Hotspot ve Tethering arasındaki temel fark nedir?


cevap 1:

American Heritage® İngiliz Dili Sözlüğü'ne göre, tether, bir hayvanı belirli bir yarıçap içinde tutmak için bir ip, zincir, kayış veya kord anlamına gelir. Mobil teknoloji bağlamında, bir USB kablosunu kullanarak bir cep telefonunu bir dizüstü bilgisayara bağlamaya internet paylaşımı denir. İnternet paylaşımı, Wi-Fi, Bluetooth veya USB gibi farklı ortamlar kullanılarak yapılabilir. İnternet paylaşımı genellikle bir cihazın internet bağlantısının diğerine paylaşılmasına izin verir. Tüm modern cep telefonu işletim sistemleri internet paylaşımı için internet paylaşımı özelliğine sahiptir. Windows, Android ve iOS, USB, Bluetooth ve Wi-Fi üzerinden İnternet paylaşımı sağlayan yerleşik özelliklere sahiptir. İnternet tethering Wi-Fi üzerinden yapıldığında, mobil hotspot olarak da bilinir.

İnternet Paylaşmaya Yaklaşımlar

Mobil erişim noktası, İnternet paylaşımı için en yaygın yaklaşımdır. Kurulumu kolaydır ve çoğu cihazda Wi-Fi modüllerinin bulunması, ekstra bileşen gerektirmemesini sağlar.

Bluetooth üzerinden İnternet paylaşımı kurmak nispeten zordur ve ayrıca hız Wi-Fi'den daha düşüktür. Şu anda, Bluetooth İnternet paylaşımı, Wi-Fi yaygın olarak kullanıma sunulmadan önce yaygın olmasına rağmen

USB üzerinden İnternet paylaşımı çok hızlıdır ve cihaz USB üzerinden şarj edilebildiğinden güç tüketimi minimum düzeydedir. Ancak, pek çok cihaz bu USB tethering özelliğini desteklemez. Ayrıca, her iki tarafta özel sürücülere veya yazılıma ve muhtemelen bazı yapılandırma öğelerine ihtiyaç duyacaktır.

Bağlantı Protokolleri ve Gereksinimleri

İnternet paylaşımı genellikle interneti paylaşmak için NAT (Ağ Adresi Çevirisi) kullanır. Bu durumda, yalnızca internete bağlı olan cihazın (internet bağlantısının paylaşıldığı cihaz) genel bir IP'si vardır. İnternet paylaşımı ile bağlanan diğer cihazların özel IP'leri vardır ve NAT adı verilen teknik, tek tek genel IP açısından farklı cihazları tanımlamak için kullanılır.

Çeşitli telekom sağlayıcıları tarafından sunulan mobil erişim noktaları, bilgisayar kullanıcılarının nerede olurlarsa olsunlar internete bağlanmasını sağlayacak bir adaptör veya cihazdan oluşur. Mobil erişim noktaları, bir yerel alan ağına veya bir PC'den başka bir kablosuz ağa geleneksel yöntemle oturum açma yöntemine alternatif olarak tanıtılır. Mobil erişim noktaları başka tür aygıtlar için kullanılabilse de, en yaygın olarak dizüstü bilgisayarlarla ilişkilidir, çünkü dizüstü bilgisayarlar dolaşabilen, ancak genellikle yerleşik mobil Wi-Fi ile birlikte gelmeyen bir tür “hibrit” aygıttır .

Donanımın yanı sıra, günümüzde yazılımlar da sıcak noktalar oluşturabilir. Connectify Virtual Router® gibi yazılımlar ve ayrıca işletim sistemlerindeki yerleşik araçlar, dizüstü veya cep telefonunuzdaki Wi-Fi modülünü sanal bir etkin noktaya dönüştürerek internet paylaşmanıza olanak tanır.

İnternet paylaşımı ve etkin nokta için sağlayıcı modelleri

İnternet paylaşımı ve erişim noktası arasındaki bir diğer temel fark sağlayıcı modellerinde. Mobil erişim noktaları sunan çoğu telekom operatörü sabit bir fiyat için bir kutu veya adaptör satar ve aylık olarak mobil erişim noktası hizmeti sunar. İnternet paylaşımı ile teklif, mevcut bir mobil kablosuz cihazı aylık bir ücret ödemeden bir dizüstü bilgisayara bağlamak için basit kablo konektörleri içerebilir. Ancak, mobil erişim noktaları, kolaylık nedeniyle popüler bir seçenek gibi görünüyor.

Maliyet Konuları

Bu hizmetlerden birini kullanma seçeneğiniz olduğunda, çözümlenen potansiyel maliyeti dikkate almak isteyebilirsiniz. İnternete erişmek için internet paylaşımı kullanıyorsanız, hücresel ağ üzerinden aktarılan her kilobaytlık veri için ödeme yapmanız gerekebilir. İnterneti sık kullanırsanız, bu cep telefonunuzda aylık büyük bir fatura olabilir. Buna karşılık, geleneksel bir sıcak nokta ile internet, eriştiğiniz veri miktarı hakkında endişelenmenize gerek kalmadan istediğiniz kadar kullanılabilir. Etkin noktanın sahibi internet servis sağlayıcısına aylık bir servis ücreti ödeyecektir.

