İslam almsgiving ve sadaka zekat ve khums arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Hem Khumlar hem de Zekat, İslam toplumundaki finansal sorunların azaltılmasına çözüm olarak görülen İslam'ın zorunlu ilkeleri arasındadır. Khumlar, bir kişinin yıllık giderlerine fazlalık olarak ödenir, yani kişi, her yıl kesin bir tarihte kendi giderlerini çıkardıktan sonra gelirinden kalanların beşte birini, bir dini uzmana ve muhtaç Peygamber torunlarına ödemek zorundadır. (aS). Khums görmek | Salam İslam

Öte yandan zekat, ihtiyaç sahibi insanlar lehine veya toplumdaki bazı faydalı işler için kullanılmak üzere sığır, mahsul, altın ve gümüş için ödenir. bkz. Alms-Tax (Zakat)

www.salamislam.com


cevap 2:

Aşağıdaki siteyi Zakat ile alakalı bir site olarak inceleyin:

Site | İslam ve Müslümanlar Üzerine Kitaplar | Al-Islam.org

Khums Hakkında:

08:41> valmva nma ghnmtm de von herşey Allah'ın o> vllrsvl vlzy Qurba valytamy valmsakyn VMA mntm ballh rehberlik vardır> vabn yolu> Ali bDNA: Khums hakkında kararlar temelidir Kuran'ın en önemli ayeti bu ayet > Şunu biliyorsunuz ki, spoilerden ne olursa olsun Allah'tan ve Mayasız'dan Gerçekten de Allah’a inandınız ve bizim bağımıza günün ayrımını gönderdik. İki ev sahibi bir araya geldi. Ve Allah> her şeyin üzerinde. Fakat Shia bunun yağmalarla ilgili olduğunu söylüyor. Spoil'in kişinin 7 şeyden kazanacağı herhangi bir paranın adı olduğunu söylüyorlar: 1. Savaş. Dalış (su altında bir şey bulmak). Treasure.4. Mine.5. Trade.6. Servet Haram ile karıştı. Her ne kadar bu ayet tam ganimet ile ilgili olsa da, Arap edebiyat araştırmacıları zenginlik kelimesinin insanların hediye ettiği para dışında insanların topladığı tüm paraların adı olduğunu söylüyorlar. [Referans [1]] Ayrıca İmam Cava (AS) 'dan bir Hadis de vardır ki, Ahlul Bayt, Khumların insanın bu yedi yoldan kazandığı her paraya ait olduğuna inanıyor. >> El-Cevad Ali: Fama al-Anaheim ve Sadık Wajibah'ın Yararlanıcıları >> En yaygın Kuran: En Yüce Allah, hepsinin en kıymetidir. Genel Sohbet Sohbet Salonu Genel Sohbet Sohbet Salonu »Para kazanmanın ganimetlere eşit olduğuna inandığını gösteren anonimliğe daha fazla fayda sağlayan, sadece inananların Khumları ödediğini ve Khumların Haram'dan parayı temizleyebileceğini gösteren başka Hadisler de var. Şu Hadise bakın:> الامام رضا علیہ اسلام: >> «Khums'e ödeme, günahların zenginliğini ve affını arttırmanın anahtarıdır. [Referans [2]] [1]: Deedgah Shi'a ve Ahl-e-Sunnat'ın Khum'ları kutlaması [2]: Başbakan'ın Danışma ve Pasif Temsilcilerini Yönetmek - Kuran, Khumlara atıfta bulunup bulunmayacak mı? Khumların felsefesi nedir?

Kaynak:

  • Khumlar için Şii gerekçesi

cevap 3:

Adı geçen kelimelerin anlamları farklı olmaktan çok birbiriyle ilişkilidir.

'Zekat' kelimesi, aşağıdaki ayette söylendiği gibi, 'arındırmak için' anlamına gelen 'Zakki' kelimesine dayanmaktadır:

“Kendisi, HIS İşaretlerini okuyan ve kendi kendilerinden bir Messenger'ı yetiştiren ve kendilerinden önce bir hata olduğu halde onlara Kitap ve Bilgelik öğreten, o, gelişmemiş insanlar arasında bir Messenger yetiştirmiştir.” (Kur'an-ı Kerim # 62: 2).

Sadaqa, kişinin gelirinden, her türlü, her zaman hayır kurumuna vermesi gereken zorunlu miktar anlamına gelir.

Khums beşinci demektir. Örnek olarak, servetini / gelirini arındırmak / haklı çıkarmak için herhangi bir türde, herhangi bir sadaka / kar / net gelirinin beşte birini vermek zorunda olduğu söylenebilir.

Lütfen cevaplarımı aşağıdaki mürekkeplerde okuyun:

https: //www.quora.com/Why-is-the ...

https: //www.quora.com/What-does -...