Siyasetin kriminalizasyonu ile suçluların siyasallaşması arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Siyasetin kriminalizasyonu, parti biletleri suçlulara verildiğinde gerçekleşir çünkü toplum üzerinde önemli etkiye sahiptirler. Ve insanlar, güçlü adam imajları nedeniyle onları oylarlar. İnsanlar işlerini kanca veya sahtekarlıkla yapabileceklerine inanıyorlar.

Öte yandan, suçluların siyasallaşması bir yönetimde eski bir özellik olmuştur. Politikacılar işlerini yapmak için himayelerini suçlulara genişlettiklerinde suçluların siyasallaşması denir.

Her ikisi de siyasetten aşağılayıcı ahlaktan kaynaklanıyor - demokratik açık, düşük vergi uyumu ve yolsuzluk tezahürlerden bazıları. Her iki kavram da - siyasetin kriminalizasyonu ve suçluların siyasallaşması - seçimleri ve demokrasiyi etkilemek için para ve kas gücü kullanır.

(Image Source: Hindistan bugün. Seçim sonuçlarını etkilemek ve siyasetteki etiği azaltmak için suçluların kullandığı para ve kas gücünü temsil ediyor)

bir


cevap 2:

Anlambilim meselesi. İlk durumda konu siyasettir. Yapılmakta olan, siyasi faaliyeti suçla doldurmaktır, böylece tüm siyasi faaliyetlerde suça öncelik verilir.

İkinci durumda konu suçludur. Denenmekte olan, suçlulara politikacı muamelesi yapmaktır. Suç faaliyetine siyasi faaliyet tonu verilir.