"Bu günler" ile "son zamanlarda ve son zamanlarda" arasındaki fark nedir? "Son zamanlarda çok meşgulüm" diyebilir miyim?


cevap 1:

'Son zamanlarda' veya 'son zamanlarda' bu bağlamda eş anlamlıdır ve meşgul olmanın daha yeni gerçekleştiğini gösterir. Geçmişte bugüne en yakın.

'Bu günler' durumun son zamanlarda / son aşamadan geçtiğini ve alıştığınız gibi görünmesini sağlayın. Geçmişte bugünden biraz daha geriye ve ona en yakın olanı.

“Son zamanlarda çok meşgulüm” ya da “Bugünlerde çok meşgulüm” şu an gergin ve sanki şu anda oluyormuş gibi daha sönümlü bir nüansı var. Çünkü şimdiki zaman aynı zamanda içinde bulunduğunuz durumu gösteren gösterge zaman olarak da bilinir. Gösterge ifadeleri özellikle 'neden?' Ya da ne demek istiyorsun?'. Meşgul olmanın başınıza geldiğini belirtmek için 'son zamanlarda / son zamanlarda' veya 'bu günler' eklersiniz.

Farklı bir duygu önermek istiyorsanız, mevcut mükemmel zamanda ifadeyi söyleyebilirsiniz. “Son zamanlarda çok meşguldüm” ya da “Bugünlerde çok meşgulüm” diyerek meşgul olmanın gerçekleştiğini, hala gerçekleştiğini ve hayatınızın büyük bir parçası olduğunu belirtiyor.


cevap 2:

Kelime son zamanlarda yakın geçmişe işaret ediyor. Yani “ben… son zamanlarda” diyemezsiniz çünkü geçmiş için 'ben' değil, başka bir gerginliğe ihtiyacınız var.

'Bu günler' şu anda 'veya şimdi' anlamına gelir, böylece şunu söyleyebilirsiniz:

“Bugünlerde çok meşgulüm.”

'Son zamanlarda' (yakın geçmiş) kullanmak için, fiilin 'have' formunu kullanabilirsiniz (Şimdiki mükemmel):

“Son zamanlarda çok meşguldüm.”

Bunun nedeni, 'var' formunun şimdiye kadar (yakın geçmiş) bir zamana işaret etmesidir.