Yakhni pulao ve biryani arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Yakhni pulao ve biryani arasındaki karışıklık onlarca yıldır var ve bu yemeklerin üzerindeki meşhur mağaza isimleri nedeniyle devam ediyor.

Araştırma ve bilgilerime göre, Biryani, pirinç önce suda kaynatıldıktan sonra su boşaltıldığında yapılır. Pirinç daha sonra nihayet yeni bir yemek oluşturmak için çeşitli bileşenlere ilave edilir.

Öte yandan, yakhni pulao veya pulao, temel olarak pişirme işlemi sırasında pişmemiş pirinç eklerken, pirin içindeki tüm lezzetleri emmesidir. Böylece, pulada her bir lezzet tamamen pirinç tarafından emilir.

İçinde yaşadığım şehir BIRYANI ile ünlü. Ancak, ironi, aslında pulao olmasıdır. Bir YouTube kanalına sahip olmak ve hepsini bilmek, hatta anahtar kelimeler ve büyük miktarda trafik için pulao bir biryani derim.

Yanlış isim yapan çok sayıda insan ve YouTube'da yoğun trafik elde etmek için tersini söylemeye devam eden diğer insanlar yüzünden karışıklık asla bitmeyecek (inanıyorum).


cevap 2:

Aradaki fark, çok ortak faktörlerin olmasına rağmen, insanların “biryani ve pulao” olarak adlandırmasının nedeni budur. ama onu büyük bir platformda ayakta tutan inovasyonunuz. Biryani ve pulao arasındaki farklılıklar hakkında konuşmamak, metotların, içeriklerin ve tarzın farklılığını içeren birçok farklı pula türleri vardır. bu geniş konuyla ilgili ciltler yazılabilir. ama bu bir kitap değil. bu bir blog forumudur. bu yüzden burada temel farklılıkları açıklardım.

Fakat bu soruya girmeden önce, ilk olarak okuyucuya söylemek istiyorum, suda egzotik baharat kullanılmıyor. sadece her gün garam masalas şeklinde kullandığımız bazı temel baharatlar. egzotik kısım koyunları marine ederken gelir. sonra okuyucuyu 'yakhni' veya akhni veya yahni ile tanıtırım.

Genel olarak 'ghee ve yoğurtlu et ve sebzelerin lezzetli stoğu' anlamına gelen türk-arapça bir kelimedir, ancak bölgesel çeşide bağlı olarak yoğurtun yerine domates, ghee yerine zeytinyağı veya ayçiçek yağı konur. Hindistan'da artık kelimesini, koyun artıklarını içeren bir stok hazırlığını ve bir keçi vücudunun diğer daha az önemli parçalarını görüyoruz.

Bu stokta, pirinç tuz, yoğurt ve ghee ile kaynatılır ve kaşmir spesiyalitesi olan 'yakhni pulao' üretilir. aşağıdaki baharatlar tencereye eklenir.

elektrikli mutfak robotu alın. kabaca aşağıdakileri karıştırın.

Kuru kırmızı biber 10

Şah zeera iki yemek kaşığı

Yeşil kakule 10

Kara kakule 2

Karanfil 5

Bir tarçın tarçın

Karabiber 15

Beyaz biber 10

Soğan 2 büyük

Sarımsak 15 gevreği

Zencefil 3 cm

Kimyon tohumları 10 tohum

Kişniş tohumları 15 tohumlar

Biryani için, koyun eti ve yoğurdu atlarız. bazı basit kuru bütün baharatları, soğanı vb. koyunuz.

pulao ve biryani'nin stil ve yöntem ve lezzet açısından birbirinden tamamen farklı olduğunu hatırlayın.

suyu sadece potli masala ile hazırlayın. Ve kokulu yap. Sonra pirinci ekleyin.

'Potli' terimi geliyor. Bir muslin kumaşında bir tanesi kaba ezilmiş soğan, zencefil, sarımsak, kuru kırmızı biber, yeşil kakule, shah zeera, kimyon tohumu ve kişniş tohumu, kara ve beyaz biber koyar. Malzemeyi bir düğüme, uzun kuyruklarını geride bırakacak şekilde sınırlamak için bezi bağlayın. Şimdi onları hızla kaynar suya ekleyin.

Biryani yaparken suda ne kullanmamız gerektiği fikrini doğru bir şekilde aktarabilirim. Ancak, konunun her köşesini ve köşesini kristal netliğinde tutmak için aynı yoldan ayrılırdım.

'Yakhni' sözcüğü ilk olarak Büyük Ekber döneminde, Farsça bir dergi olan 'Ain-i-Akbari' kitabında göründü. Bu üç ciltli dergi mughlia mutfağına bolca ışık tutuyor. Yazar Abul Fazal'ın yazdığı Yakhni, su, soğan ve kuzu ile hazırlandı.

Temelde Hindistan'da Keşmir dışında biryani veya koyun keçisi eti kullanıyoruz. Yakhni hazırlığında ilk önce potları hızlı kaynar suya ekliyorum, kuyruğuyla asıyorum ve alevi düşürdüm, isterseniz kapağı kapatabilirsiniz. Potli'nin kuyruk kısmını gaz alevinden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yarım saatlik yavaş pişirmeden sonra, tencereyi çıkarın, bir kenara koyun ve soğumaya bırakın. Tüm meyve sularını suya çıkarmak için saksıları sıkın ve ardından koyun eti parçalarını ekleyin. dökün ghee.

hepimiz biryani'nin Türk askerleri tarafından tarihi bir icat olduğunu biliyoruz (Orta ve batı Asya'da yaşayan kabaca konuşan, uzbekler, tartarlar, uygurlar, türkler, çok sayıda kabilenin etno-dilbilimci birliği). zaman ve kapsam, bir toprak tencerede yavaşça pişirdikleri bir acılı pirinç ve et kaynağını yapmak için kullanılır. fakat temelde hiç kimse bu baharat kabına eklemek için hangi baharatları kullandıklarını veya buna tuz eklemek için kullandıklarını bile bilmiyor.

tarihsel bir süreçle Hindistan'a ulaştı ve Türk-afgan kraliyet hanelerinde birçok deneyimlerden geçti. Daha sonra 18. yüzyılda, Mughalların kraliyet mutfaklarında, Nizam'larda, Lucknow'larda, uzak güneyde kraliyet prensliklerinde kraliyet mutfaklarında optimize edilmiş deneyler gördü. ve Biryani olarak ünlendi.

