İnce tabaka kromatografisi ile kağıt kromatografisi arasındaki fark nedir?


cevap 1:

kelimesiyle ince tabaka cam levha kaplayan ince alümin bir tabakadır.

kağıt genellikle watson kağıdıdır (çok beyaz ve eşit tutarlılıkta), analiz etmek istediğiniz çözümün bir damlasına koyduğunuz ve daha sonra temeli bir çözücüye koyduğunuz ve farklı bileşiğin farklı renkteki noktalar halinde ayrı olarak beklemesini beklediğiniz ..bu makaleyi kestikten ve nokta nokta analiz ettikten sonra veya elinizde bulunan standart tgattan bahsettikten sonra ..


cevap 2:

1. TLC, kağıt kromatografiden farklı bir sabit faz kullanır (kağıt, ikincisindeki sabit fazdır, TLC ise genellikle sabit faz olarak silika veya alümina kullanır).

2. TLC, kağıt kromatografisinden, yani daha keskin ve aralıklı olan bantlardan daha iyi ayırmalar sağlar.

3. TLC'nin çalışması daha hızlı.

4. TLC etkili çalışması için daha az numune gerektirir.

5. TLC'nin seçiciliği daha iyidir (ayrılabileceği şeyler). Farklı kimyasal türlerini ayırmada size daha fazla esneklik kazandıran TLC ile farklı türde emiciler (sabit fazlar) kullanabilirsiniz. TLC plakaları ayrıca kağıt kromatografiden daha güçlü çözücülere ve renk oluşturucu maddelere dayanabilir, bu yüzden yine daha esnektir (güçlü çözücüler işlemi hızlandırabilir ve ayırmaya daha fazla seçicilik verebilir).

Kağıt kromatografisinin hala kullanılmasının nedeni, ihtiyaç duyduğunuz şey için daha ucuz ve çoğu zaman yeterli olmasıdır.