Geleneksel folklorda bir goblin ve hobgoblin arasındaki fark nedir? Yoksa bu ayrım, rol yapma oyunlarında ve modern fantezide mi ortaya çıktı?


cevap 1:

Belirli bir etimolojik fark yoktur. Goblin, başlangıçta “küstah haydut, knave” anlamına gelen ve daha sonra (Orta Çağ Latince'de “Gobelinus” olarak anılacaktır) Yunanca'da “kobalos” a geri dönen daha eski bir terimdir. "kötü ruh" demek için geldi. “Ocak” sadece “elf” anlamına gelir; palyaço, şakacı; sıradan bir kişi için genel bir terim. ” Yani fantastik anlamda, bir “hobgoblin” bir “kötü elf-ruhu” dur. Geleneksel folklorda bir goblin ve bir hobgoblin arasında, konuşmacının belirli lehçesi hariç, pek bir fark yoktur. Almancada “kobold” aynı şey için benzer ve ilgili bir terimdir.

Yüzüklerin Efendisi anlamında bir goblin fikri aslında “kobalos” un da “soyguncu” olarak kullanıldığı orijinal Yunanca'ya daha çok borçludur. LOTR'da “hobgoblinler” Saruman tarafından yaratılan insan-ork melezleriydi. Böylece, Yunanca tamamen insani “haydut”, ortaçağda bir “kötü ruh” (muhtemelen ormanda gizlenen gerçek bir brigand) ve daha sonra modern fantezide kötü ama başka türlü fiziksel olmayan (goblin / hobgoblin) oldu.


cevap 2:

Oyun şey. Benzer şekilde, sihirbazların “sınıflarındaki” farklılıkların çoğu: sihirbazlar, büyücüler, sihirbazlar, fahişeler vb. bir cadının büyüsü, kendisi gibi bir büyücü, bir sihirbaz vb.


cevap 3:

Ortaçağ Avrupa'sından gelen tüm folklorlarla ilgilenen bir kitap okuduğumdan bu yana uzun, uzun zaman geçti. Hatırladığım gibi, hem goblinler hem de hobgoblinler, keklere veya diğer ev ruhlarına / fae halkına çok benzeyen yaratıklardı. Ocaklar ocak ruhlarıydı ve yararlı ama pratik şakalar olma eğilimindeydi. Goblinler, ortalama ve yararlı değil. Efsanelerin birbirinden ödünç aldığını ve her iki terimin de hikayeyi kimin anlattığına bağlı olarak aynı canlıya atıfta bulunabileceğini unutmayın.