Bugün, Hint Biryani'mizin doğuştan gelen yeteneklerini bize sevdirmek için doğuran yetenekleri bu kadar acımasız deneyler sürecinin en iyi sonucu olduğunu söyleyebiliriz. hayatla birlikte, her ev hanesinde yaşayan her ev hanımı, herhangi bir tür toplantıda biryani yapmak için can atıyor. bugün biryani kelimesi Hindistan'ı temsil ediyor.

meraklı bir şekilde bir kuzeyde Hint veya güneyde Hintli şefin biryani için kullandığı baharatların hepsi Güneydoğu Asya ya da Endonezya takımadaları ya da Avrupalı ​​kaşiflerin 'baharat adası' olarak adlandırdıkları Molucca isandından geliyor.

temel olarak biryani ve pulao'da baharatlar hemen hemen aynıdır. fakat pulavların çoğunda bir sürü kuru meyve kullanılır. beyazlatılmış pishtachios, çekirdeksiz kuru üzüm, badem ve kaju tüm derileri kızartır. Biryani yapmak nispeten zordur, çünkü su eklenmez, önceden pişirilmiş kuzu eti, tavuk ve pirinç bir araya getirilir. Açıklık, biryani'nin başarılı bir şekilde çalışması için mükemmel bir faktördür. çok iyi zaman spekülasyonuna sahip olmanız gerekecek. Koyun eti seçiminde titiz olmalısınız, pirincin cinsini, dokusunu ve yaşını araştırmalısınız.

pulao'da koyun ve pirince su eklenir. normalde bir buçuk pirinç miktarında bir buçuk su kullanırız. pilavınız 30 dakika bekletilirse, basmati'nizin bir yaşında olması şartıyla bir fincan çeyrek suya bir fincan basmati uygulanır. eski basmati pirinci daha fazla su emer ancak bir tanenin diğerinden belirgin bir şekilde ayrı olduğu kabarık ve uzun bir pirinç bırakır.

Biryani hazırlanırken, her sektörde, pirinci kaynatmak ve dumana koymak gibi hayati bir adımdan kachhi veya pakki olsun, büyük çaba ve tecrübe gerekmektedir. alev üzerinde iyi bir kontrol sahibi olmanız gerekecek. temelde alevi başarılı bir şekilde kontrol etmek, herhangi bir yemeği pişirmek için en önemli faktördür, kalia, kofta veya korma veya pulav biryani. deneme yanılma yoluyla öğreneceksiniz.

Biryani'de baharatlar bolca kullanılır ve nihai sonucu zengin bir tada sahip olacak şekilde öyle bir moda koyun. pulav yaklaşımda oldukça ılımandır. daha az baharat kullanılır. daha kuru meyveler kullanılır. Babür döneminde bu kuru meyveler Orta Asya'dan ithal edildi. muhalif beden politikasının ana kademeleri, hepsi İran ve Orta Asya'dandı. sık sık evde hastalandılar, bu yüzden mughlai yemek pişirme sırasında, Farsça ve Orta Asya nostaljisinin tekrarlayan ipliklerini gözlemliyoruz.

pulav'da pirinç saf ghee ile kızartılır. Biryani veya pilav yapsanız da, her şeyin ghee ile kızartıldığını unutmayın. bir gün için fazladan kalori kazanmaktan çekinmeden gerilimden kurtulabilirsiniz. biryani bir tasarruf veya sağlık bilinci değil. bu bir lüks. Babür rejimi sırasında, zenginlik ve ihtişamın bir göstergesiydi.

Biryani pirinci ghee içinde kızarmış değil. bunun yerine, kacchi veya hyderabadi hazırlığı veya bir pirinci yaşına ve türüne bağlı olarak bir awadhi dum-pukht hazırlığına bağlı olarak yakhni suyunda 4 ila 6 dakika pişirilirler.

pulav pirinci ve koyun eti, pilavdan bir buçuk kat daha fazla su ile birlikte pişirilir. bu yüzden, baharatların yoğun aroması ortadan kalktıkça baharatların hafif bir kokusunu hissedebildiğimiz için, çok daha hafif çıkıyor.

Biryani elaichi'de, badi aur chhoti, dalchini, karanfil, hindistan cevizi ve topuz vb. ince bir macuna tamamen veya öğütülür ve koyun eti üzerine uygulanır. çiğ papaya, yoğurt ve limon suları gibi koyun eti yumuşatıcıları uygulanır.

pulao'da normalde herhangi bir istekliler eklemiyoruz. ancak çok fazla kuru meyve eklenir. her iki pualv'a ve biryani'ye gül yaprakları, gül özü ve kewra suyu eklenir. inkolkata biryani mitha ittar eklendi. Her iki preparatta ılık sütte çözülmüş safran eklenir. her ikisine de yumurta eklenir. fakat normalde patatesler sadece kolkata biryani'ye eklenir. Sonuncusu, 1857'deki Büyük İsyan'dan sonra sınır dışı edilen son Nawab Wajed Ali Şah'ın Britanyalı Kalküta'da getirdiği padişahlardan ve korkaklıktan ilham alır.

standart bir Hyderabadi biryani masala listesini takip edin. ve kısa bir rehber.

yeşil kakule

siyah kakule

Kebap chini

karanfiller

Tarçın çubuğu

dagar ka phool siyah taş çiçek veya pattha ka phool

yıldız anason veya chakr phool

karabiber

beyaz biber veya güvenli mirch veya dekhni mirch

küçük hindistan cevizi veya jaiphal

shahi zeera veya siyah kimyon

topuz veya javitri

defne yaprağı veya tej patta

kimyon tohumu veya zeera sabut

kişniş tohumu veya dhania sabut

kuru kırmızı biber veya sukhi lal mirch sabut

safran veya zafran

kewra pani veya vidalı su

gulab pani veya gül suyu

Mittha Ittar

zencefil

Sarımsak

soğan

yeşil biber

ham papaya

limon suyu

taze nane &

Kişniş yaprakları


cevap 3:

Aradaki fark, çok ortak faktörlerin olmasına rağmen, insanların “biryani ve pulao” olarak adlandırmasının nedeni budur. ama onu büyük bir platformda ayakta tutan inovasyonunuz. Biryani ve pulao arasındaki farklılıklar hakkında konuşmamak, metotların, içeriklerin ve tarzın farklılığını içeren birçok farklı pula türleri vardır. bu geniş konuyla ilgili ciltler yazılabilir. ama bu bir kitap değil. bu bir blog forumudur. bu yüzden burada temel farklılıkları açıklardım.

Fakat bu soruya girmeden önce, ilk olarak okuyucuya söylemek istiyorum, suda egzotik baharat kullanılmıyor. sadece her gün garam masalas şeklinde kullandığımız bazı temel baharatlar. egzotik kısım koyunları marine ederken gelir. sonra okuyucuyu 'yakhni' veya akhni veya yahni ile tanıtırım.

Genel olarak 'ghee ve yoğurtlu et ve sebzelerin lezzetli stoğu' anlamına gelen türk-arapça bir kelimedir, ancak bölgesel çeşide bağlı olarak yoğurtun yerine domates, ghee yerine zeytinyağı veya ayçiçek yağı konur. Hindistan'da artık kelimesini, koyun artıklarını içeren bir stok hazırlığını ve bir keçi vücudunun diğer daha az önemli parçalarını görüyoruz.

Bu stokta, pirinç tuz, yoğurt ve ghee ile kaynatılır ve kaşmir spesiyalitesi olan 'yakhni pulao' üretilir. aşağıdaki baharatlar tencereye eklenir.

elektrikli mutfak robotu alın. kabaca aşağıdakileri karıştırın.

