Harika bir havayolu pilotu ile normal bir havayolu pilotu arasındaki fark nedir? Yoksa yetkinlik çıtası o kadar yüksek ki, harika bir pilot diye bir şey yok mu?


cevap 1:
  1. Disiplin: Büyük pilotlar disiplinlidir; sadece uçuş güvertesinde değil, dışarıda. Tony Kern, disiplin olmadan, kişinin yetkinlik direklerini inşa ettiği temellerin titrek olduğunu ve nihayetinde parçalanacağını söyleyecek kadar ileri gider. Uçuş güvertesindeki usule uygunluğun ötesinde, aynı zamanda politika / prosedür / sistem bilgisi açısından güncel kalmasını sağlar. Kişi, vücudunun ve zihninin uçmaya hazır olmasını sağlamak için gerekli önlemlerin alınmasını sağlamak için disiplin gerektirir; Profesyonellik: Büyük pilotlar, kimsenin bakmadığı zamanlarda bile doğru olanı yaparlar ve profesyonel olmakla bir şeyler yapmak için para ödemeyi karıştırmazlar. Büyük pilotlar sadece kendi imajlarına (diğer pilotların, kabin ekibinin ve yolcuların varlığında kendilerini taşıma ve yönetme şekline) değil, aynı zamanda temsil ettikleri organizasyona da önem verirler. Genç meslektaşlarının ve birlikte oldukları organizasyonun gelişimine ilgi duyuyorlar. Kişi her şeyi tam olarak bilemez, bu yüzden takım durumsal farkındalığının ve etkili iletişim ve katılımla diğer mürettebat üyelerini döngüye sokmanın önemini anlarlar. Ayrıca kendi kısa gelişlerinin farkındadırlar ve sürekli kendini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütürler. Olayları mümkün olduğunca ön plana çıkarmak ve iş yükünü en aza indirmek için önemli olmakla birlikte, büyük pilotlar işlerin değişebileceği ve ayakları üzerinde düşünme becerisine sahip oldukları konusunda rahattırlar. Disiplinli olmak ve profesyonel gurur duygusuna sahip olmak, belirsizlikle başa çıkmak için gerekli becerileri öğrenmenin anahtarı olan kendini geliştirme sürecinde büyük bileşenlerdir. bu ilgi. İster eğitim, güvenlik, sendika veya yönetim çalışmalarına dahil olsunlar, organizasyon içindeki rollerini ve meslektaşlarının refahını önemsiyorlar. Bu sadece yüzlerinde bir gülümseme ile çalışmak için gelmekle ilgili değil; gerçekçi olarak iyi günler ve kötü olacak. Gerçekten büyük pilotlar, hava durumu ve mecazi fırtınalara yaptıklarıyla ilgilenme gücüne sahiptir.

cevap 2:

İlginç bir soru, James! Cevaplar muhtemelen bu konuda çok değişecektir. Bu işte yaklaşık 40 yıl sonra bir avuç "büyük" havayolu pilotu, çok, çok sayıda "mükemmel" pilot, çok daha fazla "iyi" pilot ve ne yazık ki çok küçük bir avuç "zayıf" pilotlar biliyordum. Ama bu biraz eski soruya benziyor - "Sınıfında son mezun olan Doktor ne diyorsun? ----- Doktor." Tüm havayolu pilotlarının ölçüldüğü ölçülebilir "standartlar" maalesef oldukça geniş ve zorunlu olarak insanın bilgi öğrenme ve tutma yeteneğindeki büyük farklılıkları hesaba katmaktadır. Bazılarımız bu konuda diğerlerinden daha iyiyiz. İşe başladığımda, 727'de genç bir uçuş mühendisi olarak, neredeyse uçağı nasıl söküp tekrar bir araya getireceğimizi bilmek zorunda kalıyorduk (ya da öyle görünüyordu!). "Oraller" araştırılacak ve bir soruşturma olarak hayal edilecek olaylardı. Muayene edenler, bir zayıflık alanı bulmaktan ve daha sonra sandalyeye oturduklarında ve baskı altında eriyiklerini izlerken toplanabilecekleri en belirsiz ve ezoterik soruların bazılarını yanıtlamaya çalışırken kendinizi tavana döndürmenize izin veriyor gibi görünüyordu. . Muhtemelen baskı altında tepki verme yeteneğinden başka bir şeyin büyük bir ölçüsü değildir. Sistem bilgisinin bilgisayarlı testler ve "oraller" ile ölçüldüğü günümüze kadar, sadece günlük ortamda çalışmak için gerekli prosedürlerin ve teknik bilgilerin "tartışması" dır. Sınırlar ve prosedürlerin çamaşır listelerinin ezberlenmesine çok az önem verilirken, en basit prosedürleri bile gerçekleştirmek için mürettebat koordinasyonuna ve kontrol listelerinin kullanımına büyük önem verilir.

