Cevap 1:

Bunlar önemli ölçüde farklıdır. Kısaca:

  1. Kahverengi Pirinç = Tam taneli pirinç.Una Pirinç = Kaynatılmış pirinç.

Daha iyi anlamak için aşağıdaki resmi anlayalım (source = DrDobbin Nutrition)

Olgunlaşmış çeltik bitkilerinden pirinç bu şekilde elde edilir:

  1. Hasat - pirinç çeltik tarlalarından kesilir, sapın bir kısmı hala pirinç tanelerine bağlanır. Sonra pirinç sapları ve tahıl rüzgarda kazanarak ayrılır. Freze - Tahıllar çelik silindirler arasına preslenir, Gövde ve tahıl ayrılır.

Esmer pirinç

Kahverengi (veya kırmızı, siyah, mor vb.) Pirinç 3. Adım - Frezeden sonra elde ettiğiniz şeydir. Pirinç cilasız ve kepek bozulmamış. Kepek, protein, yağ, mineral ve vitamin konsantrasyonunu önemli ölçüde artırır. Aslında, Pirinç Kepeği yağı bu Kepekten çıkarılır.

Usna Rice veya Par Haşlanmış Pirinç farklıdır. Aşama 2'den (Harmanlama ve Kazma) sonra elde edilen pirinç taneleri, yani gövde hala sağlamken, öğütmeden önce kaynatılır. Sürecin geri kalanı, yani Frezeleme ve Parlatma aynı kalır.

Usna Pirinç veya Kaynatılmış / Dönüştürülmüş Pirinç

Usna Rice'ın aşağıdaki nedenlerden dolayı yaklaşık 30 yıl önce Hindistan'da popüler olduğunu hatırlıyorum:

  1. Depolama: Çiğ pirincin depolanması, yağmur veya neme maruz kalmanın tohumların filizlenmesine yol açacağı anlamına geliyordu. Ayrıca, tarlalardan tahılla birlikte toplanacak olan böcekler yiyip mahsulü bozacaktır. Par-kaynatma her iki baş ağrısını da ortadan kaldırır. Toptan tahıl pazarları ve gıda tedarik zinciri 30 yıl önce yoktu. Tahıl ürünlerinin çoğu ya çiftçi evinde ya da köy pirinç tüccarları / değirmencileri deposunda depolanmak zorundaydı. Bugün durum farklı. İyi bir tedarik zinciri ve işgücü eksikliği, çiftçileri herhangi bir ara işleme veya depolama olmaksızın doğrudan çiftlikten satan çiftçilere yol açmıştır. nişastalı. Pişirildiğinde, hantal, duygusal, sakar, yapışkan bir karmaşaya dönüşür. Temel gıda olarak tüketilmesi hazımsızlığa, kabızlığa ve şişkinliğe yol açacaktır. Bunun aksine, haşlanmış pirinç, sadece bir aylık olsa bile, tahıllar ayrı olarak yumuşak ama çiğnenebilir pişmiş pirinç verir.

Kahverengi Pirinç vs Usna / Kaynatılmış Pirinç

Besinsel olarak en iyi pirinç Brown Rice'dır, proteinler, yağlar, mineraller ve vitaminler gibi tüm besin maddelerine sahiptir. Usna / Kaynatılmış Pirinç ortadadır, çünkü kaynatma işlemi sırasında bazı besinler kaybolur. Beyaz Pirinç neredeyse tamamen karbonhidrattır.

Üç pirinç türü de farklı oranlarda sindirilir. Beyaz pirinç GI indeksi 65, Kahverengi pirinç 55 ve Parboiled Rice 38'e sahiptir. Kaynatılmış pirinç vücut tarafından daha yavaş sindirilir ve emilir, bu nedenle vücudu daha uzun süre tok tutar. Kaynatılmış pirinç, şeker hastaları için düşük kan şekeri artışlarına neden olacaktır.

Kahverengi Pirinç iyi yaşlanmaz. Kepek içindeki yağlar oksitlenecek ve katılaşacaktır. Buna karşılık hem kaynatılmış pirinç hem de beyaz pirinç zarif bir şekilde yaşlanır ve yıllarca bozulmadan saklanabilir.

Tat, Doku ve Sindirim

  1. Pişirildiğinde yaşlanmış ham cilalı pirinç, neredeyse saf beyaz renkte parlayan, taneler ayrı ama birbirlerine hafifçe yapışan, çok hafif çiğnenebilir ve su içeriğine bağlı olarak ağızda kolayca parçalanır ve yenir. Çabuk sindirilir, pişirildiğinde yeni çiğ pirinç yapışkan ve aşırı duygusaldır. Payasams / kheer ve benzeri yemeklerde koyulaştırıcı bir ajan olarak kullanılır.Par Haşlanmış Pirinç, neredeyse hiç yapışkanlığı olmayan yoğun hafif sarı tanelere pişirilir. Oldukça chewy ama nemli ve ağız ve midede parçalanması zaman alır. İlk kez yiyenler hazımsızlığa, sonuçta gaz ve mide rahatsızlığına sahip olacaklar. Bu pirinç birkaç gün içinde ayarlanacaktır. Kahverengi Pirinç, yapışkanlık olmadan hafif sarı tanelere pişirir. Çiğ veya haşlanmış pirince kıyasla çok az su emer. Oldukça farklı bir tada sahiptir ve ayrıca daha yavaş bir sindirim oranına sahiptir. Yeni yiyecekler gibi, vücudun ayarlanması zaman alır.

