Ahşap macunu ve ahşap dolgu maddesi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Dışarıda çalışıyorsanız, ahşap ürününüzün yüzeyde delikler veya oyuklar olduğunu ve tüm projenin daha az profesyonel görünmesini sağlayabilirsiniz ve bir işaret bulmanız gerekebilir.

odun dolgu

ahşabınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için.

Bu dolgu, evinizdeki bir poli dolgu ile aynı şekilde çalışır, evinizin önünde istemediğiniz delikleri ve oyukları doldurur.

Birçok farklı ahşap dolgu maddesi vardır ve bazen farklı tencerelerde yolunuzu bulmak zor olabilir.

İhtiyaçlarınıza en uygun ahşap dolgu maddesini bulmak için birkaç ipucu ve püf noktasını takip edin.

ahşap tıpa

Ahşap tıpa en basit ahşap spatuladır ve ahşapta uzun süreli kullanımdan sonra ortaya çıkan delikleri ve çatlakları doldurmak için kullanılır.

Bu tür dolgu ahşap unundan yapılır ve diğer dolgu türlerinden daha ucuzdur, ancak boya veya lekeleri tutmak çok iyi değildir, bu nedenle bu tür bir dolgu maddesini yalnızca bir parça odun üzerinde hızlı bir onarım işine ihtiyacınız varsa kullanmalısınız. bir süredir varlığını sürdürüyor.

Ahşap fişinizden en iyi şekilde yararlanmak için, hamuru kendi ahşabınızın rengine olabildiğince yakın bir tonda satın almaya çalışın.

İki parçalı dolgu maddeleri

Tapadan daha pahalı, tipik olarak hamur ve polyester karışımından yapılan iki parçalı dolgu maddesidir.

Bu, bir alt katın uygulanması, kurumasına izin verilmesi ve daha sonra dolgu maddesini yerinde tutan ve ahşabı koruyan ikinci bir katmanın eklenmesiyle yapılır.

Bu tip dolgu maddesi hızlı kürleme avantajına sahiptir ve çivi ve vidaları yerinde tutmak için de kullanılabilir.

Ahşap durdurucunun aksine, iki parçalı spatulayı renklendirebilir ve boyayabilirsiniz.

dış dolgu malzemeleri

Ahşabınız evinizin dışında çok açık bir konumdaysa, özel bir su geçirmez dış dolgu maddesi kullanmayı düşünün.

Bu genellikle önceden karıştırılmış bir dolgu maddesi olarak meydana gelir ve tipik olarak polyesterden yapılır.

İki parçalı parçada olduğu gibi, macun bıçağını uygulayabilmeniz ve daha sonra ahşabınızı onarım hissi olmadan boyayabilmeniz için lekeleri, boyaları ve diğer cilaları alabilir.

İsterseniz, dış dolguda delikler açabilir veya bunları beton, alçı veya duvar ile kullanabilirsiniz.

Çok amaçlı dolgu

Çok işlevli dolgu maddesi ahşap döşeme üzerinde de kullanılabilir ve hızlı kurur, yani yağmur duşları olmadan kısa bir süre harcadığınız sürece kışın giyebilirsiniz ... Çok amaçlı dolgu, dış ve iki- parça dolgu maddeleri, delebilir ve boyayabilirsiniz, Ve ayrıca bir dizi renkte gelir, böylece hızlı bir onarım yapabilir ve daha sonra boyanın daha rahat bir süre çalışmasına izin verebilirsiniz.

Acemi Ağaç İşleme Projeleri - 16.000'den Fazla Soğuk Ahşap Projesi

İlham almak için instagram sayfamı takip et

#Woodworking (@woodworkermastery) • Instagram fotoğrafları ve videoları


cevap 2:

Ahşap dolgu tipik olarak uygulanacak şekilde tasarlanmıştır, kurumaya / sertleşmesine izin verilir ve daha sonra pürüzsüz zımparalanır. Ahşap macunu, dolgu maddesi gibi sertleşmeyecek yumuşak bir kil benzeri dolgu maddesidir ve genellikle ahşaba ve / veya bitiş rengine uymasına yardımcı olmak için farklı renklerde mevcuttur. Ahşap dolgu maddesi genellikle bir son kat uygulanmadan önce kullanılır. Ahşap macunu tipik olarak bir son kat uygulandıktan sonra kullanılır. Her ikisi de küçük kusurları veya delikleri (örneğin çivi deliği) gizlemek için tasarlanmıştır. Ahşap dolgu, dış mekan kullanımı için daha iyi bir seçimdir. İç mekan uygulamalarında ahşap dolgu veya ahşap macunu kullanılabilir.