"Yasallık" ve "yasallık" arasındaki yasal fark nedir?


cevap 1:

"Yasallık" bir eylem meselesidir - yaptığınız bir şey yasal ya da ortak yasaların ihlali olsun ya da olmasın.

"Meşruiyet", örneğin bir otorite figürünün rolünü "meşru olarak" alıp almadığına bakılmaksızın, bir eylemin kaynağı veya desteği sorunudur.

Yasadışı bir rol (genellikle) yasa dışı olarak elde edilmiştir, ancak tüm yasadışı eylemler gayri meşru koşullarla sonuçlanmaz.


cevap 2:

Legalalite, ülkenin hukuk kitabında yazılı bir şeydir, yani yazılı sabit hukuk. Devletin eylemleri bu toprak kanununa göre yapılır. Meşruiyet ise toplumun yasasıdır. Sosyal kabul edilebilirlik, yasal olsun ya da olmasın, bir şeyi meşru kılan şeydir.

Şimdi Hindistan'daki bu çeşitlilikle her toplum farklıdır ve aynı yasallığın her yerde uygulanabilir olmasına rağmen yasaları da farklıdır.

Bu nedenle, bir alanı yönetmek için o yerin yerel değerlerini bilmemiz önemlidir, böylece yerel halkla ilişki kurabilir ve onların refahı için eylemlerinizi anlamalarını sağlayabilirsiniz.

Yasallık ve meşruiyet arasında ayrım yapmak için bazı örnekler -

Hindistan'da çocuk evlilikleri yasadışıdır ancak Rajasthan'da meşrudur ve hala insanlar çocuklarını evlendirmektedir. İlişkilerde yaşamak, her iki ortak da yasal yaşta olduğu sürece yasaldır, ancak toplumda hala meşru değildir. Son zamanlardaki bir örnek, yasadışı hale getirilen ancak toplumda meşru olan Jallikattu örneğidir.


cevap 3:

Farkı tanımak zor değil.

Misal .

Jallikattu yasadışı yapılmış ama toplumda meşru.

Yasallık ile yasallık arasındaki fark nedir?

Yasal, yasalar dahilinde olduğu anlamına gelir. Meşru, mantıkla gerekçelendirilebileceği anlamına gelir.

Örnek: Hala bir yasa yoksa, bir bilgisayarı virüs bulaştırarak yasal olabilir. Ama meşru değil.

veya

Eşcinsel evlilik bazı yerlerde yasal değildir, ancak bazı insanlar yasal olması için meşru bir iddiaları olduğunu düşünmektedir.