Ultraviyole ışık ile kızılötesi ışık arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Tek fark dalga boyudur. Kızılötesi ışınlar, ultraviyole göre nispeten daha uzun dalga boyuna sahiptir.

Burada ultraviyole, kızılötesi, x ışınları, mikrodalgaların vb. Elektromanyetik radyasyon spektrumunun farklı kısımlarını göstermek için insan tarafından verilen isimler olduğunu belirtmeliyim. Spektrum kesintisiz olarak süreklidir


cevap 2:

Ultraviyole ve kızılötesi elektromanyetik radyasyon formlarıdır. Her ikisi de görünür ışık spektrumunu sınırlar. Onların farkı dalga boylarıdır. Elektromanyetik radyasyonu ölçmek için sinüs dalgası kullanıyoruz. Yani dalga boyu radyasyonun bir döngüde ne kadar yol kat ettiği.

Radyasyonun ne kadar hızlı salınım yaptığını ve hertz cinsinden ölçüldüğünü (bir saniyede kaç devir) tanımlamak için frekans kullanırız. Böylece dalga boyu ve frekans mesafe ve zaman ile birbirine bağlıdır ve bu nedenle ters orantılıdır.

İşte grafik:

Ultraviyole kızılötesinden daha yüksek bir frekanstır, bu yüzden insanlar için daha büyük bir tehlike oluşturur. Güneşten güneş yanıklarına neden olan şeydir ve kaynakçıların ark kaynağından gözleri ve cildi örtmesi gerekir. Kızılötesi uzaktan kumandalarda ve gece görüş uygulamalarında kullanılır, ancak aynı zamanda hasar verebilir, elinizi bir tost makinesi elemanlarına yakın bir yere koyun, bu kızılötesi termal radyasyon hissinizi verir.