Bir paralı askerle bir suikastçi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Aradaki fark, kapsam ve işe alım partisidir.

Bir suikastçi, suikast işleyen ya da bunu yapmak için kiralanan kişidir (takip etmemiş olsalar bile).

Cenevre Sözleşmesi'ne (GC) göre Suikast, askeri olmayan belirli kişilere yöneliktir. Asker ya da sivil olsun, uluslararası silahlı çatışmanın bir parçası olarak yapılıyorsa, bu bir savaş suçudur.

Ayrıca, GC'ye göre, paralı asker bir partide silahlı bir çatışmaya dayanmayan ancak söz konusu çatışmaya bu çatışmanın örgütlü silahlı kuvvetlerinin bir parçası olmadan silahlı bir savaşçı olarak katılmak ve esas olarak ücret için çalışmak olan bir kişidir. Bu bir savaş suçu değil, aynı zamanda Savaş Tutsağı veya savaşçı statüsü için de geçerli değil. (GC Ek Protokolü 1).

Askeri amaçlar için bir savaş suçu işlese bile, yasal olarak bir suikastçi olarak etiketlenebilse ve yasal olarak bir suikastçı olarak etiketlenebilse de, askeri olmayan bir hedef belirleyen bir keskin nişancı olduğunu, ancak muhtemel olmadığını belirtmekte fayda var. bunun için cezalandırılmak.

Bununla birlikte, tarihsel olarak, Assassin terimi, savaşa hazırlanırken esrar kullandığı için, şiddet içeren bir Müslüman tarikatına ilişkin “esrar yiyen” anlamına gelen, esrarlı bir tabir yolsuzluk anlamına gelir. Müslümanların egemen olduğu topraklardan uyuşturucu kullanan savaşçılar için kökenleri dışında.