Web API ve web hizmetleri arasındaki temel fark nedir ve neden bunları kullanıyoruz?


cevap 1:

İşleri biraz temizlemek için size iki basit tanım vereceğim - bu konuda tüm tekniklerden yararlanmamaya çalışacağım.

API nedir?

Bu nedenle, bir API (Uygulama Programlama Arayüzü kısaltması), farklı uygulamalar veya program işlevleri arasında veri aktarımı aracı olarak kullanılan bir protokoldür. Temel olarak, uygulamanıza nasıl davranacağını ve nereye gideceğini söyleyen bir dizi kuraldır. Bu teknoloji kullanıcılar için hızlı ve kullanışlıdır.

Örneğin, yeni kıyafetlerinizi çevrimiçi olarak kredi kartıyla ödediğinizde API kullanıyorsunuz. E-ticaret platformu, kart verilerini onaylamak için bankanızın web sitesine gönderir ve ardından hemen geri döner.

API'lar işletim sistemi düzeyinde, bir ağda veya web üzerinde uzaktan çalışabilir.

Web API'leri genellikle web hizmetleriyle karışır. Örneğin, bulut bilişim çözümlerinde, buluttan veri almak için API'ler kullanılır. Bununla birlikte, genel bir kural değil, kullanımı özel bir durumdur.

Süper hızlı ve kullanımı kolay API'ların potansiyel riskler taşıdığını da unutmayın. API'leri kurumsal ihtiyaçlar için kullanmak genellikle iyi bir fikirdir, ancak API entegrasyonunu uygularken gizli verilerinizi nasıl koruyacağınızı bilmek de önemlidir.

Web hizmeti nedir?

Herhangi bir web hizmeti temel olarak 3 bileşenden oluşur:

  • SOAP (Basit Nesne Erişim Protokolü) mesaj taşımasından sorumlu bir protokoldür. XML kodlu verileri SOAP Mesajları olarak iletir. Her mesaj, tüm verilerin şifrelendiği bir XML belgesi içerir. Web servislerine erişmek için standart web protokolü olan HTTP'yi kullanmanız gerekir.UDDI (Evrensel Açıklama, Keşif ve Entegrasyon), belirli bir servis sağlayıcı tarafından web servislerini tanımlamak, yayınlamak ve keşfetmek için bir standarttır. Kuruluşların web hizmetlerini bulmalarına ve bunları kendi sistemlerine entegre etmelerine yardımcı olan bir belirtim sağlar.WSDL (Web hizmetleri açıklama dili). Bir istemci uygulaması, bir web hizmetinin neler yapabileceğini bilmesi gerektiğinde WEDL'i kullanır, böylece doğru web hizmetini çağırır. WSDL belgesini kullanarak, istemci uygulaması web hizmetinin nerede olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini anlayabilir.

API'lar ve web hizmetleri arasındaki temel farklılıkların kısa bir özeti aşağıda verilmiştir:

  • Web hizmeti, belirli bir görevin çözülmesi için oluşturulan bir yazılım parçasıdır. Bir API, bir veri alışverişinin nasıl çalışması gerektiğini açıklayan bir dizi protokoldür. Web hizmetleri bağımsızdır, ancak API'ler açık kaynaklıdır ve herhangi bir yerde kullanılabilir. -servis fonksiyonu, bu yüzden iki kavram genellikle karıştırılır.

Umarım faydalı olmuştur! Cevabımı geliştirebilir veya değerli bilgilerinizi ekleyebilirseniz, takdir edeceğim.