Aynı çekirdekli iki işlemci ve birkaç yıl arasındaki hız arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Hangi yıllara ve kaçına 'birkaç' olduğuna bağlı.

2011'den önce bu fark 5 yıl boyunca (iki katın üzerinde) dramatik olabilir

2016 intel 6 serisi i7 skylake işlemci çekirdeği ve 2019 i9 kahve gölü çekirdeği arasındaki fark, bu üst uç yongalarda 350 Mhz daha hızlı gitmelerini sağlamanın dışında neredeyse hiçbir şey değil. Intel'in son gelişimi için iyi bir karşılaştırma şudur; Dört çekirdek, 4 iplik, 27 ay arayla sıradan OEM parçaları;

Intel Core i5-7600 @ 3.50GHz

Intel Core i3-9100 @ 3.60GHz

Intel'i sadece 'son' bir örnek olarak kullanıyorum çünkü 2017 yılının ilk çeyreğine kadar AMD, Intel'in yasadışı iş uygulamaları tarafından on yıl önce 1/2 yıl boyunca neredeyse iflas ettiği için rekabetçi bir işlemci mimarisi olmadan.

Yakalama ilerlemesi şu şekilde ölçeklenir; (Üzgünüz, AMD, tüm ana akım fiyatlı cpu'lar için Hyper Threading'e karşı olma eğilimindedir, eşdeğer kilidi açılmamış intel 6 çekirdekli 12 iplik yongası; Intel Core i7-8700K @ 3.70GHz)

2017; AMD Ryzen 5 1600

2018; AMD Ryzen 5 2600

2019; AMD Ryzen 5 3600

Sektör, AMD'nin önümüzdeki yazdan önce TSMC'nin '7 Nanometre +' sürecinden% 8-10 daha almasını bekliyor. Bu, kimin en hızlı olduğu ancak TSMC için gerçek araştırmanın arkasındaki Hollandalı şirketin devam edip edemeyeceği konusunda anlaşma imzalayacak TSMC için daha küçük talaş yapan makineler göreceğiz ..

(gördüğünüz gibi biraz karmaşık)

Kesin olan bir şey var; Intel, büyük tek yongalar yapmak yerine modüler bir tasarım geliştirene ve 2016'dan bu yana Ar-Ge departmanı 14 nanometrede kalıncaya kadar rekabet etmeyi ummuyor.

Önümüzdeki 6 ay içinde masaüstü düzeyi yongaları için 10 nm'lik süreçlerine ilerleyemezlerse, muhtemelen asla olmayacaklardır (tarih sıkışmış sol behind ile doludur)

Herhangi bir hisseyi atarım.

Bu cevabın düşündüğünüz kadar basit olmadığını, doğrusal bir konu olmadığını biliyorum.


cevap 2:

Çoğu, aynı performansa sahip olacak, yüzeyde çok fazla fark yok. Ancak, uyumlu olma açısından, termaller, üretim süreçleri eski modellerde 10nm ve yeni modellerde 7nm gibi farklıdır. Ayrıca, verimli işleme için hem donanım hem de yazılım düzeyinde daha fazla güncelleme olacaktır. Ayrıca önbellek boyutları farklı olabilir. Çekirdekler, saatler her zaman önemli olan tek şey değildir. Verileri benzer kaynaklarla ne kadar verimli bir şekilde işleyebilirler. Bu yüzden çoğu zaman insanlar eski donanımlara razı olurlar ancak uyumluluk bilge olurlar, bazı yerlerde eksik olabilirler.