Crowdfunding ve street dilenme arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Crowdfunding oldukça büyük olduğundan, sadece Okpal veya Gofundme gibi bağış tabanlı platformlara atıfta bulunduğunuzu varsayıyorum?

Eğer evet ise, gerçekten para hissettiğini, gerçekten de para istediğini iddia edebilir.

Hangi değişiklik “dilenmenin” sunumudur:

Çevrimiçi bir platformda, sunumunuzu geliştirebilir, resimler, videolar ekleyebilir ve neden fon istemiş olduğunuz ve projenin arkasında ne olduğu hakkında ayrıntılar verebilirsiniz.

Ayrıca, proje, sayfanın arkasındaki kişi ve nihai sponsorlar hakkında daha fazla ayrıntı bulmanıza yardımcı olmak için referanslar, bağlantılar ve diğer kaynaklar vermek daha kolaydır.

Son olarak, kitle fonlaması platformunda kalabalık etkisine sahipsiniz. Kolayca daha fazla insanın vermiş olup olmadığını görebilir, arkadaşlardan bağlantı alabilir, vb. Bu sosyal yön sadece sokakta para istemekten daha güçlüdür.

Özkaynağa dayalı veya Ödül temelli (Ulule veya Kickstarter gibi) kitle fonlaması platformlarıyla ilgili olarak, finanse etmek için kesin bir projeniz olduğundan ve kampanya genellikle bir ya da hiçbir şey olmadığından, sokak dilenmesinden tamamen farklıdır (sadece hedefinize ulaşırsanız para alırsınız) ).


cevap 2:

Fon topladığınızda, genel halka, şirkete, hayır kurumuna veya başka bir şeye benzer bir gruba değerli bir şey sunuyorsunuz. Başka bir deyişle, genel halktan size faydalı ya da üretken bir şey yaratabilmek için size para vermesini istiyorsunuz.

Sokak dilencesi kimseye bir şey teklif etmiyor. Topluma hiçbir şey katmaz, dilenci dışında kimseye yardım etmez - ve bu tartışmalı bile olsa - ve herkes için bir yük görevi görür.