Tam buğday, buğday unu ve rafine un arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Sorunuza geçmeden önce, farklı un farklı un yapımında kullanıldığından, Buğday parçasını tahıl olarak ele almak istiyorum.

1. Kepek: Buğday tanesinin en dış kısmıdır, çok miktarda lif içerir.

2. Endosperm: Germ ve Bran, tahılın nişastası veya protein kısmı arasında bulunur.

3. Mikrop: Tahılın tohumudur, protein, vitamin ve yağ içerir.

Tam Buğday Unu: Buğday Tahılının üç parçasının da öğütülmesi ile elde edilir: Bran + Endosperm + Germ, geride hiçbir şey bırakmaz. Bunun beslenme değeri her üçünde de en yüksektir ve görünüşte dokulu ve kahverengimsi.

Buğday Unu: Aynı zamanda Mikrop Unu olarak da adlandırılan Endosperm + Germ öğütülmesi ile elde edilir. En sık kullanılan ve gluten ve protein içeriği yüksektir.

Rafine Un: Sadece nişastalı içerik olan Endosperm'i içeren ve bu nedenle yüksek glütene sahip en iyi buğday unu. Daha da rafine edilir ve beyaz hale getirilmesi için ağartılır. Besin değeri düşüktür, çünkü yüksek glüten seviyesine sahiptir, içinde protein, lif ve vitamin yoktur.


cevap 2:

Buğday tanelerinin farklı bileşenleri vardır, tahılın kalbi olan bir mikrop, tahılın çoğunluğunu oluşturan endosperm ve tahıl kabuğunun hemen altındaki bir dış kabuk olan kepek vardır. tahıl un için öğütülmeden önce kabuk çıkarılır. Kepekli un tam olarak budur. Mikrop ve kepek dahil olmak üzere tüm tahıldan öğütülür. Sadece endospermden öğütülmüş beyaz undan daha fazla besin içerir. Rafine un, normal beyaz undan daha fazla işlenir. Daha hafif hale getirmek veya protein içeriğini düşürmek için ağartılmış veya başka bir şekilde tedavi edilebilir (kekler ve hamur işleri için arzu edilir). rafine bir unun ne kadar işlendiği, bireysel üreticiye bağlı olacaktır.

Kepekli un daha sağlıklıdır, ancak fırıncılık ürünlerini beyaz undan daha yoğun hale getirebileceğinden pişirmek zor olabilir. Bu nedenle, ticari unlu mamullerde genellikle beyaz un ile karıştırılır. Bütün tam tahıl unları rafine unlardan daha fazla yağ içerir ve bozulmayı geciktirmek için serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Unun içindeki yağ düzgün depolanmazsa pürüzlü hale gelebilir.


cevap 3:

ABD perspektifinden yazdığımı unutmayın…

Kepekli un tam olarak adından da anlaşılacağı gibi olmalıdır: buğday çekirdeğinin her parçasını içeren un. Buna dış gövde, kepek, aleurone tabakası, nişastalı endosperm ve mikrop dahildir. Birleşik Devletler'de tam buğday olarak etiketlenmiş unlarda genellikle mikrop çıkarılır, çünkü mikroptaki yağ birkaç hafta içinde sertleşir. Değirmen, bakkal ya da alıcı için bu mutlu bir şey değil.

Rafine un genellikle sadece endosperm içerir. Genelde. Bir unun herhangi bir bileşeni çıkarılmış veya azaltılmışsa, rafine bir undur, bu yüzden mutlaka beyaz bir un olması gerekmez.

"Buğday unu" terimini duyduğumda buğday tanesinden yapılmış bir un düşünüyorum. Terimin başka yerlerde farklı bir kullanımı olabilir, bu yüzden bu davalarla konuşamam.


cevap 4:

Beyaz un, ağır rafine edilmiş ve işlenmiş buğday tanelerinden yapılırken, tam buğday unu (Kepekli Atta) ağır işleme tabi tutulmamış tahıllardan yapılır. Kepekli ve rafine unlar besin değerlerinde farklılık gösterir.

Kepekli un, folat, riboflavin ve B1, B3 ve B5 vitaminleri gibi çeşitli vitaminler içerir. Bununla birlikte, beyaz (rafine edilmiş) undaki arıtma işlemi, tahılın vitamin içeriğini tahrip eder. B1 ve B3 vitaminleri, gıdada bulunan karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. B5 vitamini kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur.

Kepekli unun beyaz un üzerindeki diğer bir besinsel avantajı, yüksek lif içeriğidir. Lif bakımından zengin gıdalar kabızlığı önlemenize, kan kolesterol seviyelerini düşürmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.

Rafine un tüketmek, yemekten kısa bir süre sonra aç ve sinirli hissetmenizi de sağlayabilir.