Zaman Kısıtlı Yeme ile Aralıklı Oruç arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Dr. Satchin Panda, günlük sirkadiyen ritimlerle ilgili çalışmalarında daima “zaman kısıtlı yeme” terimini kullanmaktadır. Araştırmaları, farelerin 8-9 saat içinde beslenmesinin kısıtlanmasının optimal faydalar sağladığını ve insanlarda benzer sonuçlar elde ettiğini kanıtladı. Her gün sınırlı bir zaman aralığı içeren günlük yeme alışkanlıkları için “zaman kısıtlı yeme” terimini tercih ediyorum.

Zaman kısıtlamasının oldukça normal bir yemek şekli olduğunu hissediyorum ve bu terimi kullanarak uygulamayı ana akım zihniyete iten daha fazla insan görmek istiyorum. Anneme kahvaltı yemediğimi söyleyebilirim ve bunun benim için tamamen normal olduğunu düşünürdü. Kısa bir süre için bile “oruç tuttuğumu” söylüyorum ve herkes korkuyor ve açlıktan öleceğimden korkuyor. Güven bana, oldukça kıtlığa dayanıklıım.

“Aralıklı Oruç” teriminin öğünler ve haftalık yeme alışkanlıkları arasındaki daha uzun süreleri, örneğin her hafta birkaç kez tekrarlanan 24–42 saat oruç sürelerini ifade etmesi gerektiğini hissediyorum. Bu terim, her gün veya 5: 2 diyetler (haftada 2 gün oruç) gibi yaygın kalıplara uygulanır. “Genişletilmiş oruç”, 2 veya daha fazla gün oruç anlamına gelir.

Günde bir saat ya da 24 saat hızlı bir yemek, her iki terime de uygun şekilde sığabilecek gri bir alandır.


cevap 2:

TRE'nin belli bir pencerede yemenin yararlarına, IF'nin oruç tutmanın yararlarına odaklandığını söyleyebilirim. TRE taraftarları genellikle normalde yediğiniz her şeyi yemeyi önerir, ancak bu Zaman Kısıtlı penceresinde. EĞER taraftarlar genellikle düşük karbonhidrat / keto tarzı bir diyet de yiyecekler ve hangi gıdaları hızlı bir şekilde kırdıkları vb.


cevap 3:

En son uygunluk ve sağlık trendlerinden biri olarak aralıklı oruç, diyet türlerinden ve hesaplanan kalori alımındaki kısıtlamalardan ziyade, oruç ve beslenme dönemlerinin dönüşümlü döngülerine dayandığından, diyetten daha fazla bir beslenme planıdır.

Aslında, günlük döngülerle (18/6 veya 14/8 oruçlar veya savaşçı diyeti gibi) veya haftalık döngülerle (bazıları tüm gün haftada bir veya iki kez oruç tutmayı içeren) aralıklı oruç modları vardır, ama aynı nihai olarak, yiyecek alımını vücudun gerçekten ihtiyaç duyduğu miktarda azaltmaktır.

Bu yazı hakkında daha fazla bilgi edinin: Aralıklı oruç tutmanın 4 ana faydası - Key to Zen