Kuru kırmızı biber 10

Şah zeera iki yemek kaşığı

Yeşil kakule 10

Kara kakule 2

Karanfil 5

Bir tarçın tarçın

Karabiber 15

Beyaz biber 10

Soğan 2 büyük

Sarımsak 15 gevreği

Zencefil 3 cm

Kimyon tohumları 10 tohum

Kişniş tohumları 15 tohumlar

Biryani için, koyun eti ve yoğurdu atlarız. bazı basit kuru bütün baharatları, soğanı vb. koyunuz.

pulao ve biryani'nin stil ve yöntem ve lezzet açısından birbirinden tamamen farklı olduğunu hatırlayın.

suyu sadece potli masala ile hazırlayın. Ve kokulu yap. Sonra pirinci ekleyin.

'Potli' terimi geliyor. Bir muslin kumaşında bir tanesi kaba ezilmiş soğan, zencefil, sarımsak, kuru kırmızı biber, yeşil kakule, shah zeera, kimyon tohumu ve kişniş tohumu, kara ve beyaz biber koyar. Malzemeyi bir düğüme, uzun kuyruklarını geride bırakacak şekilde sınırlamak için bezi bağlayın. Şimdi onları hızla kaynar suya ekleyin.

Biryani yaparken suda ne kullanmamız gerektiği fikrini doğru bir şekilde aktarabilirim. Ancak, konunun her köşesini ve köşesini kristal netliğinde tutmak için aynı yoldan ayrılırdım.

'Yakhni' sözcüğü ilk olarak Büyük Ekber döneminde, Farsça bir dergi olan 'Ain-i-Akbari' kitabında göründü. Bu üç ciltli dergi mughlia mutfağına bolca ışık tutuyor. Yazar Abul Fazal'ın yazdığı Yakhni, su, soğan ve kuzu ile hazırlandı.

Temelde Hindistan'da Keşmir dışında biryani veya koyun keçisi eti kullanıyoruz. Yakhni hazırlığında ilk önce potları hızlı kaynar suya ekliyorum, kuyruğuyla asıyorum ve alevi düşürdüm, isterseniz kapağı kapatabilirsiniz. Potli'nin kuyruk kısmını gaz alevinden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yarım saatlik yavaş pişirmeden sonra, tencereyi çıkarın, bir kenara koyun ve soğumaya bırakın. Tüm meyve sularını suya çıkarmak için saksıları sıkın ve ardından koyun eti parçalarını ekleyin. dökün ghee.

hepimiz biryani'nin Türk askerleri tarafından tarihi bir icat olduğunu biliyoruz (Orta ve batı Asya'da yaşayan kabaca konuşan, uzbekler, tartarlar, uygurlar, türkler, çok sayıda kabilenin etno-dilbilimci birliği). zaman ve kapsam, bir toprak tencerede yavaşça pişirdikleri bir acılı pirinç ve et kaynağını yapmak için kullanılır. fakat temelde hiç kimse bu baharat kabına eklemek için hangi baharatları kullandıklarını veya buna tuz eklemek için kullandıklarını bile bilmiyor.

tarihsel bir süreçle Hindistan'a ulaştı ve Türk-afgan kraliyet hanelerinde birçok deneyimlerden geçti. Daha sonra 18. yüzyılda, Mughalların kraliyet mutfaklarında, Nizam'larda, Lucknow'larda, uzak güneyde kraliyet prensliklerinde kraliyet mutfaklarında optimize edilmiş deneyler gördü. ve Biryani olarak ünlendi.

Bugün, Hint Biryani'mizin doğuştan gelen yeteneklerini bize sevdirmek için doğuran yetenekleri bu kadar acımasız deneyler sürecinin en iyi sonucu olduğunu söyleyebiliriz. hayatla birlikte, her ev hanesinde yaşayan her ev hanımı, herhangi bir tür toplantıda biryani yapmak için can atıyor. bugün biryani kelimesi Hindistan'ı temsil ediyor.

meraklı bir şekilde bir kuzeyde Hint veya güneyde Hintli şefin biryani için kullandığı baharatların hepsi Güneydoğu Asya ya da Endonezya takımadaları ya da Avrupalı ​​kaşiflerin 'baharat adası' olarak adlandırdıkları Molucca isandından geliyor.

temel olarak biryani ve pulao'da baharatlar hemen hemen aynıdır. fakat pulavların çoğunda bir sürü kuru meyve kullanılır. beyazlatılmış pishtachios, çekirdeksiz kuru üzüm, badem ve kaju tüm derileri kızartır. Biryani yapmak nispeten zordur, çünkü su eklenmez, önceden pişirilmiş kuzu eti, tavuk ve pirinç bir araya getirilir. Açıklık, biryani'nin başarılı bir şekilde çalışması için mükemmel bir faktördür. çok iyi zaman spekülasyonuna sahip olmanız gerekecek. Koyun eti seçiminde titiz olmalısınız, pirincin cinsini, dokusunu ve yaşını araştırmalısınız.

pulao'da koyun ve pirince su eklenir. normalde bir buçuk pirinç miktarında bir buçuk su kullanırız. pilavınız 30 dakika bekletilirse, basmati'nizin bir yaşında olması şartıyla bir fincan çeyrek suya bir fincan basmati uygulanır. eski basmati pirinci daha fazla su emer ancak bir tanenin diğerinden belirgin bir şekilde ayrı olduğu kabarık ve uzun bir pirinç bırakır.

Biryani hazırlanırken, her sektörde, pirinci kaynatmak ve dumana koymak gibi hayati bir adımdan kachhi veya pakki olsun, büyük çaba ve tecrübe gerekmektedir. alev üzerinde iyi bir kontrol sahibi olmanız gerekecek. temelde alevi başarılı bir şekilde kontrol etmek, herhangi bir yemeği pişirmek için en önemli faktördür, kalia, kofta veya korma veya pulav biryani. deneme yanılma yoluyla öğreneceksiniz.

Biryani'de baharatlar bolca kullanılır ve nihai sonucu zengin bir tada sahip olacak şekilde öyle bir moda koyun. pulav yaklaşımda oldukça ılımandır. daha az baharat kullanılır. daha kuru meyveler kullanılır. Babür döneminde bu kuru meyveler Orta Asya'dan ithal edildi. muhalif beden politikasının ana kademeleri, hepsi İran ve Orta Asya'dandı. sık sık evde hastalandılar, bu yüzden mughlai yemek pişirme sırasında, Farsça ve Orta Asya nostaljisinin tekrarlayan ipliklerini gözlemliyoruz.

pulav'da pirinç saf ghee ile kızartılır. Biryani veya pilav yapsanız da, her şeyin ghee ile kızartıldığını unutmayın. bir gün için fazladan kalori kazanmaktan çekinmeden gerilimden kurtulabilirsiniz. biryani bir tasarruf veya sağlık bilinci değil. bu bir lüks. Babür rejimi sırasında, zenginlik ve ihtişamın bir göstergesiydi.

Biryani pirinci ghee içinde kızarmış değil. bunun yerine, kacchi veya hyderabadi hazırlığı veya bir pirinci yaşına ve türüne bağlı olarak bir awadhi dum-pukht hazırlığına bağlı olarak yakhni suyunda 4 ila 6 dakika pişirilirler.

pulav pirinci ve koyun eti, pilavdan bir buçuk kat daha fazla su ile birlikte pişirilir. bu yüzden, baharatların yoğun aroması ortadan kalktıkça baharatların hafif bir kokusunu hissedebildiğimiz için, çok daha hafif çıkıyor.

