Wigig ve WiFi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Bu WiGig'in logosu!

WiGig nedir?

Kablosuz Gigabit İttifakı (WiGig), lisanssız 60 GHz frekans bandı üzerinde çalışan saniyede çok gigabit kablosuz iletişim teknolojisini benimseyen ve geliştiren bir ticaret birliğiydi. İttifak, Mart 2013'te Wi-Fi Alliance tarafından üstlenildi.

WiGig ve WiFi arasındaki farklar

İsme göre, Wigig ve WiFi benzer. Aslında, WiGig'in işlevi WiFi'lerle de benzer. Ancak WiGig, WiFi'den daha hızlı kablosuz aktarım hızını destekler. WiFi'den on kat daha fazla olan 7Gbps'yi destekleyebilir. Bu hız, bir DVD'nin verilerini diğer cihazlarımıza sadece 15 saniye içinde aktarabilmemizi sağlar.

Teknolojiye göre WiGig, 802.11'in bir uzantısı olan WiFi'den yeni bir teknolojidir. Basitçe söylemek gerekirse, WiGig'i kısa bir mesafede kullanabiliriz, ancak WiGig sinyalinin kapsamından ayrıldığımızda ağ kartı otomatik olarak WiFi'ye değişecektir. WiGig sinyalinin mesafesi, evdeki müşteriler için uygun olan 10m ila 20m arasındadır.

Mesafeye göre, WiGig'in dezavantajını bulabiliriz. Hızı daha hızlı olmasına rağmen, duvarlar, tavan ve diğer şeylerden rahatsız olmak kolaydır. 7 Gbps, şu anda en iyi 802.11ac yönlendiricilerinin yapabileceğinden üç kat daha hızlıdır. Bununla birlikte, gerçek dünyada, mevcut cihazların çoğu sadece 600 Mbps'ye kadar vurabilir. WiGig kullanmak istiyorsanız, bu hızlardan yararlanmak için esas olarak yönlendirici ile aynı odada olmanız gerekir. Elbette, akıllı telefonunuzun veya dizüstü bilgisayarınızın sadece yönlendiriciyi değil, standardı da desteklemesi gerekir.

Neden WiGig'e ihtiyacımız var?

Şimdi, bu İttifak Cisco, Dell, Huawei Teknolojileri, Intel, Apple, Microsoft, NEC, NVIDIA vb. Gibi ünlü teknoloji şirketlerinden oluşmaktadır.

WiGig'in aktarım mesafesi kısa olsa da, endüstri ve tüketiciler hala pazara girmek için çok daha fazla sayıda WiGig sertifikalı ürünü bekliyor. Teknolojiyi destekleyen modemler ve ürünler yavaş yavaş pazara girmeye başlıyor ve neredeyse kesinlikle şunu doğrulayacağız:

WiGig şimdi geliyor!

Kaynak: Yeni Kablosuz Teknoloji: WiGig Geliyor


cevap 2:

Mevcut Wi-Fi standartları 2,4 ila 5,9 GHz (2–5 inç veya 50–125 mm dalga boylarında) frekanslarda kapsama alanı sunarken, WiGig (802.11ad) 60 GHz (0,2 inç veya 5 mm dalga boylarında) kullanır. Hayal edebileceğiniz hemen hemen her kapı, duvar ve cihaz 0,2 inçten oldukça kalın olduğundan (temel olarak, bir kağıttan daha kalın bir şey), WiGig ağa bağlı cihazların yakın alan kenetlenmesi için tasarlanmıştır ve cihazlar ile yönlendiriciler arasındaki ana taşıyıcılar için değildir . Aksi takdirde, işaret ve anons çerçeveleri formatı WiGig ve mevcut 802.11 standartları arasında önemli ölçüde farklılık göstermez. WiGig 6 Gbps'ye kadar PHY oranları vaat etmesine rağmen, 802.11ac şu anda 8 MU-MIMO uzamsal akışta MCS9 kullanarak 6,9 Gbps PHY oranları sunuyor.

Muhtemelen WiGig'e ihtiyacınız yok. Veri merkezleri, yüksek verimde kısa menzilli iletişim için radyo frekansları yerine lazerler kullanır ve 6 Gbps lazerler veya fiber optiklerle rekabet etmez. Vericiden birkaç inçten fazla bir şey için 5 GHz'de 802.11ac ile rekabet etmek de gerekmez.