"Onlar değil" ve "değil" arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Katılıyorum, fark, ifadenin YOĞUNLUĞUNU yukarı veya aşağı çeviren ifadenin farklı bölümlerine vurgu yapmaktır:

S: “Ryanlar akşam yemeğine geliyor mu?”

A1: “Değiller.” Daha yumuşak, muhtemelen hayal kırıklığına uğramış.

A2: “Değiller.” Vurgu, daha güçlü, daha yoğun olan “değil” üzerinedir. (Vurgu “Onlar” üzerinde değilse, yani Ryanslar yemeğe gelmeyecek, ancak Smith'ler gelecek!)

A3: “Değil!” Ah, örtbas et.


cevap 2:

Aynı kelimeleri bildiklerinden tam olarak aynı anlama gelirler, ancak vurgu kullanarak bir fark için bir fırsat vardır (aşağıda kalın harf, kelimeye daha fazla vokal vurgu olduğunu gösterir).

S: Joneses'in Noel partimize geldiği aptalları söylediğini duydum mu?

A1: Size gelmediklerini söyledim.

A2: Size gelmediklerini söyledim.

Cevap A1, cevaplayıcının askerin zaten bildiklerini doğruladığını ve cevaplayıcının Jones'ların ne kadar korkunç olduğuna dair açıklanamaz saplantısı nedeniyle gözlerini devirdiğini ileri sürüyor.

A2 yanıtı, askerin daha önceki bazı konuşmaları yanlış anlamış veya yanlış anlamış olabileceğini, bu yüzden cevaplayıcının yanlış anlaşılmanın devam etmediğinden emin olmak için olmadığını vurguladığını göstermektedir. Belki de onları tekrar Johnsons ile karıştırdı.

Not: zamirler, evimizdeki tipik sohbete dayanarak seçilir. Kilometreniz değişebilir.


cevap 3:

Ne eğlenceli bir soru! Bu cümleler hem dilbilgisi açısından doğru hem de birbirinin yerine kullanılabilir. Ancak, vurguda bir fark olduğuna ve dolayısıyla bağlam içinde uygulanabilecek anlamda küçük bir fark olduğuna inanıyorum. Örneğin, bir karşılaştırma yapıyor olsaydım ve bu iki şeyin paylaşmadığı ayrımlar olduğunu çok netleştirmek isteseydim, paragraftaki son cümlemim "... ... ama değil." “Not” etkin bir kelime olur.

Duyabileceğiniz kadar güçlü değiller ve muhtemelen günlük konuşmada daha sık kullanılıyorlar: "Partiye gelmiyorlar." "Onlar benim eldivenim değil; Peggy'e ait olmalılar." Konuşmacının öncekiyle olduğu gibi bir yanlış anlaşılmayı düzeltmesi gerektiği ile aynı mantık yoktur, “değildirler”.