Sol el kuralı ile sağ el kuralı arasındaki temel fark nedir?


cevap 1:

Temel fark, sol elinizdeki başparmağın sağ elinizdeki başparmağın ters yönünü göstermesidir. Bu fark, Lenz’in Yasasını temsil eder ve bu da Faraday’ın tümevarım kanununda eksi bir işaretle temsil edilir.

manyetik alana dik bir akım taşıma teliniz varsa, tel üzerinde bir kuvvet olacaktır. Bu kuvvet şimdi telin hareket etmesini sağlarsa, manyetik alandaki hareket bir emf ve akım akışı üretme eğiliminde olacaktır. İndüklenen akımın yönü, teli hareket ettiren orijinal kuvveti üreten akıma ters yönde olacaktır. İki akım ters yöndedir (biri en azından kısmen, diğerini iptal etme eğilimindedir). El kuralının iki versiyonu var - biri size uygun bir alan ve akım kombinasyonunuz olduğunda üretilen kuvveti anlatırken, diğer el iletkenin sahada hareket ettiği durumla ilgilenir ve bu size kuvvet itecek şekilde.

Bunu matematiksel olarak açıklayabiliriz, ancak kısa ve temel cevap Lenz’in Yasasıdır.


cevap 2:

Kimse matematikte kullanılan Sağ El Koordinat Sisteminden (henüz) bahsetmedi. Vektör çapraz ürünü, x, y ve z eksenlerinin sağ elle yönlendirilmesine bağlıdır.

Matematiksel olarak F = q (v x B), q pozitif işareti veya negatif işareti ekliyor olsun, doğru yönü verir.

Benim tercihim her zaman sağ el kurallarını kullanmak ve gerektiğinde negatifleri atmaktır - ancak negatif yükler kullanırken sol ellerini sallamayı tercih edenleri suçlamam.

Ancak matematiksel sağ koordinat sistemi IMHO'yu kaynar.