 

Dolayısıyla, bu ortamda, "sistem", yaratıcılık ya da "büyük" olarak kabul edilebilecek herhangi bir şeyi başarmak için çok az toleransın olduğu teknik olarak birçok "sıradan" pilotu ortaya çıkarmıştır. Benim düşünceme göre, "büyük" bir pilot süreçle tamamen ilgilenen ve mürettebatını mümkün olan en üst düzeyde kullanan ve HERKES'e operasyonun başarısına katkıda bulunma fırsatı veren pilottur. Operasyondaki herkese katkısının önemli ve değerli olduğunu hissettirir ve GÜVENLİĞİN mürettebatın toplu olarak aldığı her kararda öncelikli husus olmasını sağlar. Zorunlu kararları vermeleri gerektiğinde vermenin üstünde DEĞİLDİR ve kararlarını geri izlemez veya ikinci olarak tahmin etmez ve kasten ve güvenle yürütür. Her gün yaptığımız işte çok fazla standartlaşma ve rutin olsa da, uçağı en iyi ve en rahat şekilde çalıştırmak için becerilerini kullanma kabiliyeti de var. türbülans ve kontrol girişleri. Uçağın etrafını sarmak ve yapmak istediğiniz şeyi yapmasını ve gitmek istediğiniz yere koymasını sağlamak kolaydır, ancak gerçekten bir seyahat deneyimi yaratmak için yıllarca süren baharat ve deneyime sahip özel bir pilot gerektirir. maaşlarımızı ödeyen arkadaki insanlar için tamamen hoş. Çoğu "sıradan" pilot bunu yapabilirken, "büyük" bir pilot her uçuşta doğal olarak bunu yapabilir. Ancak, elemanların bir uçuşu rahatsız etmek için komplo kurdukları birçok kez var ve bu konuda herhangi bir şey yapabilen HERHANGİ bir pilot - sıradan VEYA büyük - yok. Bazı uçuşlar, dünya çapında seyahat ederken karşılaştığımız sayısız koşulda çalışırken mümkün olduğunca güvenli bir şekilde dayanmalı ve gerçekleştirilmelidir, ancak bu uçuşlar kuraldan ziyade HER ZAMAN istisna olacaktır.

 

Bazen olağandışı bir karar vermek ya da olağan dışı bir şey yapmak ve teknik bilgilerimizi ya da aerodinamik bilgimizi sıra dışı bir şey yapmak için kullanabiliriz. Kaptan Sullenberger kendini tam olarak bu durumda buldu ve bilgi ve deneyiminin her bir parçasını harika bir şey başarmak için kullandı. Yaşadığı şey, sonucu etkilemek için bu deneyimi kullanmasaydı, kolayca tam bir felakete dönüşebilirdi. Kaptan Sullenberger uçağını ve yolcularını kurtarmak için elindeki her kaynağı kullandığı için gerçekten "büyük" pilotlardan biri. Gerçekten "harika" bir an!

 

Umarım bu mükemmel soruyu senin için cevapladım. Bu işte karşılaştığım binlerce insanı ve yol boyunca bana öğrettiklerini yansıtmamı sağladı! Kesinlikle bazı "büyük" olanlar oldu ve umarım onlardan öğrendim yanı sıra benimle uçmaya dayanıklı olanlara bu bilginin bir kısmını geçerek! Büyüklük arayışınızda iyi şanslar!


cevap 3:

Sıradan bir pilot, harika olduklarını ve büyük bir pilot sıradan olduklarını düşünür.

Modern uçaklar gerçekten süper insan becerileri gerektirmez. Olağanüstü bir muhakeme gerektirirler.

Sully, Hudson'a inmek için üstün bir yetenek kullanmadı. O, hendek açmanın binalara çarpmaktan daha hayatta kalabileceğine karar verdi.

Flight filmi bir şekilde üstün becerinin bir şekilde aşırı hava ve felaket mekanik başarısızlığın üstesinden geldiğini kanıtlamaya çalıştı. gyy

Harika bir havayolu pilotu aşırı havalarda uçmazdı. O filmdeki diğer tüm BS'den bahsetmiyorum bile.