Güç transformatörü ve voltaj transformatörü arasındaki teknik fark nedir? Bu onların işlevlerine bakmadan.


cevap 1:

Sorunun sormasına rağmen, farkı yaratan işlev tam olarak budur. Bu konuda bir güç transformatörü, voltaj transformatörü veya akım transformatörü veya sinyal transformatörü arasında temel bir teknik fark yoktur. Hepsinde birincil bobin ve ortak çekirdekli ikincil bobin vardır. Hepsi aynı şeyi yapar, giriş gücünü bir voltaj ve akımla alır ve genellikle farklı bir voltaj, akım ve empedans ile çıkış gücü üretir. Güç eksi verimlilik kaybı korunur, bu nedenle:

Pin=Vin×Iin=efficiency×Pout=efficiency×Vout×Iout\qquad P_{in}=V_{in}\times I_{in}=\text{efficiency}\times P_{out}=\text{efficiency}\times V_{out}\times I_{out}

“Güç transformatörü”, örneğin sinyal transformatörlerinin aksine, yüksek güç durumunda kullanılan transformatörler için kullanılan genel bir terimdir. Gerilim ve akım trafoları arasındaki fark, kullanım şeklidir. Voltaj transformatörleri, tipik olarak bu voltajı değiştirmek amacıyla sabit voltaj girişine sahiptir. Akım transformatörleri, tipik olarak bu akımı ölçmeyi kolaylaştırmak amacıyla sabit akım girişine sahiptir.

Bunun yerine, farklı uygulamalar sadece niceldir. Bir sinyal transformatörü, aynı miktarda güçle uğraşmak zorunda olmadığından ve daha yüksek frekanslarla çalıştığından, daha ince kablolama ve daha küçük çekirdeklerin kullanılmasına izin verdiği için genellikle bir güç transformatöründen daha küçüktür.

^\dagger

. Bir akım transformatörünün tipik olarak çok az sayıda birincil dönüşü vardır, genellikle akımın ölçüldüğü tel tarafından oluşturulan sadece yarım dönüş, transformatör çekirdeğinin örneğin rahatsız etmeden mevcut bir telin etrafına sıkıştırılmasına izin verir. Bir voltaj transformatörü, maksimum verimlilik için yeterli manyetik enerjinin üretilmesini sağlamak için çok daha fazla dönüş gerektirir.

^\dagger

Bununla birlikte, anahtarlamalı modda bir güç kaynağı trafosunda yüksek frekans kullanımı, doğrudan düşük frekanslı şebeke voltajıyla ilgilenen bir transformatörden çok daha küçük olmasına izin verir. Empedans eşleşmesi için bir vana amplifikatörünün ses çıkış aşamasında olduğu gibi yüksek güçle çalışan sinyal transformatörlerine de sahip olabilirsiniz.


cevap 2:

Güç transformatörü iki yönlü bir dönüşümdür, yani adım yukarı ve aşağı adım, ancak voltaj transformatörü tek yönlü bir adım aşağı transformatördür. 132/33 kv transformatörde, birincil terminallere 132 kv uygularsanız, ikincil terminallerde 33 kv elde edersiniz veya bunun tersi de geçerlidir. Ancak 132 kv / 110v voltaj transformatöründe, birincil terminale 132 kv uygularsanız, ikincilde 110 v alırsınız, bunun tersi olmaz.