Xib ve storyboard arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyi ve neden?


cevap 1:

Storyboardlar iOS 5 ve daha üstü için mevcuttur, bu nedenle iOS 5'ten önceki sürümlerle uyumlu bir uygulama göndermek istiyorsanız, esas olarak hedefinizi belirlemek zorunda olduğunuz ve storyboardlar nedeniyle birçok hata oluşturacağınız için yapamazsınız.

App Store, uygulamanızı kesinlikle reddetmez, çünkü storyboard kullanıyor, aslında Apple çalışanları storyboard kullanmanızı tavsiye ediyor.

Projeye bağlı olarak storyboard veya xib dosyalarının kullanılması. Film şeridi ile kullanıcının push / pop / present görünüm denetleyicileri için kod yazması gerekmez. storyboard'lar daha temiz ve uygulamanın ana akışını göstererek hata ayıklamayı çok daha kolay hale getiriyorlar.


cevap 2:

Storyboard: Storyboardlar iOS 5'te tanıtıldı. Storyboard kullandığımız zaman, dağıtım hedefimiz 5.0 veya daha yüksek olmalıdır. Film şeridi yardımı ile bir uygulamanın tüm ekranlarını oluşturabilir ve ekranı bir arayüz MainStoryboard.storyboard altında birleştirebiliriz. Film şeridi ile görünüm denetleyicilerini itme / sunma için serotları kullanabilir, böylece itme / sunma için gereken kodu azaltabiliriz.

xib: Xib, xml arayüz oluşturucusunun kısaltmasıdır. Xib'ler, iOS arayüz tasarımını gerçekleştirmenin en eski yoludur. Xib ile, bir geliştiricinin gerektiğinde görünüm denetleyicisine ekleyebileceği herhangi bir isteğe bağlı / özel görünüm tasarlanabilir. Kullanıcı arayüzlerimiz için nesne yönelimli bir yaklaşım uygularsak, xib kullanmak ve görünüm denetleyicisinin görünümünü ayrı modüllere ayırmak mantıklı olur.

Şimdi, hangisi daha iyi?

Çünkü, xib'ler eskidir, yani eskidir, kullanımdan kaldırılır veya storyboardlardan daha düşük olduğu anlamına gelmez. Her ikisi de kendi yolunda iyidir. Bazı durumlarda storyboard kullanmak daha iyidir, bazı durumlarda xib tercih edilir.

Film şeridi şu durumlarda tercih edilir:

  • İçeriğin içeriğine bağlı olarak mizanpajın önemli ölçüde değiştiği dinamik içerikli görüşlere sahibiz. Arabirim oluşturucusunda kolayca tasarlanamayan görünümlere sahibiz.

XIB'ler aşağıdaki durumlarda tercih edilir:

  • Yeniden kullanılabilir görünüm şablonları oluşturmak istiyoruz. Yeniden kullanılabilir tablo hücre şablonları oluşturmak istiyoruz. Açılır pencereler, kalıcı görünümler oluşturmak.