Biryani elaichi'de, badi aur chhoti, dalchini, karanfil, hindistan cevizi ve topuz vb. ince bir macuna tamamen veya öğütülür ve koyun eti üzerine uygulanır. çiğ papaya, yoğurt ve limon suları gibi koyun eti yumuşatıcıları uygulanır.

pulao'da normalde herhangi bir istekliler eklemiyoruz. ancak çok fazla kuru meyve eklenir. her iki pualv'a ve biryani'ye gül yaprakları, gül özü ve kewra suyu eklenir. inkolkata biryani mitha ittar eklendi. Her iki preparatta ılık sütte çözülmüş safran eklenir. her ikisine de yumurta eklenir. fakat normalde patatesler sadece kolkata biryani'ye eklenir. Sonuncusu, 1857'deki Büyük İsyan'dan sonra sınır dışı edilen son Nawab Wajed Ali Şah'ın Britanyalı Kalküta'da getirdiği padişahlardan ve korkaklıktan ilham alır.

standart bir Hyderabadi biryani masala listesini takip edin. ve kısa bir rehber.

yeşil kakule

siyah kakule

Kebap chini

karanfiller

Tarçın çubuğu

dagar ka phool siyah taş çiçek veya pattha ka phool

yıldız anason veya chakr phool

karabiber

beyaz biber veya güvenli mirch veya dekhni mirch

küçük hindistan cevizi veya jaiphal

shahi zeera veya siyah kimyon

topuz veya javitri

defne yaprağı veya tej patta

kimyon tohumu veya zeera sabut

kişniş tohumu veya dhania sabut

kuru kırmızı biber veya sukhi lal mirch sabut

safran veya zafran

kewra pani veya vidalı su

gulab pani veya gül suyu

Mittha Ittar

zencefil

Sarımsak

soğan

yeşil biber

ham papaya

limon suyu

taze nane &

Kişniş yaprakları


cevap 4:

Aradaki fark, çok ortak faktörlerin olmasına rağmen, insanların “biryani ve pulao” olarak adlandırmasının nedeni budur. ama onu büyük bir platformda ayakta tutan inovasyonunuz. Biryani ve pulao arasındaki farklılıklar hakkında konuşmamak, metotların, içeriklerin ve tarzın farklılığını içeren birçok farklı pula türleri vardır. bu geniş konuyla ilgili ciltler yazılabilir. ama bu bir kitap değil. bu bir blog forumudur. bu yüzden burada temel farklılıkları açıklardım.

Fakat bu soruya girmeden önce, ilk olarak okuyucuya söylemek istiyorum, suda egzotik baharat kullanılmıyor. sadece her gün garam masalas şeklinde kullandığımız bazı temel baharatlar. egzotik kısım koyunları marine ederken gelir. sonra okuyucuyu 'yakhni' veya akhni veya yahni ile tanıtırım.

Genel olarak 'ghee ve yoğurtlu et ve sebzelerin lezzetli stoğu' anlamına gelen türk-arapça bir kelimedir, ancak bölgesel çeşide bağlı olarak yoğurtun yerine domates, ghee yerine zeytinyağı veya ayçiçek yağı konur. Hindistan'da artık kelimesini, koyun artıklarını içeren bir stok hazırlığını ve bir keçi vücudunun diğer daha az önemli parçalarını görüyoruz.

Bu stokta, pirinç tuz, yoğurt ve ghee ile kaynatılır ve kaşmir spesiyalitesi olan 'yakhni pulao' üretilir. aşağıdaki baharatlar tencereye eklenir.

elektrikli mutfak robotu alın. kabaca aşağıdakileri karıştırın.

Kuru kırmızı biber 10

Şah zeera iki yemek kaşığı

Yeşil kakule 10

Kara kakule 2

Karanfil 5

Bir tarçın tarçın

Karabiber 15

Beyaz biber 10

Soğan 2 büyük

Sarımsak 15 gevreği

Zencefil 3 cm

Kimyon tohumları 10 tohum

Kişniş tohumları 15 tohumlar

Biryani için, koyun eti ve yoğurdu atlarız. bazı basit kuru bütün baharatları, soğanı vb. koyunuz.

pulao ve biryani'nin stil ve yöntem ve lezzet açısından birbirinden tamamen farklı olduğunu hatırlayın.

suyu sadece potli masala ile hazırlayın. Ve kokulu yap. Sonra pirinci ekleyin.

'Potli' terimi geliyor. Bir muslin kumaşında bir tanesi kaba ezilmiş soğan, zencefil, sarımsak, kuru kırmızı biber, yeşil kakule, shah zeera, kimyon tohumu ve kişniş tohumu, kara ve beyaz biber koyar. Malzemeyi bir düğüme, uzun kuyruklarını geride bırakacak şekilde sınırlamak için bezi bağlayın. Şimdi onları hızla kaynar suya ekleyin.

Biryani yaparken suda ne kullanmamız gerektiği fikrini doğru bir şekilde aktarabilirim. Ancak, konunun her köşesini ve köşesini kristal netliğinde tutmak için aynı yoldan ayrılırdım.

'Yakhni' sözcüğü ilk olarak Büyük Ekber döneminde, Farsça bir dergi olan 'Ain-i-Akbari' kitabında göründü. Bu üç ciltli dergi mughlia mutfağına bolca ışık tutuyor. Yazar Abul Fazal'ın yazdığı Yakhni, su, soğan ve kuzu ile hazırlandı.

Temelde Hindistan'da Keşmir dışında biryani veya koyun keçisi eti kullanıyoruz. Yakhni hazırlığında ilk önce potları hızlı kaynar suya ekliyorum, kuyruğuyla asıyorum ve alevi düşürdüm, isterseniz kapağı kapatabilirsiniz. Potli'nin kuyruk kısmını gaz alevinden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yarım saatlik yavaş pişirmeden sonra, tencereyi çıkarın, bir kenara koyun ve soğumaya bırakın. Tüm meyve sularını suya çıkarmak için saksıları sıkın ve ardından koyun eti parçalarını ekleyin. dökün ghee.

hepimiz biryani'nin Türk askerleri tarafından tarihi bir icat olduğunu biliyoruz (Orta ve batı Asya'da yaşayan kabaca konuşan, uzbekler, tartarlar, uygurlar, türkler, çok sayıda kabilenin etno-dilbilimci birliği). zaman ve kapsam, bir toprak tencerede yavaşça pişirdikleri bir acılı pirinç ve et kaynağını yapmak için kullanılır. fakat temelde hiç kimse bu baharat kabına eklemek için hangi baharatları kullandıklarını veya buna tuz eklemek için kullandıklarını bile bilmiyor.

tarihsel bir süreçle Hindistan'a ulaştı ve Türk-afgan kraliyet hanelerinde birçok deneyimlerden geçti. Daha sonra 18. yüzyılda, Mughalların kraliyet mutfaklarında, Nizam'larda, Lucknow'larda, uzak güneyde kraliyet prensliklerinde kraliyet mutfaklarında optimize edilmiş deneyler gördü. ve Biryani olarak ünlendi.

