Bilişim lisans ve bilgisayar bilimleri lisans arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Indiana Üniversitesi'ndeki lisans eğitimimde bilişim okudum ve bu soruyu çok anladım! O zamanlar ailem dahil hiç kimse “bilişim” in ne olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değildi. Eğitimden öğrendiğim şey, bilişimin birçok farklı tanımının olması, ancak ortaya çıkardığımın şöyle gitti:

Bilişim, teknolojinin farklı disiplinlere uygulanmasıyla ilgilidir; burada bilgisayar bilimi daha çok teknolojiyi yaratmakla ilgilidir.

Bilişim eğitimi alan kişiler, birçok farklı şirket ortamının ortasında oturmak için eşsiz bir fırsata sahiptir. Çok değerlidirler çünkü teknolojiyi güçlü bir şekilde kavramanın yanı sıra tehlikeli bir düzeyde de belirli bir disiplini çok iyi bilirler. İnsanların iki ilgi alanını değerli bir pozisyonda birleştirmeleri gerçekten heyecan verici bir fırsat!


cevap 2:

“Bilişim” Avrupa'da daha sık kullanılan bir terimdir. Almanca konuşulan tüm üniversitelerde az ya da çok kullanılan Almanca “Informatik” kelimesinden doğrudan çeviri. Herhangi bir müfredatta “Computerwissenschaften” (bilgisayar bilimi) terimini hiç görmedim.

“Bilişim”, Biyoinformatik veya Geoinformatik gibi özel durumlarda kullanılıyor gibi görünmektedir (muhtemelen Bio bilgisayar bilimi tuhaf gelecektir :)).