Kafes nedir ve çerçeve nedir? Onların arasındaki fark ne?


cevap 1:

soru sormak için teşekkürler…

Günlük mühendislik çalışma hayatımızda birçok kez kafes ve çerçeve kelimeleri birbirlerinin yerine kullanılır, ancak birçok benzerlikleri vardır, ancak kafes ve çerçeve arasında bazı farklılıklar vardır.

Kafes ve çerçeve her ikisi de bazı üçgen elemanlar tarafından inşa edilir ve eklemlere bağlanır. Kafeslerde, eklemler pim eklem tipindedir ve elemanlar pim etrafında dönmekte serbesttir. Yani kafes kiriş anları aktaramaz. Elemanlar sadece eksenel kuvvetlere (çekme ve sıkıştırma) tabi tutulur, öte yandan, çerçeve elemanları kaynak ve civatalama ile ek yerlerine sıkıca birleştirilir. Böylece çerçevenin eklemleri eksenel yüklere ek olarak anları da aktarabilir.

Pratik olarak, eklemlerde esneklik olmayan kafes kirişleri görebilirsiniz, ancak mükemmel bir kafes olarak kabul ederseniz, analiz yine de kabul edilebilir.

Sanırım benim fikrimi aldın ..


cevap 2:

Kafeslerde BM ve SF ile karşılaştırıldığında eksenel kuvvet yüksektir. Genellikle makaslar her zaman değil mutlaka üçgenlerden oluşur. Literatürün çoğu, bağlantıların kafeslerde pim tipi olduğunu, ancak gerçekte bağlantıların rijit olduğunu söylüyor. Çerçeveler önemli ölçüde yüksek SF ve BM'ye sahiptir. Ayrıca eklemler rijittir.