Bir ABD Chardonnay ve bir Fransız Beyaz Burgandy arasındaki temel fark nedir?


cevap 1:

Her ikisi de çok çeşitli olacak, bu yüzden istisnalar var

Ama genel olarak onlar gerçekten çok farklı

ABD Chardonay olacak:

  • (önemli ölçüde) daha yüksek alkolDaha fazla meşe - pek çok Burguna hiç meşe yapılmadı. Cote de Beaune ve en meşhur bazı Merseult'ların bazıları meşe haline gelse de, daha büyük, daha zengin ve daha zengin bir tat

Chablis, bir chardonnay olmasına rağmen, neredeyse sadedir: çok kuru ve mineraldir ve tipik bir ABD chardonnay'ına göre tamamen farklı bir şey gibidir.

Şahsen, çok sayıda ABD cloonnay'ının unutamayacağını ve “tek boyutlu” olduğunu düşünüyorum - Parker'ın “meyve bombası” nın beyaz eşdeğeri

Ve, adil olmak gerekirse, birçok ABD üreticisi değişiyor: Issız bir Oregon (*) chardonnay'i yüce olan ve bir Chablis olacak kadar kuruydu.

(*) Evet, bu tartışmalı olan nokta: CA, Kuzey Fransa'daki üzümler için çok sıcak ve Rhone çeşitlerinde daha uygun olur. Tersine, Oregon daha Burgundy gibi bir iklime sahiptir. Aain, her şey kişisel, ama tanıdığım birkaç kişi Pinot'u Oregon'dan bir çok CA'ya tercih ediyor, bu yüzden aynı şeyin Chardonnay için de geçerli olduğundan şüpheleniyorum.

Şarap Chardonnay, Beyaz Bordo şarapları, Yeni Dünya Beyaz Chardonnay şarapları

Chardonnay - Üzüm çeşitleri - Kılavuzlar - Wine World & News


cevap 2:

İki fark

  1. Beyaz Bordo sadece Fransa'nın Bordo bölgesinden gelir ve aslında bazı Aligote, Pinot Blanc, Pinot Gris veya Sauvignon Blanc içerebilir. ABD Chardonnay, ABD'nin herhangi bir yerinden gelebilir ve çoğunlukla (% 75) Chardonnay.California'da olmalıdır.

Paris Yargı - Vikipedi

California'nın Heyelanında Paris Sonuçlarının Yeniden Değerlendirilmesi