Toffee, candy and chocolate arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Toffee, şekeri veya pekmezi tereyağı ile birlikte karamelize ederek yapılan bir şekerdir. Bu arada un da zaman zaman kullanılır.

Şeker veya şeker olarak da adlandırılan şeker, ana bileşen olarak şekeri içeren bir şekerlemedir. Şeker şekerleme denilen kategori, çikolata, sakız ve şeker şekeri de dahil olmak üzere herhangi bir tatlı şekerlemeyi kapsar.

Çikolata, kakao çekirdeğinin tohumlarından yapılan bir besindir. Puding, kek, şekerleme, dondurma gibi birçok tatlıda kullanılır.

Gıda endüstrisi danışmanı, Gıda endüstrisi danışmanı, 5 rulo rafineri makinesi


cevap 2:
  • Şeker:

Ortalama kullanımda, şeker terimi herhangi bir tatlıya atıfta bulunmak için kullanılır. Bununla birlikte genellikle Sert haşlanmış şeker anlamına gelir.

Malzemeler:

Şeker, Su / Süt, Çeşitli aroma ve kuruyemişler.

Yaratılış Süreci:

Şeker, istenen konsantrasyona ulaşana kadar veya karamelleşmeye başlayana kadar kaynatılan bir şurup oluşturmak için şekeri su veya sütte çözerek yapılır. Şeker türü malzemelere ve karışımın ne kadar süre kaynatıldığına bağlıdır.

Türleri:

Karamelli şeker, şekerleme, şekerleme

pralin, tablet, gumdrops, jöle fasulye, taş şeker, lolipop, taffy, pamuk şeker, şekerler.

  • Şekerleme:

Şekerleme, şeker veya melasın tereyağı ve bazen unla karıştırıldığı ve karamelleşme noktasına kadar ısıtıldığı bir şeker türüdür. Şekerleme bazen fındık veya kuru üzüm ile karıştırılır.

Malzemeler:

Şeker / Pekmez, Tereyağı, Un, Fındık veya kuru üzüm.

Yaratılış Süreci:

Şeker tereyağı ve bazen un ile karıştırılır. Daha sonra karamelleşene ve sert çatlak aşamasına gelene kadar kaynatılır. Burada genellikle fındık veya kuru üzüm ile karıştırılır, daha sonra soğutulur.

Türleri:

İngiliz şekerleme, petek şekerleme, Yumuşak şekerleme, kırılgan şekerleme, vb.

  • Çikolata:

Çikolata, tropikal Theobroma kakao ağacının tohumundan üretilen işlenmiş, tipik olarak tatlandırılmış bir besindir.

Malzemeler:

Kakao, Süt, Fındık veya Kuru Üzüm.

Yaratılış Süreci:

Tohumlar fermente edilir, kurutulur, daha sonra temizlenir ve kavrulur. Kabuk daha sonra çıkarılır ve kakao uçları haline getirilir, bunlar sıvılaştırılır ve sonra kalıplanır ve kakao katıları ve kakao yağı halinde işlenebilir. Çikolata daha sonra çeşitli miktarlarda katı ve tereyağından yapılır.

Türleri:

Bitter Çikolata, Sütlü Çikolata ve Beyaz Çikolata.