Ekşi krema ve şımarık süt arasındaki fark nedir?


cevap 1:

JaiGuruDev #Be Vejetaryen

Pastörize süt kötüye gittiğinde, baaaaaad, onu kurtarmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yok, bu yüzden sadece atmak.

Ekşi süt ile şımarık süt arasında büyük fark var.

Ekşi süt besleyici ve lezzetlidir - pastörize edilmemiş sütün yoğurt gibi sağlıklı bakteri ile mayalanmasına izin verildiğinde doğal bir sonuçtur. Ekşi süt için pek çok kullanım alanı vardır ve aslında ekşi sütü biraz limon suyunu pastörize sütün içine karıştırarak ve bir süre bekleterek taklit edebilirsiniz. Fakat süt pastörize edildiğinde, tüm iyi bakteriler kasabadan ayrıldı ve kötüye gittiğinde şımardı. Doğal kaynak kullanımı yerine bir çürüme süreci olarak düşünün. İçme onu! Şımarık süt kullanımın ötesindedir. Lütfen at onu.

https: //www.chowhound.com/food-n ...


cevap 2:

Aradaki fark nüfus içinde! Ekşi krema, kültürlü ayran, yoğurt ve diğer kültürlü süt ürünleri sütte laktozdan laktik asit üreten bakteri eklemiştir. Bu laktobasiller insanlara zararsızdır ve hatta sindirimde faydalı bir rol oynar. Kültür, laktobasilin büyümesini teşvik etmek ve diğer organizmaların büyümesini önlemek için şartlar altında gerçekleştirilir.

Bununla birlikte, şımarık süt, bazıları insanlarla iyi geçinemeyen ve aynı zamanda iyi adamları bir bütün olarak geride bırakan, çok sayıda yaratık tarafından yaşar. Bir bardak ekşi kremadan büyük bir bardak alın. Biraz toprak gibi ve hiç de hoş değil, değil mi? Şimdi, şımarık bir sürahi sürahisi bul ve biraz kokuş. Farkı gör? Bu, içerisindeki farklı hatalardan dolayı, lacyobacillus'tan farklı gaz çıkışı sağlar. Yani ekşi krema ve hatta ekşi süt bile şımarık sütten çok farklıdır.