4k HDR ve 4k arasındaki fark nedir?


cevap 1:

4k, çözünürlüğü ifade eder - panelin çözünürlüğü.

HDR, dinamik aralığı ifade eder; eşzamanlı olarak görüntülenebilen mümkün olan en parlak beyazın (diyelim 1.000 nit) mümkün olan en koyu siyah (diyelim 0.01 nit) üzerindeki oranı (bu durumda DR = 1,000 / 0,01 = 100,000: 1).

“Piyasada” HDR, Blu-Ray veya üstten (Netflix, Amazon, vb.) (HDR10 veya Dolby Vision) HDR dereceli filmleri oynatma yeteneğini ifade eder


cevap 2:

4K bir çözünürlük standardı, HDR ise dinamik bir aralık standardıdır.

Bir video akışının kalitesini göz önünde bulundurarak etkili üç faktörünüz vardır; çözünürlük, dinamik aralık ve renk gamı.

  • Çözünürlük, videodaki piksel sayısını ifade eder. 4096X2160 olan 4k için, toplam yaklaşık 8.8 milyon piksel. Renk gamı, bir video akışının kaç renk tutabileceğini ifade eder. Daha geniş bir renk gamı, daha parlak ve daha canlı renkler elde edebileceğiniz anlamına gelir.Dinamik aralık, görüntüdeki en parlak ve en karanlık noktalar arasındaki farkı ifade eder. Daha geniş dinamik aralık, daha parlak vurgular ve daha koyu gölgeler anlamına gelir ve bu noktalar arasında daha fazla bilgi saklanır.

HDR bir dinamik aralık standardıdır, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir. HDR akışları, standart bir 4k akışından iki bit daha fazla dinamik aralığa sahiptir, bu da olası parlaklık değerlerinin dört katına kadar anlamına gelir.

Karşılaştırılabilir bir 4k akışına ve 4k HDR akışına bakarken, her ikisi de aynı keskinlik seviyelerine sahip olacak, ancak HDR akışı ek dinamik aralık sayesinde daha iyi kontrast ve netliğe sahip olacak.


cevap 3:

4K ve HDR iki farklı kavramdır.

4K ekran çözünürlüğüdür.

Bir süre önce, 1920 x 1080 piksel standart ekran çözünürlüğümüz vardı ve Full HD olarak adlandırdık. Bundan sonra, TV üreticileri Full HD TV'de piksel sayısının 4 katına sahip TV'ler üretmeye başladılar. 4K (veya UHD) TV'nin çözünürlüğü 3840 x 2160 pikseldir.

Böylece 4K içerik, normal Full HD'den 4 kat daha fazla piksele sahiptir.

HDR - Yüksek Dinamik Aralık

Bu, TV'nizin kontrast oranını artırabilen ve böylece daha kaliteli bir görüntü sağlayabilen bir teknolojidir. Genellikle görüntüleme için daha geniş bir renk setiyle gelir, böylece daha fazla yaşam gibi daha yüksek kaliteli resimler gösterir.

HDR, içeriğin HDR'de olmasını gerektirir (özellikle HDR için çekilen video içeriği vardır).

HDR ile ilgili çok şey yerel karartma kavramıdır. Yerel karartma durumunda, TV'nin karanlık bölümlerinin arkasındaki LED aydınlatma soluklaşır. Bu, daha iyi kontrast oranı ve daha kaliteli resimler üretir.

HDR herhangi bir çözünürlükte (HD Ready, Full HD veya 4K) TV'de desteklenebilirken, TV'de 4K ekran çözünürlüğü ve HDR olduğunda, 4K HDR TV olarak adlandırılır