Asya aslanları ve Afrika aslanları arasındaki boyut farkı nedir?


cevap 1:

Asya Aslanları ve Afrika Aslanları hakkında bilmek istediğiniz her şey:

Asya ve Afrika aslanları 100.000 yıl kadar önce ayrıldılar ve bu nedenle genetik makyajda çok yakınlar. Aslında, ikisi arasındaki farklar, farklı insan ırksal grupları arasında bulunanlardan daha azdır. Bununla birlikte, farklılıklar, ne arayacaklarını biliyorlarsa, bir ** Asya ve Afrika aslanı arasındaki farkı söyleyebilecek kadar önemlidir.

BOYUT

Asya aslanı

Asya aslanları Afrika kuzenlerinden daha küçük olma eğilimindedir. Yetişkin erkekler genellikle 350 ila 420 pound arasında, yetişkin kadınlar ise 240 ila 365 pound arasındadır. Kayıttaki en büyük Asya aslanı burnunun ucundan kuyruğunun ucuna kadar 9½ metre ölçüldü.

Afrika aslanı

Afrika aslanları Asya aslanlarından daha büyüktür. Yetişkin erkeklerin ağırlığı 330 ila 500 pound arasındadır ve çoğu 410 kilo civarındadır. Kayıttaki en büyük Afrika aslanı 800 kilodan fazlaydı. Dişiler tipik olarak Asya kuzenleriyle aynı ağırlığa sahiptir. En uzun Afrika aslanı burundan kuyruğa yaklaşık 11 metre ölçüldü.

MANE

Asya aslanı

Afrika aslanı ile karşılaştırıldığında, erkek Asya aslanı nispeten kısa, seyrek bir yele sahiptir. Sonuç olarak, erkek Asya aslanının kulakları her zaman görünür olma eğilimindedir. Daha az gelişmiş olmasının yanı sıra, yele genellikle Afrika aslanlarından daha koyudur.

Afrika aslanı

Erkek Afrika aslanları, Asya kuzenlerinden daha uzun ve daha dolgun yeleğe sahip olma eğilimindedir. Aslan yelesi erkek durumunun bir işaretidir. Diğer aslanların erkeğin genel gücünü ve zindeliğini değerlendirmesine izin verir. Uzun, karanlık bir yele olan bir erkek, rakiplerine daha korkutucu ve karşı cins için daha çekici.

Tufts

Asya aslanı

Asya aslanları Afrika aslanlarından daha kalın dirsek tutamlarına ve daha uzun kuyruk tutamına sahiptir. Kuyruk tutam, işlevi bilinmeyen kısa bir omurgayı kapsar.

Afrika aslanı

Afrika aslanları nispeten seyrek dirsek kümeleri ve Asya aslanlarından daha kısa kuyruk tutamına sahiptir

CİLT KATLAMA

Asya aslanı

Erkeğin seyrek yeleğinden başka, Asya aslanının en ayırt edici özelliği, göbek boyunca uzanan uzunlamasına bir deri kıvrımıdır. Bu özellik tüm Asya aslanlarında bulunur.

Afrika aslanı

Bir Afrika aslanı karnına bakarak hızlıca bir Asya aslanı söyleyebilir. Hemen hemen tüm Afrika aslanları, Asya aslanlarının karnı boyunca uzanan uzunlamasına deri katından yoksundur.

KAFATASI

Asya aslanı

Bir aslanın sadece kafatasına dayanarak Asya mı yoksa Afrika mı olduğunu öğrenmekle görevlendirildiyseniz, işte bir ipucu. Asya aslanlarının yaklaşık yüzde 50'si çatallı infraorbital foramina olarak adlandırılan şeye sahiptir. Bunlar kafatasında sinirlerin ve kan damarlarının göze geçmesine izin veren küçük deliklerdir. Bir aslanın kafatası bunlardan ikisine sahipse, bu bir Asya aslanıdır.

Afrika aslanı

Her ne sebeple olursa olsun, Afrika aslanlarının sadece bir infraorbital foramenleri vardır. Görüşleri Asya aslanı kadar güçlüdür, bu nedenle iki infraorbital foraminaya karşı tek bir yararı yoktur.

GURUR BOYUTU

Asya aslanı

Tıpkı Afrika aslanları gibi Asya aslanları da son derece sosyal ve gurur adı verilen sosyal birimlerde yaşıyorlar. Bununla birlikte, Asya pideleri Afrika'daki muadillerinden daha küçük olma eğilimindedir. Kaydedilen en büyük Asya gururu beş yetişkin dişi içeriyordu, ancak çoğunda sadece iki yetişkin dişi var. Bunun nedeni, avladıkları hayvanların nispeten küçük olması veya Gir Ormanı'ndaki menzillerinin çok sınırlı olması olabilir. (Daha sonraki saha çalışmalarının küçük övünç olarak düşünülen şeylerin aslında büyük övünlerden sadece küçük yemleme grupları olduğunu gösterebileceği unutulmamalıdır.)

