Bir terapist bir psikolog ve bir psikiyatrist arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Bir terapist psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Bu her zaman kafa karıştırıcı bir sorudur. Yardımcı olabilir miyim bakayım.

İlk önce bir psikiyatrist, psikiyatride uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Hastaları görecek ve akıl sağlığı belirtilerine yardımcı olmak için RX ilaçlarını sağlayacak olan budur. (PCP'nizin yasal olarak sağlayamayacağı ilaçlar). Ayrıca bir Psiko sosyal değerlendirme yaparlar ve başka değerlendirmeler yapabilirler. Birçoğu devam eden terapi yapmaz, ancak devam eden Med Psy yönetimi yapar.

Psikolog genellikle doktora düzeyinde bir uygulayıcıdır ve genellikle tedavinin Dx tarafında çalışır. Ayrıca bir Psiko sosyal değerlendirme yaparlar ve başka değerlendirmeler yapabilirler. Çoğu devam eden terapi yapmaz.

Terapist genellikle danışmanlık ve terapi yapar ve MA düzeyinde Danışman Terapist, Klinik olarak eğitilmiş bir MSW veya MA Klinik Psikoloji olabilir. Ayrıca bir Psiko sosyal değerlendirme yaparlar ve başka değerlendirmeler yapabilirler. Çoğu devam eden terapi yapacak. Bazıları Vaka Yönetimi yapar.

BA düzeyi BSW veya Psikoloji Klinik değildir, ancak genellikle Vaka Yönetimi sağlar, ancak Terapi yapamaz. Tanınmış BA seviyesi Danışmanları yoktur, Terapi veya herhangi bir tür uygulama için bir MA olmalıdır.

Madde Bağımlılığı tedavisi alanında bazı değişkenler vardır.

Gördüğünüz gibi bu kafa karıştırıcı olabilir ama umarım yardımcı olur.

vadi


cevap 2:

Psikiyatristler, Bipolar Bozukluk ve Şizofreni gibi beyin temelli ruhsal hastalıkları ilaçla tedavi edebilen uzman tıp doktorlarıdır.

Psikologlar tıp doktoru değildir, ancak zihinsel hastalığı olan veya olmayan kişilere terapi sağlarlar. Bunlar Bilişsel Davranışçı Terapi ve Psikodinamik Terapi gibi çeşitli terapi biçimleridir. Terapist kelimesini bu tip psikologlara referansla kullanıyorum.

İnsanların doğru ilacı bulmasına ve tedavi sağlamasına yardımcı olan bazı Psikiyatristler vardır.