Çeşitli kayıpsız ses formatları arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Kayıpsız dosya formatları, orijinal dijital kaynağa karşı hiçbir şeyin kaybolmadığını gösterir. Bu, herhangi bir kayıplı formattan önemli ölçüde farklıdır, çünkü temelde yaptıkları şeyin ses üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Yalnızca gereken depolama alanı miktarı ve belki de kodlama / kod çözme için gereken işleme miktarı.

WAV gibi bazı formatlar genellikle hiç sıkıştırılmaz. WAV dosyaları temel olarak bir Windows RIFF (Kaynak Değişim Dosyası Biçimi) kullanarak başka bir RAW ses dosyasına bir yapı ekleyerek bilgisayarın içeride ne olduğunu bilmesini sağlar. Diğer kayıpsız, sıkıştırılmamış formatlar arasında Apple sistemlerinde kullanılan AIFF formatı ve Amiga'nın eski IFF / 8SVX formatı bulunmaktadır.

Diğer kayıpsız formatlar, herhangi bir bilgi kaybetmeden dosyayı küçültmek için bir tür tersinir sıkıştırma kullanır. Muhtemelen başka bir yerde bu tür bir şeyle karşılaştınız ... örneğin, verileri ve yürütülebilir dosyaları kayıpsız olarak küçültmek için kullanılan ZIP dosyaları. Ancak, sadece ses dosyalarının doğasına bağlı olarak, ZIP gibi algoritmaların ses dosyalarında çok az işe yaradığını veya hiç işe yaramadığını göreceksiniz (örneğin, bir WAV dosyasında ZIP çalıştırmayı deneyin, örneğin ...% 10 büzülme elde edebilirsiniz). Bu nedenle FLAC, ALAC (Apple Lossless Audio CODEC), WavPack vb. Ses sıkıştırması için özel olarak tasarlanmış algoritmaları kullanır. Bunların çoğu orijinal dosyanın boyutunun% 40-60'ını oluşturabilir.

Bunların çoğu benzer şekilde çalışır. İlk dalga formunu analiz ederler ve şekli hakkında algoritmik olarak yeniden oluşturulması kolay bir tür tahmin yaparlar. Daha sonra orijinal ve tahmin edilen dalga formu arasındaki fark olan ve orijinal dalga formundan daha küçük olacak bir veri akışı oluştururlar. Çalışma uzunluğu kodlaması (örnekle aynı örneğin çalışma örneklerinin saklanması ve her örnek yerine sayı sayımı) gibi diğer şeyler de kullanılır. Biçimler arasındaki fark, tahmin işlevinin özellikleri ve elbette dosya yapısının kendisinin ayrıntıları olacaktır - kod çözücüye kodlanmış dosyada ne olduğunu söyleyen meta veri.


cevap 2:

Bu soruyu düşünmenin başka bir yolu da kayıpsız dosya formatıyla nasıl etkileşime gireceğini düşünmektir. yani. Apple ürünleri (iTunes / havaalanı otobüsü / mac mini vb.) Veya Microsoft & Xbox kullanarak ses akışı veya Ableton Live gibi araçlarla orijinal müzik oluşturma. Her etkileşim yönteminin farklı bir odağı ve sonucu olabilir

Hemen hemen her durumda hemen hemen her dosya formatını 'çalışma' yapmanın yolları olsa da, bazıları daha fazla özellik ve en az dirençli bir yol sunar. Elma sistemlerinde bazılarının kullanıcı deneyimini geliştirdiğini düşünebilecek daha fazla meta verisi olduğunda, şaşırtıcı bir şekilde elma formatı değildir. Çoğu araç, çoğu platformda çoğu dosyayı çalabilir, ancak tüm çan ve ıslıklarla veya yalnızca 3. taraf araç kurulumundan sonra oynatabilir.