Bugün, Hint Biryani'mizin doğuştan gelen yeteneklerini bize sevdirmek için doğuran yetenekleri bu kadar acımasız deneyler sürecinin en iyi sonucu olduğunu söyleyebiliriz. hayatla birlikte, her ev hanesinde yaşayan her ev hanımı, herhangi bir tür toplantıda biryani yapmak için can atıyor. bugün biryani kelimesi Hindistan'ı temsil ediyor.

meraklı bir şekilde bir kuzeyde Hint veya güneyde Hintli şefin biryani için kullandığı baharatların hepsi Güneydoğu Asya ya da Endonezya takımadaları ya da Avrupalı ​​kaşiflerin 'baharat adası' olarak adlandırdıkları Molucca isandından geliyor.

temel olarak biryani ve pulao'da baharatlar hemen hemen aynıdır. fakat pulavların çoğunda bir sürü kuru meyve kullanılır. beyazlatılmış pishtachios, çekirdeksiz kuru üzüm, badem ve kaju tüm derileri kızartır. Biryani yapmak nispeten zordur, çünkü su eklenmez, önceden pişirilmiş kuzu eti, tavuk ve pirinç bir araya getirilir. Açıklık, biryani'nin başarılı bir şekilde çalışması için mükemmel bir faktördür. çok iyi zaman spekülasyonuna sahip olmanız gerekecek. Koyun eti seçiminde titiz olmalısınız, pirincin cinsini, dokusunu ve yaşını araştırmalısınız.

pulao'da koyun ve pirince su eklenir. normalde bir buçuk pirinç miktarında bir buçuk su kullanırız. pilavınız 30 dakika bekletilirse, basmati'nizin bir yaşında olması şartıyla bir fincan çeyrek suya bir fincan basmati uygulanır. eski basmati pirinci daha fazla su emer ancak bir tanenin diğerinden belirgin bir şekilde ayrı olduğu kabarık ve uzun bir pirinç bırakır.

Biryani hazırlanırken, her sektörde, pirinci kaynatmak ve dumana koymak gibi hayati bir adımdan kachhi veya pakki olsun, büyük çaba ve tecrübe gerekmektedir. alev üzerinde iyi bir kontrol sahibi olmanız gerekecek. temelde alevi başarılı bir şekilde kontrol etmek, herhangi bir yemeği pişirmek için en önemli faktördür, kalia, kofta veya korma veya pulav biryani. deneme yanılma yoluyla öğreneceksiniz.

Biryani'de baharatlar bolca kullanılır ve nihai sonucu zengin bir tada sahip olacak şekilde öyle bir moda koyun. pulav yaklaşımda oldukça ılımandır. daha az baharat kullanılır. daha kuru meyveler kullanılır. Babür döneminde bu kuru meyveler Orta Asya'dan ithal edildi. muhalif beden politikasının ana kademeleri, hepsi İran ve Orta Asya'dandı. sık sık evde hastalandılar, bu yüzden mughlai yemek pişirme sırasında, Farsça ve Orta Asya nostaljisinin tekrarlayan ipliklerini gözlemliyoruz.

pulav'da pirinç saf ghee ile kızartılır. Biryani veya pilav yapsanız da, her şeyin ghee ile kızartıldığını unutmayın. bir gün için fazladan kalori kazanmaktan çekinmeden gerilimden kurtulabilirsiniz. biryani bir tasarruf veya sağlık bilinci değil. bu bir lüks. Babür rejimi sırasında, zenginlik ve ihtişamın bir göstergesiydi.

Biryani pirinci ghee içinde kızarmış değil. bunun yerine, kacchi veya hyderabadi hazırlığı veya bir pirinci yaşına ve türüne bağlı olarak bir awadhi dum-pukht hazırlığına bağlı olarak yakhni suyunda 4 ila 6 dakika pişirilirler.

pulav pirinci ve koyun eti, pilavdan bir buçuk kat daha fazla su ile birlikte pişirilir. bu yüzden, baharatların yoğun aroması ortadan kalktıkça baharatların hafif bir kokusunu hissedebildiğimiz için, çok daha hafif çıkıyor.

Biryani elaichi'de, badi aur chhoti, dalchini, karanfil, hindistan cevizi ve topuz vb. ince bir macuna tamamen veya öğütülür ve koyun eti üzerine uygulanır. çiğ papaya, yoğurt ve limon suları gibi koyun eti yumuşatıcıları uygulanır.

pulao'da normalde herhangi bir istekliler eklemiyoruz. ancak çok fazla kuru meyve eklenir. her iki pualv'a ve biryani'ye gül yaprakları, gül özü ve kewra suyu eklenir. inkolkata biryani mitha ittar eklendi. Her iki preparatta ılık sütte çözülmüş safran eklenir. her ikisine de yumurta eklenir. fakat normalde patatesler sadece kolkata biryani'ye eklenir. Sonuncusu, 1857'deki Büyük İsyan'dan sonra sınır dışı edilen son Nawab Wajed Ali Şah'ın Britanyalı Kalküta'da getirdiği padişahlardan ve korkaklıktan ilham alır.

standart bir Hyderabadi biryani masala listesini takip edin. ve kısa bir rehber.

yeşil kakule

siyah kakule

Kebap chini

karanfiller

Tarçın çubuğu

dagar ka phool siyah taş çiçek veya pattha ka phool

yıldız anason veya chakr phool

karabiber

beyaz biber veya güvenli mirch veya dekhni mirch

küçük hindistan cevizi veya jaiphal

shahi zeera veya siyah kimyon

topuz veya javitri

defne yaprağı veya tej patta

kimyon tohumu veya zeera sabut

kişniş tohumu veya dhania sabut

kuru kırmızı biber veya sukhi lal mirch sabut

safran veya zafran

kewra pani veya vidalı su

gulab pani veya gül suyu

Mittha Ittar

zencefil

Sarımsak

soğan

yeşil biber

ham papaya

limon suyu

taze nane &

Kişniş yaprakları


cevap 5:

Aradaki fark, çok ortak faktörlerin olmasına rağmen, insanların “biryani ve pulao” olarak adlandırmasının nedeni budur. ama onu büyük bir platformda ayakta tutan inovasyonunuz. Biryani ve pulao arasındaki farklılıklar hakkında konuşmamak, metotların, içeriklerin ve tarzın farklılığını içeren birçok farklı pula türleri vardır. bu geniş konuyla ilgili ciltler yazılabilir. ama bu bir kitap değil. bu bir blog forumudur. bu yüzden burada temel farklılıkları açıklardım.

Fakat bu soruya girmeden önce, ilk olarak okuyucuya söylemek istiyorum, suda egzotik baharat kullanılmıyor. sadece her gün garam masalas şeklinde kullandığımız bazı temel baharatlar. egzotik kısım koyunları marine ederken gelir. sonra okuyucuyu 'yakhni' veya akhni veya yahni ile tanıtırım.

