğleden sonra saat 3'te bir işe girip, yoğun bir şekilde raflarda çalışan bir çalışanı gözlemlemek istersem, “Bugün çok çalışıyorsunuz” diyebilirim. Çünkü “Bugün çok çalışıyorsunuz” demem. biliyorum. Belki ben gelmeden önce bütün gün etrafta oturuyordu.