Dikey yapay zeka ile genel yapay zeka arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Yapay zekaya yönelik yaklaşımlar söz konusu olduğunda, Dikey ve Yatay olmak için iki yol vardır.

Dikey yapay zeka, söz konusu endüstrinin kapsamlı bir şekilde incelenmesine odaklanır, aynı zamanda söz konusu endüstrinin alan uzmanlarıyla işbirliği yapmayı da içerir. AI'nın temel değeri sağlaması bekleniyor ve son teknoloji performansa ulaşmak da çok önemlidir.

Yatay AI, birden fazla alanda kullanılabilen bir AI ürünü oluşturmaya odaklanır.

Hindistan'daki Dikey Yapay Zeka girişimlerine bazı örnekler:

  • CropIn - AgroNiki.ai - FinTechLocus.sh- LojistikNiramai- Sağlık vb.

Yatay Strateji çoğunlukla ölüdür.


cevap 2:

Genel Yapay Zeka:

İnsan düzeyinde AI veya güçlü AI olarak da bilinen genel AI, çevresini bir insan olarak anlayabilen ve akıllandırabilen bir yapay zeka türüdür. Genel AI her zaman zor olmuştur. On yıllardır söyledik, hemen köşede.

Ama ne kadar çok araştırırsak, başarmanın zor olduğunu ve insan beyninin arkasındaki harikayı ne kadar takdir ettiğimizi o kadar çok fark ederiz. İnsan düzeyinde yapay zekanın ne olduğunu tanımlamak gerçekten zor. Karar verirken işlerin nasıl yürüdüğünü görmelisiniz, ilgisiz birden çok düşünce ve hatıra arasında gezinmelisiniz. Bilgisayarlara ulaşmak zordur.

İnsanlar verileri bilgisayar kadar hızlı işleyemeyebilir, ancak ayrıntılara girmeden ortak sorunları soyut düşünebilir, planlayabilir ve çözebilirler. Yenilik yapamazlar, fikir olmayan fikirler ve fikirler üretebilirler. Telefon, gemi, teleskop, posta, sosyal medya, oyun, sanal gerçeklik gibi kavramları düşünün. Bir bilgisayara orada olmayanları bulmasını öğretmek çok zordur.

Dikey Yapay Zeka:

Dar AI, insanlığın şimdiye kadar elde ettiği yapay zekanın tek şeklidir. Satranç veya oyun oynamak için iyi bir yapay zeka, satın alma önerileri, satış tahminleri ve hava tahminleri ile aynı şeyi yapıyor. Bilgisayar vizyonu ve doğal dil işleme mevcut aşamada en yeni yapay zekadır. Konuşma ve görüntü tanıma, ilerlemeleri büyüleyici görünse bile dar AI'dır. Google'ın çeviri motoru aynı zamanda sofistike, dar bir yapay zeka biçimidir.

Kendi kendini süren araba teknolojisi, hala bir tür dar AI veya daha doğru bir şekilde, birçok dar AI'nin koordinasyonu olarak kabul edilir.