Fe (dışa dönük duygu) ve Fi (içe dönük duygu) arasındaki kesin fark nedir? Sanırım bu sadece Fi = iç değerler ve Fe = kolektif uyum değil, çünkü her iki duygu biçimi de bununla ilgilidir (olumlu yönde).


cevap 1:

Fark, onların çalışma biçiminde yatmaktadır.

Fi önce iç değerler konusunda karar verir. Kendi değerlerine odaklanır ve buna göre karar verir. Fe, herkes için neyin en iyi olduğuna karar verir.

Fi önce de kendine odaklanırken, Fe önce diğer kişiye odaklanır. Sana bir örnek vereyim.

Diyelim ki iki arkadaşımdan sırasıyla baskın içe dönük ve dışa dönük dokumacı olan bir film istedim.

İçe dönük düşünürler ilk düşündüğüm gibi mi gitmeliyim? Yapacak bir şeyim var mı? Eğlenecek miyim? İçe dönük düşünürler Hayır demekten çekinmezler çünkü insanların kararları için ona saygı duyacağını biliyorlar ve gitmedikleri için ağıt yakmıyorlar.

Dışa dönük hissedici ilk düşünceler kime gidiyor? Hangi mekan ? Etkinliğe göre hazır olacaklar. Fe-Dom sosyal bir kelebektir. Çok iyi karışırlar. Ayrıca, bu alışkanlığı geliştirmedikleri sürece, önem verdikleri insanlara Hayır demede zorlanıyorlar. Onlar da gidebileceklerini düşünürlerse düşünmeye eğilimlidirler.

Fe-Dom'lar da çok kumaş bilincindedir ve insanları sadece görünüşlerine göre yargılama eğilimindedir. Fi-Dom insanları dış kriterlere göre yargılamaz.

Ayrıca, insanlık değerlerinden herhangi biri ihlal edilmiş gibi görünüyorsa, Fi-Dom'un duruma doğal olarak tepki verme olasılığı daha yüksektir ve neyin yanlış olduğunu söyleyebilir. Fe, başkalarının duyguları ile kendilerini birbirinden ayıracak doğal kapasiteye sahip değildir. Öğrenmeleri gerekiyor.

Zamanla Fe veya Fi geliştirdiğinizde, yer değiştirmeye başlarlar ve diğer dünyayı kapsarlar. Bu sadece birinin dış dünyaya, diğerinin iç dünyaya gittiği fonksiyonun olgunluğudur.

Feragatname - Bunlar benim kendi gözlemlerim ve kaba genellemelerim. İşlevi ve işlevi gerçekten tanımlayamazsınız. Sadece zamanla gelecek olan doğuştan anlayışa sahip olmanız gerekir. Her birey, tüm insanları benzersiz kılan farklı işlevlerin farklı yoğunluğuna ve gücüne sahiptir.

Carl Jung içe dönük bir düşünür olduğundan ve sadece dışa dönük düşünme, kararlarını gerçek dünyadaki deneylere dayalı olarak fizik gibi gerçek şeylerle gözlemlenebilir kanıt vererek verir, bu yüzden sadece çok şey vardır.


cevap 2:

Bence tam anlamıyla yorumlayabilirsiniz. Fi insanlar duyguları kendileriyle başa çıkma eğilimindedir, yani duygularını göstermezler. Bu, daha rasyonel oldukları anlamına gelmez, sadece duyguların kendileri için özel bir iç şey olduğu anlamına gelir. Öte yandan Fe insanlar, ve ben burada kendi deneyimlerimden bahsediyorum, duygularını gösterme, açık bir şekilde konuşma ve uyum bizim için gerçekten önemlidir.

Muhtemelen bir ENTP'yim. Bu yüzden duygularla pek iyi değilim, ama kendimle ve bazı arkadaşlarımla gözlemlediğim şey bu.