Genel olarak 'ghee ve yoğurtlu et ve sebzelerin lezzetli stoğu' anlamına gelen türk-arapça bir kelimedir, ancak bölgesel çeşide bağlı olarak yoğurtun yerine domates, ghee yerine zeytinyağı veya ayçiçek yağı konur. Hindistan'da artık kelimesini, koyun artıklarını içeren bir stok hazırlığını ve bir keçi vücudunun diğer daha az önemli parçalarını görüyoruz.

Bu stokta, pirinç tuz, yoğurt ve ghee ile kaynatılır ve kaşmir spesiyalitesi olan 'yakhni pulao' üretilir. aşağıdaki baharatlar tencereye eklenir.

elektrikli mutfak robotu alın. kabaca aşağıdakileri karıştırın.

Kuru kırmızı biber 10

Şah zeera iki yemek kaşığı

Yeşil kakule 10

Kara kakule 2

Karanfil 5

Bir tarçın tarçın

Karabiber 15

Beyaz biber 10

Soğan 2 büyük

Sarımsak 15 gevreği

Zencefil 3 cm

Kimyon tohumları 10 tohum

Kişniş tohumları 15 tohumlar

Biryani için, koyun eti ve yoğurdu atlarız. bazı basit kuru bütün baharatları, soğanı vb. koyunuz.

pulao ve biryani'nin stil ve yöntem ve lezzet açısından birbirinden tamamen farklı olduğunu hatırlayın.

suyu sadece potli masala ile hazırlayın. Ve kokulu yap. Sonra pirinci ekleyin.

'Potli' terimi geliyor. Bir muslin kumaşında bir tanesi kaba ezilmiş soğan, zencefil, sarımsak, kuru kırmızı biber, yeşil kakule, shah zeera, kimyon tohumu ve kişniş tohumu, kara ve beyaz biber koyar. Malzemeyi bir düğüme, uzun kuyruklarını geride bırakacak şekilde sınırlamak için bezi bağlayın. Şimdi onları hızla kaynar suya ekleyin.

Biryani yaparken suda ne kullanmamız gerektiği fikrini doğru bir şekilde aktarabilirim. Ancak, konunun her köşesini ve köşesini kristal netliğinde tutmak için aynı yoldan ayrılırdım.

'Yakhni' sözcüğü ilk olarak Büyük Ekber döneminde, Farsça bir dergi olan 'Ain-i-Akbari' kitabında göründü. Bu üç ciltli dergi mughlia mutfağına bolca ışık tutuyor. Yazar Abul Fazal'ın yazdığı Yakhni, su, soğan ve kuzu ile hazırlandı.

Temelde Hindistan'da Keşmir dışında biryani veya koyun keçisi eti kullanıyoruz. Yakhni hazırlığında ilk önce potları hızlı kaynar suya ekliyorum, kuyruğuyla asıyorum ve alevi düşürdüm, isterseniz kapağı kapatabilirsiniz. Potli'nin kuyruk kısmını gaz alevinden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yarım saatlik yavaş pişirmeden sonra, tencereyi çıkarın, bir kenara koyun ve soğumaya bırakın. Tüm meyve sularını suya çıkarmak için saksıları sıkın ve ardından koyun eti parçalarını ekleyin. dökün ghee.

hepimiz biryani'nin Türk askerleri tarafından tarihi bir icat olduğunu biliyoruz (Orta ve batı Asya'da yaşayan kabaca konuşan, uzbekler, tartarlar, uygurlar, türkler, çok sayıda kabilenin etno-dilbilimci birliği). zaman ve kapsam, bir toprak tencerede yavaşça pişirdikleri bir acılı pirinç ve et kaynağını yapmak için kullanılır. fakat temelde hiç kimse bu baharat kabına eklemek için hangi baharatları kullandıklarını veya buna tuz eklemek için kullandıklarını bile bilmiyor.

tarihsel bir süreçle Hindistan'a ulaştı ve Türk-afgan kraliyet hanelerinde birçok deneyimlerden geçti. Daha sonra 18. yüzyılda, Mughalların kraliyet mutfaklarında, Nizam'larda, Lucknow'larda, uzak güneyde kraliyet prensliklerinde kraliyet mutfaklarında optimize edilmiş deneyler gördü. ve Biryani olarak ünlendi.

Bugün, Hint Biryani'mizin doğuştan gelen yeteneklerini bize sevdirmek için doğuran yetenekleri bu kadar acımasız deneyler sürecinin en iyi sonucu olduğunu söyleyebiliriz. hayatla birlikte, her ev hanesinde yaşayan her ev hanımı, herhangi bir tür toplantıda biryani yapmak için can atıyor. bugün biryani kelimesi Hindistan'ı temsil ediyor.

meraklı bir şekilde bir kuzeyde Hint veya güneyde Hintli şefin biryani için kullandığı baharatların hepsi Güneydoğu Asya ya da Endonezya takımadaları ya da Avrupalı ​​kaşiflerin 'baharat adası' olarak adlandırdıkları Molucca isandından geliyor.

temel olarak biryani ve pulao'da baharatlar hemen hemen aynıdır. fakat pulavların çoğunda bir sürü kuru meyve kullanılır. beyazlatılmış pishtachios, çekirdeksiz kuru üzüm, badem ve kaju tüm derileri kızartır. Biryani yapmak nispeten zordur, çünkü su eklenmez, önceden pişirilmiş kuzu eti, tavuk ve pirinç bir araya getirilir. Açıklık, biryani'nin başarılı bir şekilde çalışması için mükemmel bir faktördür. çok iyi zaman spekülasyonuna sahip olmanız gerekecek. Koyun eti seçiminde titiz olmalısınız, pirincin cinsini, dokusunu ve yaşını araştırmalısınız.

pulao'da koyun ve pirince su eklenir. normalde bir buçuk pirinç miktarında bir buçuk su kullanırız. pilavınız 30 dakika bekletilirse, basmati'nizin bir yaşında olması şartıyla bir fincan çeyrek suya bir fincan basmati uygulanır. eski basmati pirinci daha fazla su emer ancak bir tanenin diğerinden belirgin bir şekilde ayrı olduğu kabarık ve uzun bir pirinç bırakır.

Biryani hazırlanırken, her sektörde, pirinci kaynatmak ve dumana koymak gibi hayati bir adımdan kachhi veya pakki olsun, büyük çaba ve tecrübe gerekmektedir. alev üzerinde iyi bir kontrol sahibi olmanız gerekecek. temelde alevi başarılı bir şekilde kontrol etmek, herhangi bir yemeği pişirmek için en önemli faktördür, kalia, kofta veya korma veya pulav biryani. deneme yanılma yoluyla öğreneceksiniz.