Tipik olarak, bir mobil hotspot sözleşme ve ücretlerle birlikte gelmez. En iyileri kullandığınız kadar öde, bu nedenle yalnızca kullandığınız veriler için ödeme yaparsınız ve gerektiğinde yeniden doldurursunuz. En iyi kapsama alanı ve hıza sahip taşıyıcılar (örneğin, Verizon Wireless) genellikle en pahalıdır ve bir sözleşme talep edebilir. En iyi fiyat ve değere sahip olanlar (Karma, FreedomPop vb.) Bazen yıldızdan daha az kapsama ve hıza maruz kalırlar.

Bağlantı Kullanılabilirliği

Wi-Fi etkin noktaları, halka açık yerlerde ve özel yerlerde bulunur. Bugün dünyadaki havaalanları, mağazalar, restoranlar, oteller, hastaneler, kütüphaneler, kamu telefon telefonları, tren istasyonları, okullar ve üniversiteler gibi birçok halka açık alan bulunmaktadır. Birçoğu internete ücretsiz erişim sağlarken, ticari olanlar da vardır. Hotspot'lar, kablosuz bir yönlendiriciyi internete ADSL veya 3G ile bağlayarak evde de kurulabilir. Bu, günümüzde evde internet bağlantısını çeşitli cihazlarda paylaşmak için kullanılan en yaygın yöntemdir.

Mobil Hotspot'ların İnternet Paylaşmaya Göre Avantajları

Bir teknoloji ürünü olarak, mobil etkin noktaların İnternet paylaşımı üzerinde birden fazla avantajı vardır.

  • Veri bant genişliği: Çok fazla veri bant genişliği tüketen bir işe karıştığınızda, veri aktarım sınırlarını aştığınız bir duruma inebilirsiniz. Etkin nokta kullanmak, bu senaryodaki ilk seçeneklerden biridir. Telefonun pil ömrü: Etkin nokta kullanmak, pilinizi hiçbir zaman bitirmemeniz anlamına gelir. Bu, telefonunuzu yalnızca bağlı kalmak için vergilendirmediğiniz için daha iyi uzun süreli kullanım avantajı ile birlikte gelir.Çok sayıda cihaz kullanma: Birden çok cihazı güvenilir bir şekilde bağlayabilirsiniz. Telefonunuza birden fazla cihaz bağlayabilseniz de, ne kadar çok eklerseniz, deneyim genellikle o kadar kötü olur. Çoğu etkin nokta, bağlayabileceğiniz cihaz sayısı için bir sınır koyarken, performans sorunları olmadan her zaman bir veya ikiden fazlasını bağlayabilirsiniz.Çalışmanın sürekliliği: İnternet paylaşımı, özellikle uzun süre kullanıldığında sık sık arama düşüşlerine eğilimlidir. Bu genellikle kullanılan bellenimle ilişkilendirilir. Aynı şekilde, “sınırsız” veri planları bile - operatöre bağlı olarak - belirli bir noktadan sonra kısılır. Hotspot'lar, kullandığınız kadar ödediğiniz ek avantajla daha fazla güvenilirliğe sahiptir.Veri ve ses arasında seçim yapma: Bu, operatöre göre değişir, ancak Verizon Wireless ve Sprint ile, tethering, telefon. Telefon çalsa bile, veriyi cevapladığınız anda bağlantısı kesilir veya tersi olur.

Taşıyıcıların çeşitlendirilmesi: Sık seyahat edenler, hangi taşıyıcıların dolaştığınız yerde daha iyi hizmet sunma seçeneğine sahiptir. Evde olsanız bile, şimdi en iyi performansa sahip taşıyıcıyı seçme veya gerektiğinde kapatma seçeneğiniz vardır.

Referans: İnternet paylaşımı ve Erişim Noktası arasındaki fark


cevap 2:

Bir wifi hotspot, bir cihaza internet bağlantısı vermek için wifi kullanır. Ücretsiz veya herhangi bir kullanıcı için ücretli olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Tethering aslında bire bir ilişki ima etti. Telefon ve hücresel veri ağı üzerinden bir dizüstü bilgisayara internet bağlantısı sağlamak için muhtemelen özel bir protokolü olan bir USB kablosu veya Bluetooth kullandı. Şimdi (2016), bir akıllı telefondaki tethering genellikle herhangi bir cihazın kullanabileceği düşük güçlü bir kablosuz erişim noktası oluşturur, muhtemelen aynı anda birden fazla.


cevap 3:

Bir wifi hotspot, bir cihaza internet bağlantısı vermek için wifi kullanır. Ücretsiz veya herhangi bir kullanıcı için ücretli olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Tethering aslında bire bir ilişki ima etti. Telefon ve hücresel veri ağı üzerinden bir dizüstü bilgisayara internet bağlantısı sağlamak için muhtemelen özel bir protokolü olan bir USB kablosu veya Bluetooth kullandı. Şimdi (2016), bir akıllı telefondaki tethering genellikle herhangi bir cihazın kullanabileceği düşük güçlü bir kablosuz erişim noktası oluşturur, muhtemelen aynı anda birden fazla.