Bir yazı tipi ile yazı arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Yazı tipi, alfabe harfleri, sayılar, noktalama işaretleri ve hepsi özel olarak, aynı genişlik, oran, şekil, serif ve sans serif gibi aynı temel özellikleri paylaşan karakterleri içeren eksiksiz bir karakter kümesinin tasarımıdır. ve diğerleri, tek bir yazı tipinin genel sınırları içinde kalın, italik, yoğunlaştırılmış, genişletilmiş ve benzeri gibi farklılıklar olabilir ve tüm bu değişkenler ortak bir yazı karakteri ailesinin üyeleri olarak kabul edilebilir.

Yazı tipi, tek bir boyutta ve bir yazı tipinin tek bir stilinde (örneğin, italik, ekstra kalın) bir karakter kümesidir. Aynı yazı tipi ailesindeki diğer boyutlardaki veya stillerdeki karakterleri içermez.


cevap 2:

Tipografik tasarımda tip içeren iki varlığa atıfta bulunuruz: (1) yazı tipleri ve (2) yazı tipleri.

Bir yazı biçimi, diğer yazı biçimlerinden kendi adını belirtecek kadar farklı olan benzersiz biçimli bir yazı biçimidir. Örneğin, Times New Roman, Helvetica, Edwardian Script, vb. Hepsi yazı tipleridir. Her biri, diğer yazı biçimlerinden şekil ve stil bakımından benzersizdir. Yazı tiplerini, aileleri, “çocuklarının” her ailenin yazı tipi olduğu, ailenin yazı tipini taşıyan her çocuğun yazı tipi olduğu, ancak italik, Roma, semibold, kalın, siyah vb.

Yazı tipi, o zaman bir yazı tipinin alt kümesidir. Bir yazı tipinin her boyutu, ağırlığı ve stili, o yazı tipinin bir yazı tipidir. Bu yüzden, Arial bir yazı tipi olduğunda, Arial Eğik, Arial Yarı Kalın, Arial Kalın, Arial Siyah vb. Arial yazı tipinin yazı tipleridir. Dahası, bu yazı tipinin her nokta boyutu bir yazı tipidir. Bir tasarımcı olarak, bir yazı tipini, örneğin, Garamond Bold Italic 14 pt.

Umarım bu açıklama yardımcı olur.