Toplam Kalite Yönetimi (TKY) ve Kalite Güvencesi (KG) arasındaki fark nedir?


cevap 1:

KALİTE GÜVENCE - Kalite Yönetimi ve Planlaması

Kalite Güvencesi sürece yöneliktir ve hata önleme üzerine odaklanırken, kalite kontrol ürüne yöneliktir ve hata tanımlamaya odaklanır.

Kalite Güvencesi, kalite yönetimi sürecinizi bir adım daha ileri götürür. KG, kaliteyi sağlamak için gerekli olan adımlar, kurallar ve yönergeleri planlamaya, belgelemeye ve üzerinde anlaşmaya odaklanmıştır. Planlama bir projenin başlangıcında gerçekleşir ve sonuç, belgelenmiş bir kalite planıdır. Gelecek için daha iyi planlama ve kalite güvence hizmetleri ile ilerlemek, kalite için tüm gereklilikleri yerine getirecek bir ürün veya hizmete bir tür güven sağlar.

KG'nin temel amacı, kusurların öncelikle ürününüze girmesini önlemektir, bu nedenle kaliteyi sağlamak için proaktif bir önlemdir. Kalite planlaması riskleri azaltmak için anahtardır, ancak aynı zamanda size çok fazla zaman ve para tasarrufu sağlar.

TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ (TKY)

Toplam Kalite Yönetimi (TKY), sürekli geri bildirime yanıt olarak süregelen iyileştirmeler yoluyla ürün ve hizmetlerin kalitesini artırmaya çalışan organizasyon yönetimine kapsamlı ve yapılandırılmış bir yaklaşımdır.

TKY, mal ve hizmet kalitesinin sürekli iyileştirilmesini sağlamak için tüm fonksiyon ve süreçlerin bir organizasyon içindeki entegrasyonudur.

Her işletme seviyesinde süreçlerin kalitesini artırmak için tasarlanan entegre organizasyonel çaba TKY, müşterileri memnun etmede performans üstünlüğü olarak da tanımlanabilir.

Toplam kalite yönetimi (TKY):

· Müşteri memnuniyeti ilk kez, her zaman;

· Çalışanların sorunları çözmelerini ve israfı ortadan kaldırmasını sağlamak;

· Bir yönetim tekniğinden çok bir çalışma tarzı, bir kültür;

· Sürekli iyileştirme felsefesi, hiç bitmeyen, sadece insanlar tarafından / veya insanlar aracılığıyla elde edilebilir.

SHIV TECHNOLABS PVT. LTD.