Biryani'de baharatlar bolca kullanılır ve nihai sonucu zengin bir tada sahip olacak şekilde öyle bir moda koyun. pulav yaklaşımda oldukça ılımandır. daha az baharat kullanılır. daha kuru meyveler kullanılır. Babür döneminde bu kuru meyveler Orta Asya'dan ithal edildi. muhalif beden politikasının ana kademeleri, hepsi İran ve Orta Asya'dandı. sık sık evde hastalandılar, bu yüzden mughlai yemek pişirme sırasında, Farsça ve Orta Asya nostaljisinin tekrarlayan ipliklerini gözlemliyoruz.

pulav'da pirinç saf ghee ile kızartılır. Biryani veya pilav yapsanız da, her şeyin ghee ile kızartıldığını unutmayın. bir gün için fazladan kalori kazanmaktan çekinmeden gerilimden kurtulabilirsiniz. biryani bir tasarruf veya sağlık bilinci değil. bu bir lüks. Babür rejimi sırasında, zenginlik ve ihtişamın bir göstergesiydi.

Biryani pirinci ghee içinde kızarmış değil. bunun yerine, kacchi veya hyderabadi hazırlığı veya bir pirinci yaşına ve türüne bağlı olarak bir awadhi dum-pukht hazırlığına bağlı olarak yakhni suyunda 4 ila 6 dakika pişirilirler.

pulav pirinci ve koyun eti, pilavdan bir buçuk kat daha fazla su ile birlikte pişirilir. bu yüzden, baharatların yoğun aroması ortadan kalktıkça baharatların hafif bir kokusunu hissedebildiğimiz için, çok daha hafif çıkıyor.

Biryani elaichi'de, badi aur chhoti, dalchini, karanfil, hindistan cevizi ve topuz vb. ince bir macuna tamamen veya öğütülür ve koyun eti üzerine uygulanır. çiğ papaya, yoğurt ve limon suları gibi koyun eti yumuşatıcıları uygulanır.

pulao'da normalde herhangi bir istekliler eklemiyoruz. ancak çok fazla kuru meyve eklenir. her iki pualv'a ve biryani'ye gül yaprakları, gül özü ve kewra suyu eklenir. inkolkata biryani mitha ittar eklendi. Her iki preparatta ılık sütte çözülmüş safran eklenir. her ikisine de yumurta eklenir. fakat normalde patatesler sadece kolkata biryani'ye eklenir. Sonuncusu, 1857'deki Büyük İsyan'dan sonra sınır dışı edilen son Nawab Wajed Ali Şah'ın Britanyalı Kalküta'da getirdiği padişahlardan ve korkaklıktan ilham alır.

standart bir Hyderabadi biryani masala listesini takip edin. ve kısa bir rehber.

yeşil kakule

siyah kakule

Kebap chini

karanfiller

Tarçın çubuğu

dagar ka phool siyah taş çiçek veya pattha ka phool

yıldız anason veya chakr phool

karabiber

beyaz biber veya güvenli mirch veya dekhni mirch

küçük hindistan cevizi veya jaiphal

shahi zeera veya siyah kimyon

topuz veya javitri

defne yaprağı veya tej patta

kimyon tohumu veya zeera sabut

kişniş tohumu veya dhania sabut

kuru kırmızı biber veya sukhi lal mirch sabut

safran veya zafran

kewra pani veya vidalı su

gulab pani veya gül suyu

Mittha Ittar

zencefil

Sarımsak

soğan

yeşil biber

ham papaya

limon suyu

taze nane &

Kişniş yaprakları


cevap 6:

Aradaki fark, çok ortak faktörlerin olmasına rağmen, insanların “biryani ve pulao” olarak adlandırmasının nedeni budur. ama onu büyük bir platformda ayakta tutan inovasyonunuz. Biryani ve pulao arasındaki farklılıklar hakkında konuşmamak, metotların, içeriklerin ve tarzın farklılığını içeren birçok farklı pula türleri vardır. bu geniş konuyla ilgili ciltler yazılabilir. ama bu bir kitap değil. bu bir blog forumudur. bu yüzden burada temel farklılıkları açıklardım.

Fakat bu soruya girmeden önce, ilk olarak okuyucuya söylemek istiyorum, suda egzotik baharat kullanılmıyor. sadece her gün garam masalas şeklinde kullandığımız bazı temel baharatlar. egzotik kısım koyunları marine ederken gelir. sonra okuyucuyu 'yakhni' veya akhni veya yahni ile tanıtırım.

Genel olarak 'ghee ve yoğurtlu et ve sebzelerin lezzetli stoğu' anlamına gelen türk-arapça bir kelimedir, ancak bölgesel çeşide bağlı olarak yoğurtun yerine domates, ghee yerine zeytinyağı veya ayçiçek yağı konur. Hindistan'da artık kelimesini, koyun artıklarını içeren bir stok hazırlığını ve bir keçi vücudunun diğer daha az önemli parçalarını görüyoruz.

Bu stokta, pirinç tuz, yoğurt ve ghee ile kaynatılır ve kaşmir spesiyalitesi olan 'yakhni pulao' üretilir. aşağıdaki baharatlar tencereye eklenir.

elektrikli mutfak robotu alın. kabaca aşağıdakileri karıştırın.

Kuru kırmızı biber 10

Şah zeera iki yemek kaşığı

Yeşil kakule 10

Kara kakule 2

Karanfil 5

Bir tarçın tarçın

Karabiber 15

Beyaz biber 10

Soğan 2 büyük

Sarımsak 15 gevreği

Zencefil 3 cm

Kimyon tohumları 10 tohum

Kişniş tohumları 15 tohumlar

Biryani için, koyun eti ve yoğurdu atlarız. bazı basit kuru bütün baharatları, soğanı vb. koyunuz.

pulao ve biryani'nin stil ve yöntem ve lezzet açısından birbirinden tamamen farklı olduğunu hatırlayın.

suyu sadece potli masala ile hazırlayın. Ve kokulu yap. Sonra pirinci ekleyin.

'Potli' terimi geliyor. Bir muslin kumaşında bir tanesi kaba ezilmiş soğan, zencefil, sarımsak, kuru kırmızı biber, yeşil kakule, shah zeera, kimyon tohumu ve kişniş tohumu, kara ve beyaz biber koyar. Malzemeyi bir düğüme, uzun kuyruklarını geride bırakacak şekilde sınırlamak için bezi bağlayın. Şimdi onları hızla kaynar suya ekleyin.

Biryani yaparken suda ne kullanmamız gerektiği fikrini doğru bir şekilde aktarabilirim. Ancak, konunun her köşesini ve köşesini kristal netliğinde tutmak için aynı yoldan ayrılırdım.

'Yakhni' sözcüğü ilk olarak Büyük Ekber döneminde, Farsça bir dergi olan 'Ain-i-Akbari' kitabında göründü. Bu üç ciltli dergi mughlia mutfağına bolca ışık tutuyor. Yazar Abul Fazal'ın yazdığı Yakhni, su, soğan ve kuzu ile hazırlandı.

