GSEB ve CBSE arasındaki eğitim açısından temel fark nedir?


cevap 1:

CBSE aracılığıyla 10. sınıf kurulu sınavı yapıyorsanız o zaman Hintçe yanı sıra İngilizce bilmeniz gereken ulusal dili bilmek zorundasınız ama GSEB tahtadan veriyorsanız o zaman herhangi bir dil seçebilirsiniz seçeneği seçebilirsiniz HINDI, ENGLISH, MARATHI, URDU, SANSKRIT, SINDHI ve URDU'dan 2 dil.

CBSE, belirli bir devlete odaklanmak yerine size ulus ve dünya hakkında bilgi verir. AMA GSEB Kurulu, Gujarat devlet kültürü ve çeşitliliği hakkında da bilgi verir.


cevap 2:

Neredeyse eşit.

Bildiğiniz gibi, Gujarat Eyalet Kurulu [1] artık ders kitabını Gujarat Eğitim Konseyi Araştırma ve Ders Kitapları Ulusal Eğitim Araştırma ve Ders Kitapları Konseyi olarak değiştiriyor, bu nedenle içerik artık sınıflar için en az CBSE müfredatına eşit 1 ila 10 ve Matematik gibi ana konular için.

Bunun dışında Gujarat Kurulu NCERT ile Sınıf 10 ve 12 kitaplarını yayınlayacak. Belki şimdilik; Sosyal Bilgiler ders kitabının değişmeyebileceğini veya çok fazla olmayabileceğini varsayabiliriz, ancak Bilim ve Matematik kesinlikle değişecektir. Dolayısıyla Gujarat Devlet Kurulu çocukları hala Fransız Devrimi yerine Gujarat ve Hindistan'ın Kültürel Mirasları, Plasi Savaşı hakkında çalışabilirler.

Eğitim kısmına gelince, her şey söyleyeceğim okula bağlı. Örneğin, okulumun GSEB Müfredatı var ancak uluslararası CBSE okulları olarak adlandırılan tüm olanaklara sahip. İster bilgisayar, ister bilim uygulamaları, ister sınıf tesisleri, fakülteler vs. olsun, hepsi eşit.

Okuduğunuz için teşekkürler! Cevabı beğendiyseniz, oy verin :) - Hitarth Sheth, www.gujjustudent.com [2]

Dipnotlar

[1] Gujarat Orta ve Yüksek Ortaöğretim Kurulu

[2] Gujju Öğrenci - Gujarat'ın en iyi öğrenme uygulaması!


cevap 3:

GSEB genel olarak tüm konulardan oluşan bir Gujrat devlet kurulu olup CBSE'den daha fazla memnuniyet veremez.

CBSE, bir çocuğun hayatının neredeyse her bölümünü kapsar ve en iyi eğitimi disiplin ve müfredat dışı faaliyetlerle öğretti, ancak bir devlet kurulu bu kadarını veremez.

Bu yüzden CBSE'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum veya tüm tahtalar arasında en iyisini söylüyorum

Umarım cevabımı beğenirsin