Yılanlar, örümcekler vb. İle ilgili olarak 'zehirli' ve 'zehirli' terimleri arasındaki kesin fark nedir?


cevap 1:

Geleneksel olarak, zehirli yaratıklar, etkilerini hissetmek için ısırır veya zehirli yaratıklara dokunurken, hasarlarını yapmak için ısırır, sokar veya bıçaklar. Bu, zehirli organizmaların dişler veya dişler gibi bir yola ihtiyacı olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle en büyük fark, zehirli hayvanların çoğunlukla avlarını öldürmek için suç (ve tehdit edildiğinde savunma) için zehir üretmesidir.

Zehirli hayvanlar, kendilerini olası tehlikelerden korumak için savunmak için derilerinden, sivri uçlarından veya çoğunlukla diğer hayvanlarla temas eden olası alanlardan toksin veya zehir üretir.

Zehirli hayvanlar tehdit altında olmadıklarını bilirlerse herhangi bir zehir salgılamazlar. Zehirli hayvanlar genellikle avlarına onlara zehir enjekte etmek için yaklaşırlar.


cevap 2:

Zehirli terimi, toksinlerini ısırtan / enjekte eden / sokan organizmaya uygulanırken zehirli terimi, onları yediğinizde toksinleri serbest bırakan organizmaya uygulanır.

Örneğin - Zararsız ama yemek için toksik olan garter yılanı (Thamnophis) çünkü vücutları toksini emer ve depolar.

Benzer şekilde bir mantar Amanita phalloides (Ölüm kapağı) Agaricales yenilebilir olsa da Agaricus bisporus (ortak mantar) yemek için 'zehirlidir'.

Zehirli ve Zehirli Arasındaki Fark Nedir? (Kaynak- Britannica.com ve TED-Ed)