Temelde Hindistan'da Keşmir dışında biryani veya koyun keçisi eti kullanıyoruz. Yakhni hazırlığında ilk önce potları hızlı kaynar suya ekliyorum, kuyruğuyla asıyorum ve alevi düşürdüm, isterseniz kapağı kapatabilirsiniz. Potli'nin kuyruk kısmını gaz alevinden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Yarım saatlik yavaş pişirmeden sonra, tencereyi çıkarın, bir kenara koyun ve soğumaya bırakın. Tüm meyve sularını suya çıkarmak için saksıları sıkın ve ardından koyun eti parçalarını ekleyin. dökün ghee.

hepimiz biryani'nin Türk askerleri tarafından tarihi bir icat olduğunu biliyoruz (Orta ve batı Asya'da yaşayan kabaca konuşan, uzbekler, tartarlar, uygurlar, türkler, çok sayıda kabilenin etno-dilbilimci birliği). zaman ve kapsam, bir toprak tencerede yavaşça pişirdikleri bir acılı pirinç ve et kaynağını yapmak için kullanılır. fakat temelde hiç kimse bu baharat kabına eklemek için hangi baharatları kullandıklarını veya buna tuz eklemek için kullandıklarını bile bilmiyor.

tarihsel bir süreçle Hindistan'a ulaştı ve Türk-afgan kraliyet hanelerinde birçok deneyimlerden geçti. Daha sonra 18. yüzyılda, Mughalların kraliyet mutfaklarında, Nizam'larda, Lucknow'larda, uzak güneyde kraliyet prensliklerinde kraliyet mutfaklarında optimize edilmiş deneyler gördü. ve Biryani olarak ünlendi.

Bugün, Hint Biryani'mizin doğuştan gelen yeteneklerini bize sevdirmek için doğuran yetenekleri bu kadar acımasız deneyler sürecinin en iyi sonucu olduğunu söyleyebiliriz. hayatla birlikte, her ev hanesinde yaşayan her ev hanımı, herhangi bir tür toplantıda biryani yapmak için can atıyor. bugün biryani kelimesi Hindistan'ı temsil ediyor.

meraklı bir şekilde bir kuzeyde Hint veya güneyde Hintli şefin biryani için kullandığı baharatların hepsi Güneydoğu Asya ya da Endonezya takımadaları ya da Avrupalı ​​kaşiflerin 'baharat adası' olarak adlandırdıkları Molucca isandından geliyor.

temel olarak biryani ve pulao'da baharatlar hemen hemen aynıdır. fakat pulavların çoğunda bir sürü kuru meyve kullanılır. beyazlatılmış pishtachios, çekirdeksiz kuru üzüm, badem ve kaju tüm derileri kızartır. Biryani yapmak nispeten zordur, çünkü su eklenmez, önceden pişirilmiş kuzu eti, tavuk ve pirinç bir araya getirilir. Açıklık, biryani'nin başarılı bir şekilde çalışması için mükemmel bir faktördür. çok iyi zaman spekülasyonuna sahip olmanız gerekecek. Koyun eti seçiminde titiz olmalısınız, pirincin cinsini, dokusunu ve yaşını araştırmalısınız.

pulao'da koyun ve pirince su eklenir. normalde bir buçuk pirinç miktarında bir buçuk su kullanırız. pilavınız 30 dakika bekletilirse, basmati'nizin bir yaşında olması şartıyla bir fincan çeyrek suya bir fincan basmati uygulanır. eski basmati pirinci daha fazla su emer ancak bir tanenin diğerinden belirgin bir şekilde ayrı olduğu kabarık ve uzun bir pirinç bırakır.

Biryani hazırlanırken, her sektörde, pirinci kaynatmak ve dumana koymak gibi hayati bir adımdan kachhi veya pakki olsun, büyük çaba ve tecrübe gerekmektedir. alev üzerinde iyi bir kontrol sahibi olmanız gerekecek. temelde alevi başarılı bir şekilde kontrol etmek, herhangi bir yemeği pişirmek için en önemli faktördür, kalia, kofta veya korma veya pulav biryani. deneme yanılma yoluyla öğreneceksiniz.

Biryani'de baharatlar bolca kullanılır ve nihai sonucu zengin bir tada sahip olacak şekilde öyle bir moda koyun. pulav yaklaşımda oldukça ılımandır. daha az baharat kullanılır. daha kuru meyveler kullanılır. Babür döneminde bu kuru meyveler Orta Asya'dan ithal edildi. muhalif beden politikasının ana kademeleri, hepsi İran ve Orta Asya'dandı. sık sık evde hastalandılar, bu yüzden mughlai yemek pişirme sırasında, Farsça ve Orta Asya nostaljisinin tekrarlayan ipliklerini gözlemliyoruz.

pulav'da pirinç saf ghee ile kızartılır. Biryani veya pilav yapsanız da, her şeyin ghee ile kızartıldığını unutmayın. bir gün için fazladan kalori kazanmaktan çekinmeden gerilimden kurtulabilirsiniz. biryani bir tasarruf veya sağlık bilinci değil. bu bir lüks. Babür rejimi sırasında, zenginlik ve ihtişamın bir göstergesiydi.

Biryani pirinci ghee içinde kızarmış değil. bunun yerine, kacchi veya hyderabadi hazırlığı veya bir pirinci yaşına ve türüne bağlı olarak bir awadhi dum-pukht hazırlığına bağlı olarak yakhni suyunda 4 ila 6 dakika pişirilirler.

pulav pirinci ve koyun eti, pilavdan bir buçuk kat daha fazla su ile birlikte pişirilir. bu yüzden, baharatların yoğun aroması ortadan kalktıkça baharatların hafif bir kokusunu hissedebildiğimiz için, çok daha hafif çıkıyor.

Biryani elaichi'de, badi aur chhoti, dalchini, karanfil, hindistan cevizi ve topuz vb. ince bir macuna tamamen veya öğütülür ve koyun eti üzerine uygulanır. çiğ papaya, yoğurt ve limon suları gibi koyun eti yumuşatıcıları uygulanır.

pulao'da normalde herhangi bir istekliler eklemiyoruz. ancak çok fazla kuru meyve eklenir. her iki pualv'a ve biryani'ye gül yaprakları, gül özü ve kewra suyu eklenir. inkolkata biryani mitha ittar eklendi. Her iki preparatta ılık sütte çözülmüş safran eklenir. her ikisine de yumurta eklenir. fakat normalde patatesler sadece kolkata biryani'ye eklenir. Sonuncusu, 1857'deki Büyük İsyan'dan sonra sınır dışı edilen son Nawab Wajed Ali Şah'ın Britanyalı Kalküta'da getirdiği padişahlardan ve korkaklıktan ilham alır.

standart bir Hyderabadi biryani masala listesini takip edin. ve kısa bir rehber.

yeşil kakule

siyah kakule

Kebap chini

karanfiller

Tarçın çubuğu

dagar ka phool siyah taş çiçek veya pattha ka phool

yıldız anason veya chakr phool

karabiber

beyaz biber veya güvenli mirch veya dekhni mirch

küçük hindistan cevizi veya jaiphal

shahi zeera veya siyah kimyon

topuz veya javitri

defne yaprağı veya tej patta

kimyon tohumu veya zeera sabut

kişniş tohumu veya dhania sabut

kuru kırmızı biber veya sukhi lal mirch sabut

safran veya zafran

kewra pani veya vidalı su

gulab pani veya gül suyu

Mittha Ittar

zencefil

Sarımsak

soğan

yeşil biber

ham papaya

limon suyu

taze nane &

Kişniş yaprakları