Programlama dilleri arasındaki en temel fark nedir?


cevap 1:

Programlama dili, bir bilgisayara belirli görevleri yerine getirmesi için talimat vermek için kullanılan bir kelime dağarcığı ve dilbilgisi kurallarından başka bir şey değildir. Programlama dili terimi genellikle BASIC, C Dili, C ++ Dili Java gibi üst düzey dili ifade eder. Üst düzey programlama dili, bilgisayarın makine dili olarak anladığı dillerden daha karmaşıktır. Bilgisayar Dilleri Makine dili ile üst düzey dil arasında yalan söylemek, montaj dili olarak adlandırılan dillerdir. Montaj dili, bir programcının makine dillerinde olduğu gibi sayılar yerine adları değiştirmesine izin verir. Bilgisayar Dilleri Üst düzey dilin üzerinde dördüncü nesil diller (genellikle 4GL olarak kısaltılır) adı verilen diller, insan diline en yakın bilgisayar dili sınıfını temsil eder.


cevap 2:

Donanımdan uzak olduğu dil seviyesinden dil tarafından desteklenen paradigmalara, dilin sözdizimine kadar çok fazla fark olabilir.

Düşükten yüksek seviyeye bazı diller:

  1. Montaj (makine kodunu söyleyebileceğinizden emin olabilirsiniz, ancak Meclis makine koduna yaklaşık 1: 1 eşlendiğinden bunları bir araya getireceğim) FORTRAN, C,… C ++, Rust,… Java, C #,… PythonPHP, JS

İşte bazı paradigmalar:

  • Yordamsal: yukarı ve ileri atlama ve cehenneme git Fonksiyonel: her yere atlamak yerine; prosedür blokları oluşturmak, isimlerle etiketlemek ve prosedür bloğuna nasıl girip bırakılacağına dair bir prototip vermek (fonksiyon da denir). Şimdi en azından hangi prosedürleri nereye çağırdığınızı ve nerede bıraktığınızı takip edebilir ve işleve girdiğiniz yere geri dönebilirsiniz. Nesne Yönelimli: Her şey bir nesne olduğunda ve yalnızca nesneler üzerinde çalıştığınızda. Apple + Muz'u deneyin, başarılı olabilirsiniz. Belki Elma> Muz da, kim bilir? Bu kesinlikle etkileyici, ama tam Nesne ve tüm mirasın bir izini tutmak zorunda, bu yüzden emin ve ya da daha fazla bellek tüketen kafa karıştırıcı olabilir.

Bu yönlerin en temel farklılıkları kapsaması gerektiğine inanıyorum.