Thinlicliced ​​bacon ve pancetta arasındaki fark nedir?


cevap 1:

"Bacon" ve "pancetta" adlarının kullanımı genellikle eşanlamlı olarak bulunabilir, ancak aslında bir takım önemli farklılıklar vardır:

  • Pancetta üretimi için sadece bir domuzun karnından alınan hammaddeleri kullanın, pastırma bu tür kısıtlamalara sahip değildir. Ona göre, derste sadece göğüs değil, aynı zamanda sırt, boyun, femoral kısım vardır.Bakkal, kural olarak, olgunlaşma aşamasını geçmez. Füme veya fırında pişirilir ve satışa gönderilir. Pancetta için kurutma, pişirmenin ayrılmaz bir aşamasıdır. Füme İtalyan brisket - çoğunlukla Trentino-Alto Adige'de (Trentino-Alto Adige) bulunan nadir bir fenomendir.

cevap 2:

İlk etapta pancetta füme değildir. İkincisi, bakon farklı por kesimleri ile yapılabilirken, pancetta özellikle domuz eti karnında yapılır. Domuzun diğer yağ kesimleri lardo (domuz yağı değil), guanciale ve coppa olur. Yukarıdakilerin hepsi pancettadan farklı şekilde tedavi edilir. Ayrıca, farklı muamele gören birkaç farklı pancetta türü vardır: bazıları haddelenir, bazıları sadece ikiye katlanır, bazıları ip ile bağlanır, bazıları iki parça odun tarafından tutulur, bazıları sadece tuzla tedavi edilir, bazıları baharatlı…