Kaynak: Anne büyükbabam çeltik çiftçisiydi.


Cevap 2:

USNA pirinci kaynatılmış bir pirinçtir. Kabuğa kısmen kaynatıldığı için dönüştürülmüş pirinç olarak da adlandırılır. Kaynatmanın üç temel adımı ıslatma, buharlama ve kurutmadır.

Bu adımlar aynı zamanda pirincin elle işlenmesini kolaylaştırır, besin profilini artırır ve dokusunu değiştirir. Pirinç kaynatmadan sonra elle parlatılır (kepek tabakasının çıkarılması), ancak kepek biraz yağlı hale geldiğinden ve makineleri tıkama eğiliminde olduğundan mekanik işleme daha zordur. Kaynatılmış pirinçlerin çoğu beyaz pirinçle aynı şekilde öğütülür.

Kaynatma, kepekten endosperme besinleri, özellikle Tiamini tahrik eder, bu nedenle kaynatılmış beyaz pirinç, kahverengi pirince% 80 besinsel olarak benzerdir.

Dünyadaki çeltik üretiminin yaklaşık% 50'si kaynamış durumda. Tedavi, Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Myanmar, Malezya, Nepal, Sri Lanka, Gine, Güney Afrika, İtalya, İspanya, Nijerya, Tayland, İsviçre, ABD ve Fransa gibi dünyanın birçok yerinde uygulanmaktadır.

Tembellik, dosa uttapam vb (Güney Hint yemekleri) gibi fermente yemekler en iyi kaynatılmış pirinç ile hazırlanabilir.

Kahverengi pirinç, yenmeyen dış kabuk (kapak) çıkarılmış olan bir tam tahıldır. Magnezyum, fosfor, selenyum, tiamin, niasin, B6 vitamini ve manganez için iyi bir kaynaktır ve lif bakımından zengindir. Kahverengi pirinç genellikle kırılmamış veya unulanmadıkça (kepeği çıkarmadan delinirse) haşlanmış pirinçten daha uzun pişirme sürelerine ihtiyaç duyar.

Kahverengi pirinç, en iyi yan yemekler, kahvaltı yemekleri vb.


Cevap 3:

Pirinç, Oryza Sativa veya Oryza glaberrima çim türlerinin tohumudur. Dünyanın önemli yerlerinde en çok tüketilen temel gıdalardan biri olan bir tahıl türüdür. Pirinç, başta kuzey İtalya, Afrika, Asya ve Kuzey Amerika'nın batı kıyılarında olmak üzere dünyanın ılık bölgelerinde yetiştirilmektedir. Pirinç, Asya'da yoksulluk içinde yaşayan milyonlarca insan için besin kalorisi ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Diyetin bir parçası olarak, pirinç bir karbonhidrat olarak kabul edilir. Vitamin B1, B3, B5, folat, demir, bakır, manganez ve selenyum gibi temel vitaminler ve mineraller için mükemmel bir kaynaktır.

Raporun Örnek Kopyasını Alın: https://www.theinsightpartners.com/sample/TIPRE00004895/

Üst Şirketler: E. I. du Pont de Nemours ve Şirketi, Bayer, Kaveri Tohum Co Ltd, Maharashtra Hibrit Tohumlar Co, Nuziveedu Tohumları, Rallis Hindistan Limited, Rasi Tohumları (P) Ltd, SL Agritech Corporation, Syngenta AG, UPL Advanta

Dünya genelinde tohum ikame oranındaki büyümenin, pirinç tohumu pazarına olan talebi artıran baskın güç olarak kalması beklenmektedir. Ayrıca, pirinç için geliştirilmiş hibrit tohum çeşitlerinin de pirinç tohumu pazarını önemli ölçüde etkilemesi öngörülmektedir. Ayrıca, hibrit teknoloji ve moleküler ıslahtaki ilerlemenin pirinç tohumu pazarında önümüzdeki zamanlarda büyük bir etkisi olması beklenmektedir. Dünya çapında ihracat pirinç çeşitlerinin artmasının, piyasa katılımcıları için kullanılmayan bir fırsat yaratması beklenmektedir.

Küresel pirinç tohumu pazarı tür, hibridizasyon tekniği, işleme ve tane büyüklüğüne göre bölümlere ayrılmıştır. Türüne göre, pazar açık tozlaşan çeşitlere (OPV) ve melezlere ayrılır. Hibridizasyon tekniği temelinde pazar iki hatlı sistem ve üç hatlı sisteme ayrılmıştır. Tedaviye dayanarak piyasa tedavi edilmiş ve tedavi edilmemiş olarak bölümlere ayrılır. Tane büyüklüğüne göre pazar uzun taneler, orta büyüklükte taneler ve kısa tanelere bölünmüştür.