Akrilik ve yağlı boya arasındaki temel fark nedir? Akrilik boyayı yağlı boyaya dönüştürebilir miyim?


cevap 1:

Yağlı boya ve akrilik boya için kullanılan pigmentler tamamen aynıdır.

Bununla birlikte, yağlı boyada genellikle keten tohumu yağı gibi yağlı bir taşıyıcı malzemeye karıştırılır. Yağ buharlaşarak kurumaz, zamanla oksitlenir. Bu hızlandırılabilir, ancak kimyasal işlem aynı kalır. Yağ, suyla kolayca karışmaz, oldukça hızlı bir şekilde ayrılır, ancak su bir süre kalacak ve buharlaştıktan sonra oksitlenme başlar.

Akrilik boya, suda çözünen plastik bir malzeme ile karıştırılmış pigmentlere sahiptir. Tuval veya karta boyanınca, su buharlaşmaya başlar ve akrilik plastik, boyayı katı şeffaf bir plastiğe dönüştüren kimyasal bağlar oluşturmaya başlar (böylece pigment görünür).

Her zaman yağ ve akrilik boya kullanarak bir boya rengini karıştırmayı deneyebilirsiniz ve çizgili olmasına rağmen işe yarayabilir, ancak kurudukça yağın süzülmeye ve sulu akrilik üzerinde lekelere oturmaya başlamasını beklerim. Böylece akrilik, ancak üzerine oksitlenerek sertleşmeye başladığında yavaşça kururdu.

Sonuçlar oldukça ilginç olabilir, ancak böyle bir resmin uzun ömürlülüğü için fazla bir şey vermem. Tamamen yeni bir sanat disiplini başlatabilirsiniz!


cevap 2:

Akrilik boya ve yağlı boya arasındaki fark, boya pigmentini süspansiyonda tutmak için kullanılan bağlayıcı veya besiyeridir. Akrilik ortam, 20. yüzyılda icat edilen bir polimer plastiktir. Akrilik sanatçıların icadından önce sadece yağ bazlı boyalar kullanıldı. İki yüz yıl önce sanatçılar, pigmentleri öğütüp sertleştirici bir yağ ile karıştırarak kendi boyalarını yapmak için eğitildiler. Günümüz akrilik boyaları, pigmentlerin su bazlı bir sıvı plastik ile karıştırılmasıyla yapılır. Akrilikler kuruduğunda sert bir plastik film oluştururlar. Sadece yağ ve suyun karışmadığını bilin. Eğer ikisini karıştırırsanız, iki çeşit boya birbirinden ayrıldıkça, yüceltilmiş bir karmaşa elde edersiniz. Akrilik boyalar üzerine yağlı boya ile boyamak mümkündür. Ancak yağlı boyalar üzerine akrilik boya yapıyorsanız boya sıyrılır. Resim yapıyorsanız 1970'lerden daha eski bir mobilya parçası muhtemelen yağ bazlı boya ile boyanmış. En iyi prosedür önce eski boyayı çıkarmak olacaktır. Boya sökücü ve zımparalama önerilir.


cevap 3:

Akrilik ve yağlı boya arasındaki fark çoğunlukla bağlayıcıdır. Akriliklerde, pigment partiküllerini birbirine ve substrata yapıştıran su bazlı akrilik polimer emülsiyon ortamıdır. Hızlı kurur. Yağlı boyada, bağlayıcı bir kurutma yağı, büyük olasılıkla keten tohumu yağı veya keten tohumu yağı, aynı zamanda ceviz yağı, aspir yağı ve haşhaş tohumu yağıdır. Yavaş kurur, daha yüksek pigment konsantrasyonunu kabul eder ve yumuşak geçişler gibi efektler için harmanlamayı kolaylaştırır. Yağlı boya, natüralist resimler için tercih edilir.

Akrilik boyayı yağlı boyaya çeviremezsiniz. Akriliklerle yapabileceğiniz en fazla şey airbrush ve / veya kuruması daha uzun süren altın açık akrilikler kullanmaktır.