Özel görelilik ile Genel görelilik arasındaki temel fark nedir?


cevap 1:

Özel, Özel bir durum anlamına gelir. Özel'i her duyduğunuzda, kolay sürüm anlamına gelir.

Özel Görelilik temelde yerçekimi ile hiç ilgilenmez. İçindeki her şey yer çekimine yokmuş gibi davranır. Nispi hız nedeniyle zaman genişlemesi ve uzunluk daralması gibi şeylerle ilgilenir, kütle-enerji eşdeğeri oluşturur, ışığın hızının hızınızdan (tekrar zaman genişlemesi) bağımsız olarak aynı görünmesi, fizik yasalarının olması gerekir. hangi referans çerçevesine baktığınızdan bağımsız olarak aynıdır ve evrendeki her şeyin hız sınırını belirler.

Genel Relativite Özel Relativite alır ve sonra Gravity'yi karışıma dahil eder. Kütle bükme uzay-zaman, yerçekimine bağlı zaman genişlemesi, yerçekimi ile bükülen ışık, yörünge önleme, yerçekimi dalgaları, tekillikler / kara delikler, vb.


cevap 2:

Genellikle SR ve GR arasındaki farkın Özel Göreliliğin hızlanan çerçevelerle başa çıkamayacağı söylenir - öğretim görevlimin sözleriyle, bu “etkisiz twaddle” - SR hızlanan çerçeveyle başa çıkabilir!

Hatta 4-hızlanma adı verilen ve aşağıdakiler için bir ifade türetebileceğiniz özel bir nesnemiz var:

Aμ=(γ4c2auγ4(a+u×(u×a)c2))A^\mu = \left( \begin{matrix} \frac{\gamma^4}{c^2} \vec{a}\cdot\vec{u} \\ \gamma^4 \left(\vec{a} + \frac{\vec{u} \times (\vec{u} \times \vec{a})}{c^2} \right) \end{matrix} \right)

Nasty, fo ’sho’, ancak bu küçük blighter ile birçok ilginç şey yapabiliriz!

Genel Görelilik, yerçekimini açıklamak için oldukça basittir.

Özel Görelilik, metrik düz olduğunda GR'nin özel durumudur - yani yerçekimi yoktur.

Metrik tüm kıvrımlı hale geldiğinde ve işler yerçekimi yaşamaya başladığında Genel Relativiteye ihtiyacınız vardır.

Pratik bir bakış açısından konuşmak gerekirse, temel fark GR'nin SR ile çalışmaktan çok daha zor olmasıdır.

SR'de şaşırtıcı derecede az matematik bilmekle kurtulabilirsiniz - bu GR ile böyle değildir - ikisi arasındaki gerekli bilgi farkı olağanüstüdür. Tensör analizini bilmeden GR'yi deneyip çalışamazsınız - Özel Relativite için buna girmeden önce uzun bir yol elde edebilirsiniz (çoğu insan, gelişmiş özel görelilik olan elektromanyetizmada karşılaşır)

Fiziksel olarak, ana (iyi, tek) fark yerçekimi.

Öğrenmek açısından - GR öğrenmek ve matematik yapmak çok, çok, çok daha zordur.

Uzlaşma, daha zor olsa da, GR'nin çok güzel sonuçlar üretmesidir!