Tamamlama sertifikası ile yeterlilik sertifikası arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyi?


cevap 1:

Tamamlama sertifikası sadece bir ders aldığınız veya bir çalışma yaptığınızı kanıtlar. Yetkinlik sertifikası, bir standart standardına ulaştığınızı ve bu bilgiyi gerçekten kullanabileceğinizi kanıtlar.

Bu, okula devam etmek ile sınavı geçmek arasındaki farktır.

Bir çok çevrimiçi eğitim sağlayıcısının kurslarında (LinuxAcademy'de çalıştığım şirket yapar) size bir tamamlama sertifikası sunacağını göreceksiniz, böylece bir Amazon Web Hizmetleri Kursunu tamamlamak için bir sertifika alabilirsiniz….

Satıcılar (So Amazon Web Services), sınava girmeniz ve belirli bir temel performans seviyesine ulaşmanız için bir sertifika verecektir.

Yetkinlik sertifikası tamamlanmasından çok daha değerlidir… işverenlere işleri gerçekten yapabileceğinizden daha fazla gösteren yetkinliklerdir.


cevap 2:

Dürüst olmak gerekirse, bir tamamlama sertifikası, resmi (veya akademik) dersleri bitirdiğiniz veya özel bilgi veya beceri edinmenin bir parçası olarak bir tür eğitim müfredatı tamamladığınız anlamına gelir. Sizi bir uzman yapmaz, ancak en azından konuya veya beceriye öğretildiğiniz (veya tanıtıldığınız) anlamına gelir.

"Yetkinlik Sertifikası" nı hiç duymadım. Karanlıkta bir çekim, ama bunun "profesyonel" veya endüstri sertifikaları anlamına geldiğini varsayacağım. Bu, sahibinin sınavları geçtiği ve muhtemelen eğitim (örn. Tamamlama kursları ve / veya üniversite derecesi) ve / veya mesleki deneyim gereksinimlerini karşıladığı anlamına gelir.

Deneyimlerime göre, profesyonel bir sertifika veya lisans almak için gerçek bir baskı var. Profesyonel sertifika / lisans kazanmaya çalışmanın bir parçası olarak sınavlarda başarısız olursanız, bu çok kötü olur.

"Hangisi daha iyi?" Olarak, uzmanlaşmış profesyonel sertifikalar ve / veya lisanslar (örn. Yetkinlik Sertifikası) kazanmak muhtemelen daha yüksek maaşlar sunabilir veya daha profesyonel fırsatlar sunabilir - bu bir garanti değildir (ama kesinlikle $ 'a yardım eder).