Uçucu yağlar ile zeytinyağı gibi yağlar arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Uçucu yağlar saf ve doğaldır ve yüksek konsantrasyona sahipken, diğer demlenmiş yağlar çok daha yumuşaktır. Uçucu yağlar o kadar güçlüdür ki, asla doğrudan cilde ve vücudun diğer bölgelerine uygulanamazlar, ancak bir taşıyıcı yağlarda seyreltilirler. Oysa Uçucu Yağlar ve diğer demlenmiş yağlar, birkaç bitkinin kokusu kullanılarak üretilen aromatik yağlardır. Uçucu yağlar daha güçlü, pahalı ve aynı zamanda konsantre olurken, bitkisel yağlar ucuz bir yağ bazında ıslandığında infüzyon yağları üretilir.


cevap 2:

Uçucu yağlar bitkinin kök, kabuk, gövde, yaprakları ve aromatik kısımlarından elde edilen özütlerdir. Uygulamada, buhar damıtma yöntemi, soğuk presleme yöntemi ve mutlak veya beton türden uçucu yağlar üretmek için çözücü ekstraksiyon yöntemi gibi çeşitli ekstraksiyon yöntemleri vardır. Uçucu yağlar güçlü aromalara sahip ince yağlardır. Aşağıdakiler dahil 244'ün üzerinde uçucu yağ vardır:

  1. Lavanta Yağı Portakal YağıMugwort Yağı Çay Ağacı Yağı Acı Badem Yağı

Taşıyıcı Yağlar (baz yağlar olarak da bilinir), uçucu yağları seyreltmek için kullanılan bitkisel (ve bazı hayvan bazlı) yağlardır. Uçucu yağlar seyreltilmemiş formlarda kullanıldığında cilt tahrişlerine veya kaşıntıya neden olabileceğinden. Taşıyıcı yağlar, seyreltmek için baz yağlar olarak kullanılır. Taşıyıcı yağlar şunları içerir:

  1. Hindistan Cevizi Yağı Jojoba Yağı Zeytinyağı Argan Yağı Tatlı Badem Yağı Kayısı Çekirdeği Yağı Avokado Yağı

cevap 3:

Kısa cevap. Uçucu yağlar, farklı bitki kısımlarında bulunan uçucu yağlardır (havaya maruz kaldığında buharlaşır) ... genellikle buharla ekstrakte edilir ve bazen soğuk preslenir (birçok turunçgilde olduğu gibi). Aromatik olma eğilimindedirler.

Zeytinyağı, yer fıstığı yağı vb. LIPIDS olarak bilinen yağlı yağlardır. Çok daha büyük moleküllerdir ve havaya maruz kaldıklarında buharlaşmazlar. Hafif bir aroma, örneğin kakao yağı veya tamanu yağı olabilir.