Afrika aslanı

Asya aslanları gibi Afrika aslanları da gurur adı verilen sosyal birimlerde yaşıyorlar. Bu davranış kediler arasında benzersizdir, çünkü diğer tüm kedi türleri nispeten yalnızdır. Afrika'da bu övgüler arasında ortalama dört ila altı dişi, yavruları ve bir ila dört erkek aslan bulunur. Daha hızlı, daha çevik dişiler avı yaparken, daha büyük erkek aslanlar gururu devriye gezer ve savunur. Gururlu kadınlar genellikle aynı anda doğum yapar ve yavrularını bir kreş veya kreşte birlikte yetiştirirler.

ERKEK TOPLUM

Asya aslanı

Afrika aslanlarının aksine, erkek Asya aslanları gururlarla yaşamazlar. Aslında, çiftleşirken veya büyük ölümlerde sadece dişi aslanlarla ilişki kurma eğilimindedirler. Aksi takdirde, yalnız veya başka bir erkek aslanla ortaklaşa yaşarlar. Bu ortaklıklar, erkek Asya aslanlarının daha geniş bölgeleri kontrol etmesine ve rakip erkekleri daha kolay korkutmasına izin veriyor.

Afrika aslanı

Afrika'da her aslan gururunun, gururlarını diğer erkeklere karşı şiddetle savunan ikamet eden bir erkek ya da erkek grubu vardır. Gurur tasfiyesi, her iki ila dört yılda bir gerçekleşir, bu sırada mağlup erkeklerin emici yavruları öldürülür. Bu, yeni erkeğin genleri boyunca geçmesini sağlar.

ÖN BOYUT

Asya aslanı

Gir Ormanı'ndaki av hayvanları genellikle Afrikadakilerden daha küçüktür, bu nedenle av grupları da daha küçüktür. Bu muhtemelen gurur büyüklüğünün neden bu kadar küçük olduğunu açıklıyor. Gir Ormanı'nda en çok alınan av türleri, sadece 110 kilo ağırlığında olan chital geyiğidir. Bunlar bilinen ölümlerin yaklaşık yüzde 45'ini oluşturmaktadır.

Afrika aslanı

Afrika savanının av hayvanları, Batı Hindistan'ın Gir Ormanı'ndaki hayvanlardan daha büyük olma eğilimindedir. Afrika aslanları sıklıkla antilop ve zebra gibi 600 ila 800 pound ağırlığındaki avlarla mücadele edecek ve bazen 1.000 ila 2.000 pound arasında Afrika mandalarını alacaklar. Bu, Afrika aslanlarının neden daha büyük gururlarda yaşadığını açıklayabilen işbirlikçi avcılık teknikleri gerektirir.

Animal Planet tarafından sağlanan bilgiler!

**GÜNCELLEME:

Mart, 2019 - “Afrikalı” Aslan terimini kullanmam Quoran arkadaşı İshan Khan tarafından sorgulandı. Bunun için ona teşekkür ediyorum. Son değişikliklerden dolayı bu eki eklemem gerekiyor. Doğrudur, çünkü Afrika'da yaşayan iki farklı aslan vardır ve bunlardan biri yakın zamanda Asya'da yaşayan aynı aslan olarak kabul edilmiştir. Bu makaleyi yazdığım zamandan sonra (IUCN Kırmızı Liste tarafından) resmi hale getirildi. Bundan önce, alt türlerin listesi o kadar uzun ve çeşitliydi ki, açıklamamı basit tutmak istedim ve oldukça karmaşıklaştığı için tüm ayrımları yapmaya bile çalışmak istemedim. Taksonomistlerin listeyi pekiştirmeleri ve basitleştirmeleri iyidir. Uzun süren alt tür listeleri ilk defa pekiştirilmedi. Jaguarlar son zamanlarda benzer bir süreçten geçti. Aslında… Felidae taksonlarının tamamı geçen yıl 2018'de yeniden düzenlendi. Yani tüm kedi dünyasında birçok değişiklik var. Grafiği çizmek istedim. Bildiğim kadarıyla, henüz grafiksel olarak temsil edilmedi.

Basitçe söylemek gerekirse… Batı ve güney Afrika'da yaşayan aslanlar bir alt türden ve Afrika'nın geri kalanında, yani kıtanın kuzey doğusunda yaşayan ve oradan belirli bir mesafeye yayılan aslanlar başka bir alt tür. Bu aslanlar Asya'da yaşayanlarla aynı alt türlerdir (Gir Aslanları). Bununla birlikte, bu iki alt türü daha da fazla alt türlerin altındaki seviyelere ayıran popülasyonlarda hala yerel farklılıklar vardır.

