Termo plastik ve termo ayar plastik arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Termo ve termoset plastikler arasındaki farkları karşılaştırıp karşılaştırmak daha iyidir.

Termo plastikler

  • Eritilebilir ve geri dönüştürülebilir.

Termoset plastikler

  • Eritilemez ve geri dönüştürülemez.

cevap 2:

Termoset plastikler ve termoplastikler benzer görünse de, çok farklı özelliklere ve uygulamalara sahiptirler. Performans farklılıklarını anlamak, daha iyi kaynak bulma kararları vermenize ve ürün tasarımlarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Birincil fiziksel fark, termoplastiklerin tekrar sıvı haline getirilebilmesidir, oysa termoset plastikler her zaman kalıcı bir katı halde kalır. Termoplastikleri tereyağı olarak düşünün - tereyağı çeşitli şekiller oluşturmak için birkaç kez eritilebilir ve soğutulabilir. Termoset ekmeğe benzer, çünkü nihai duruma ulaşıldığında, herhangi bir ilave ısı kömürleşmeye neden olur.

Termoset plastik:

  1. Termoset plastikler, geri dönüşümsüz bir kimyasal bağ oluşturmak için sertleştirme işlemi sırasında birbirine çapraz bağlanan polimerler içerir. Çapraz bağlama işlemi, ısı uygulandığında ürünün yeniden eritme riskini ortadan kaldırır ve termosetleri elektronik ve beyaz eşya gibi yüksek ısı uygulamaları için ideal hale getirir. . Termoset plastikler genellikle deformasyona karşı dirençlerinden dolayı kapalı ürünler için kullanılır.

Artıları:

  • Yüksek sıcaklıklara termoplastiklerden daha dayanıklı Yüksek esnek tasarım İnce duvar özelliklerine mükemmel Estetik görünüm Yüksek boyutsal kararlılık seviyeleri

Eksileri:

  • Geri dönüştürülemez Yüzey kaplaması daha zordur Yeniden kalıplanamaz veya yeniden şekillendirilemez

Termoplastik:

  1. Termoplastik peletler ısıtıldığında yumuşar ve ek ısı uygulandığında daha akışkan hale gelir. Hiçbir kimyasal bağlanma meydana gelmediğinden sertleştirme işlemi tamamen geri dönüşümlüdür. Bu özellik, termoplastiklerin malzemenin fiziksel özelliklerini olumsuz etkilemeden yeniden kalıplanmasına ve geri dönüştürülmesine izin verir.Çeşitli performans avantajları sunan çoklu termoplastik reçineler vardır, ancak çoğu malzeme genellikle yüksek mukavemet, büzülme direnci ve kolay bükülebilirlik sunar. Reçineye bağlı olarak, termoplastikler plastik torbalar veya yüksek gerilimli mekanik parçalar gibi düşük gerilimli uygulamalara hizmet edebilir

Artıları:

  • Estetik açıdan üstün kaplamalarYüksek darbe dayanımı Yeniden kalıplama / yeniden şekillendirme özellikleri Kimyasallara dayanıklı Sert kristal veya kauçuk yüzey seçenekleri Çevre dostu üretim

Eksileri:

  • Genellikle termosetten daha pahalıdır Isıtılırsa eriyebilir

cevap 3:

Termoplastik: -

Bunlar, özelliklerinde çok az değişiklikle soğutulduğunda ısıtıldığında tekrar tekrar yumuşatılabilen ve sertleştirilebilen polimerlerdir.

Bu polimerlerde moleküller arası kuvvetler, elastomerlerin ve liflerin kuvvetleri arasında orta düzeydedir. Zincir arasında çapraz bağlantı yoktur. Yumuşama, çapraz zincir olmadığından polimer zinciri gittikçe serbestçe hareket ettiğinde meydana gelir.

Isıtıldıklarında erir ve istenen herhangi bir şekle kalıplanabilen ve daha sonra istenen ürünü elde etmek üzere soğutulabilen bir sıvı oluştururlar.

Termoplastiklerin bazı örnekleri, polietilen, polistiren, PVC, teflon vb.

Termoset polimerleri: -

Bunlar, ısıtmada kalıcı bir değişikliğe uğrayan polimerdir. Isıtmada sertleşir ve demlenmezler. Genellikle düşük moleküler kütleli yarı akışkan maddelerden hazırlanırlar.

Isıtıldıklarında, sert demlenemeyen ve çözünmeyen ürünler oluşturmak için yüksek oranda çapraz bağlanırlar. Çapraz bağlar, molekülü yerinde tutarak ısıtmanın serbestçe hareket etmesine izin vermez, bu nedenle bir termoset plastik çapraz bağlanır ve kalıcı olarak serttir.

Bu tip bazı örnekler bakalit, melamin formaldehit vb.