Masonluk'ta York Rite ve Scottish Rite arasındaki fark nedir ve neden her ikisine de sahibiz?


cevap 1:

York Rite, üç farklı temel gruptan oluşan bir vücuttur: Kraliyet Arch Masonları, Cryptic Rite Masons ve Knights Templar. Amerikan İç Savaşı'ndan sonra büyük ölçüde genişleyen York Rite, Blue Lodge'da görülen toplantı türlerini ve derecelerini korurken daha fazla askeri bir tarz geliştirdi.

York Rite, Komutanlıkta sadece dereceler değil, Emirler sunar ve Şövalyeler Tapınakçısı (Tapınağın Düzeni), özellikle adayların Hıristiyan dinini savunmak için yemin etmelerini gerektiren tek sipariş organıdır.

Ayrıca, York Rite Amerika Birleşik Devletleri'nde Mark Master derecesi veren tek organdır (dünyanın diğer bölgelerinde - özellikle İngiltere'de - tüm Mark Master Lodges'e sahiptir). Bu neden önemli? Antients ve Moderns baltaları gömdüklerinde, Masonluğun “sadece üç dereceden ve Mark Master derecesinden” oluşacağı kabul edildi. Bu, sayabilenler için, Masonluğun aslında dört dereceden oluştuğu anlamına gelir; ilk üçü Blue Lodge'da, dördüncü (oldukça büyük bir derece) Mark Master (ABD dışında) veya Royal Arch Lodge'da verilmektedir.

Scottish Rite, Blue Lodge'da verilen Üçüncü Derece'den daha yüksek bir derece olmamasına rağmen, ek bir 29 derece (4. ila 32.) veren eşlik eden bir cisimdir. Yüksek Konsey (İskoç Rite'nin genel yönetim organı), İskoç Rite'ye üstün hizmet veren üyelere 33. derece verebilir.

İskoç Rite'nin dereceleri ve toplantı tarzı Blue Lodge'dan oldukça farklıdır; dereceler genellikle aktörler, ışıklandırma ve hatta müzik eşliğinde sahnelerde sunulan tiyatro olaylarıdır, oysa adaylar seyircide oturup oyunu izler.

Sonuç olarak:

York Rite daha tanıdık bir Blue Lodge ortamı sunarken, Komutanlık askeri bir yatağa daha fazla (madalya ve üniformalar, ponpon ve koşullarla) eğilirken, İskoç Rite kendisini daha "eğitimsel" bir beden olarak şekillendiriyor.

Kişisel fikrim:

Scottish Rite ve York Rite arasındaki en büyük farklardan biri, York Rite Subaylarının genellikle ilerici bir çizgiyi takip etmeleridir - buna Grand York Rite çizgisi dahildir. İskoç Rite'nin ise büyük bir hayranı olmadığım "yaşam boyu" yapılabilecek memur pozisyonları var; herkes her yıl pozisyonlarda dolaşabilmelidir. Bir kişiye çok uzun süre çok fazla güç verin ve işler şekilden bozulabilir. Artık tam da bu nedenle ormanların boynundaki İskoç Ritesi üyesi değilim; Görünüşe göre - bazen - küçük beyaz şapkalar bazıları tarafından 'kron' olarak düşünülebilir ve kişisel olarak, PR şapkalarının çocuk boyutlarında olduğuna inanmıyorum ...

(İskoç Rite'de olsaydın bunu anlarsın!)


cevap 2:

Uzun bir cevap bir kitabı doldurabileceğinden kısa bir cevap yeterlidir.

Çok ortak noktaları var, ancak sunum ve uygulama bakımından farklılar. Bireysel derecelerin üzerinden geçmeyeceğim, çünkü bu bilgi yaygın olarak mevcut.

Temel olarak, York Rite, İngiliz gelenekleri aracılığıyla bize verilen Blue Lodge'un bir uzantısıdır. Knight Templar ile doruğa ulaşarak 10 derece doğrular. Tapınağın Şövalyesi olmak için Hıristiyanlığa olan inancı savunmak gerekir.

İskoç Riti, İskoçya'dan geçerken Fransız geleneğinden genişledi. Muhtemelen bu ikisinin daha eski köklerine sahiptir. İlahi Sırrın Efendisi olan 32 ° ile biten 29 derece verilecek.

Her ikisi de büyük derinliğe sahiptir. Onlar tatmin edici ve zaman ve çalışma değer.


cevap 3:

Verilen diğer cevaplar doğrudur - ancak incelemeden sonra bir gerçek göze çarpıyor: Eğer bu eşlik eden bedenlerden biri Hıristiyan olmanızı gerektiriyorsa, üyeliği sınırlar - diğer beden Hıristiyan olmayanlara (Yahudiler, Müslümanlar vb.) Masonluğun herhangi bir organında yer alan Hıristiyan olmayanların aşağılanmadığını lütfen unutmayın!