Bu yazıdan itibaren iki alt tür:

Güney ve doğu Afrika'da yaşayan Panthera leo melanochaita (Cape Lion). Temel olarak, tüm Hint Okyanusu kıyısı, Güney Afrika dahil. Bu, Afrika Aslanı olarak yukarıda tarif ettiğim aslan.

Panthera leo leo (Kuzey Afrika / Asya Aslanı). Tarihsel olarak Asya'nın Afrika'nın tamamen kuzey yarısında Atlantik Okyanusu'na kadar uzanmıştır. Bu, Asya aslanı olarak yukarıda tarif ettiğim aslan.

Bunlar bu iki alt türün tarihi aralıklarıdır. Bununla birlikte, tüm aslanların bölgeleri o kadar azaltılmış ve çok ağır bir şekilde parçalanmıştır ki, tarif ettiğim aralıkların çoğunluğu artık tamamen aslanlardan yoksundur. Bu iki alt türün aralıkları arasındaki kesin ayrım çizgisi tartışmalıdır.

Son olarak, aslan taksonomisi tarihinin sürekli evrim geçirdiğini ve sürekli değiştiğini eklememe izin verin. Bir zamanlar, on kadar farklı alt türün olduğuna inanılıyordu. Yine de, daha önce de belirttiğim gibi, Hayat Ağacı'nın tüm felidae dalı, 2018'de yeniden düzenlenmiş ve ayrı alt türler olduğu düşünülen birçok farklı kediyi sadece birkaçına birleştirmiştir. Genetik test son yıllarda o kadar hızlı ilerledi ki, son birkaç yüzyıl boyunca tarihsel olarak var olan kafa karışıklıkları giderildi. Eski sınıflamalar güncel olduğundan, önümüzdeki birkaç yıl içinde kedi sınıflandırmalarıyla ilgili birçok yazıda düzeltmeler görmeyi bekleyebilirsiniz.

Taksonominin heyecan verici dünyasına hoş geldiniz!


cevap 2:

Halen 5 tip Afrika aslanı var.

  1. Batı Afrika aslanı (Senegalensis) .Doğu Afrika aslanı veya Masai aslanı (Nubica) .Orta Afrika aslanı veya Kongo aslanı (Azandica) .Güney Afrika aslanı veya Transvaal aslan (Krugeri) .Güney Afrika aslanı (Bleyenberghi).

Asiatikler, ilk üçe (muhtemelen Ngorongoro Krateri metapopülasyonu hariç) göre yaklaşık 180 kg civarında veya biraz altındadır.

Son ikisi daha büyüktür, bazı bölgelerde ortalama ağırlık 200 kg kadar yüksektir, ancak av bakımından zengin IndoGangetic ovalarındaki Hint aslanlarının karşılaştırılabilir boyuta ulaştığı bir zaman vardı.

Şimdi Afrika aslanları (Senegal aslanları hariç) Asya'lılardan çok daha büyük yeleğe sahipler, daha küçük bir aslan çok daha büyük görünüyor. İşte bir örnek:

Ayrıca, Asya aslanlarının sayısı düşüktür ve çok daha az belgelenmiştir. En büyük kişinin ağırlığının gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz… Mevcut verilerin büyük kısmı halka açık değildir.

Daha fazlası için; Asya aslanları: Veri, Resimler ve Videolar.


cevap 3:

Halen 5 tip Afrika aslanı var.

  1. Batı Afrika aslanı (Senegalensis) .Doğu Afrika aslanı veya Masai aslanı (Nubica) .Orta Afrika aslanı veya Kongo aslanı (Azandica) .Güney Afrika aslanı veya Transvaal aslan (Krugeri) .Güney Afrika aslanı (Bleyenberghi).

Asiatikler, ilk üçe (muhtemelen Ngorongoro Krateri metapopülasyonu hariç) göre yaklaşık 180 kg civarında veya biraz altındadır.

Son ikisi daha büyüktür, bazı bölgelerde ortalama ağırlık 200 kg kadar yüksektir, ancak av bakımından zengin IndoGangetic ovalarındaki Hint aslanlarının karşılaştırılabilir boyuta ulaştığı bir zaman vardı.

Şimdi Afrika aslanları (Senegal aslanları hariç) Asya'lılardan çok daha büyük yeleğe sahipler, daha küçük bir aslan çok daha büyük görünüyor. İşte bir örnek:

Ayrıca, Asya aslanlarının sayısı düşüktür ve çok daha az belgelenmiştir. En büyük kişinin ağırlığının gerçekte ne olduğunu bilmiyoruz… Mevcut verilerin büyük kısmı halka açık değildir.

Daha fazlası için; Asya aslanları: Veri, Resimler ve Videolar.