Bir ateist agnostik ve laik arasındaki temel fark nedir?


cevap 1:

Sorduğun için teşekkürler! Açıklamaktan çok mutluyum.

Laik, dini olmayan anlamına gelen bir sıfattır. “Laik” olamazsınız *, ancak Metallica seküler bir gruptur, tıpkı Hıristiyan grubun Stryper'ın laik olmadığı gibi.

Şimdi ateizm ve agnostisizm arasındaki farka gelince:

Bir ATHEİST tanrı olmadığını düşünüyor.

Bir AGNOSTIC tanrı olup olmadığını bilmediğini söylüyor.

Hatırlanması gereken en önemli şey, ateistlerin hiçbir zaman bir Tanrı'nın, tanrının veya tanrıların hiçbir zaman, hiçbir zaman olmayacağından veya olmayacağından emin olduklarına karar vermeleridir.

Agnostikler genellikle çit biniciler olarak atılır, her iki tarafı da almamış insanlar. Hem inanan hem de ateistler tarafından entelektüel çocuklar gibi muamele görürler.

Ateistler agnostisizmden hoşlanmazlar çünkü agnostiklerin ateistlerin yaptığı gibi dine karşı demiryolu kurmaları gerektiğini düşünürler. Dindar insanlar, çaresizce çobanlara ihtiyaç duyan kayıp koyunlar gibi agnostikleri evanjelizm için hedefler olarak görme eğilimindedir.

Fakat! Tam olarak agnostik olan çok sayıda agnostik vardır ve olmuştur, çünkü bu sonsuz evrende tanrısal varlıkların var olup olmayacağından emin olamayacaklarını anlıyorlar. Bu insanlar için agnostisizm bilmemek değil, bilmediğimizi bilmekle ilgilidir.

Ünlü agnostikler arasında Neil DeGrasse Tyson (ona ateist diyen insanları düzeltmek için her zaman hızlıdır), Bill Nye, Albert Einstein, Enrico Fermi, Charles Darwin, Murray Gell-Mann, Hans Hahn Godel, Edwin Hubble, Carl Sagan ve harika, harika diğerleri.

Bir dahaki sefere, bir takım seçmediği, ateist olamayacak kadar korkak olduğu ya da sadece bir dine katılmadan önce zamanlarını ödediği için agnostik biriyle yarışan birisini duyduğunuzda, bize bir iyilik yapar ve seçkin isimlerin yukarıdaki paragraf.

Şerefe ve tekrar, sorduğun için teşekkürler. Biz görmezden gelinen bir düşünürler grubuyuz.


cevap 2:

Onlar rakip terimler değildir. Aynı alandaki ilgili terimlerdir.

Ateist, herhangi bir tanrıya inanmayan biridir. Mutlaka tanrı, daha güçlü bir ifade olmadığına inandıkları anlamına gelmez.

Bir agnostik, bir tanrı olup olmadığını kesin olarak bilmenin mümkün olmadığına inanmaktadır. Bazı agnostiklerin panteizm gibi bir inanç biçimi olabilir, ancak bunu kanıtlayamadıklarına katılıyorlar. Diğer agnostikler ateistler olabilir, ancak bunu ispatlayamayacak kadar aynı fikirde.

Laik insanlar hakkında kullanılan bir kelime değildir. Örgütler, yasalar vb. İle ilgili olarak kullanılır. Bu, örgütün veya bu yasaların dini inançları veya bunların eksikliğini dikkate almadığı anlamına gelir. Dini inançlarınız, kuruluşla ilişkilerde size ne avantaj ne dezavantaj sağlamalı ve hiçbir dini inancı desteklememeli veya bunlara saldırmamalıdır.


cevap 3:

Farklı soruları cevaplıyorlar.

ateizm

Tanrı'ya inanır mısın?

Evet dışında bir şeye cevap verirseniz ateistsiniz.

agnostik

Tanrı olabileceğine inanıyor musun?

Evet yanıtı verirseniz agnostiksiniz.

Kelimenin tam anlamıyla bir tanrı olabileceğini inkar edecek hiçbir ateistle tanışmadım. Biraz zorlamanız gerekebilir, ancak çoğu kişi bunun uzaktan mümkün olduğunu kabul etmek zorunda kalacaktır. Çok, çok, uzaktan mümkün.

Seküler din, daha özel olarak yerlerdeki veya faaliyetlerdeki din eksikliğiyle ilgilidir.

Mesela ben seküler bir hümanistim. Kendimi de agnostik bir ateist olarak düşünürdüm, ama kendimi de agnostik bir sadakatsiz veya agnostik bir alefarakist olarak düşünürdüm.