“Olmak” fiili ile “sahip olmak” fiili arasındaki fark nedir?


cevap 1:

"Olmak" ve "sahip olmak" fiillerinin her ikisi de çok önemlidir, sık kullanılan İngilizce fiillerdir ve kullanım şekilleri benzerdir. Ama elbette anlamları farklı. Temel olarak, "olmak" varoluş veya durum / durumla ilgilenir. "Sahip olmak" bulundurmayı veya bir şeyin gerekli olduğunu gösterir. Aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağım ve daha fazla çalışma için bazı bağlantılar sağlayacağım.

Olmak:

"Olmak" muhtemelen İngilizce'de en çok kullanılan fiildir (aslında, genellikle aşırı kullanılır, bu yüzden daha iyi, daha özlü veya ilginç bir fiil bulabilirseniz, yapın!). Aynı zamanda İngilizce'deki en düzensiz fiildir, bu yüzden doğru kullanmak için iyice incelemek isteyeceksiniz.

Ana fiil olarak, "olmak" öznenin varlığını veya durumunu - birinin veya bir şeyin durumunu veya özelliklerini gösterir. "Olmak" fiili, "Ben" ya da "siz" ya da bir şeyin "ne olduğunu söyler.

  • Kişinin bir aile, iş veya diğer gruptaki rolünü veya konumunu gösterebilir. “Maria bir hemşire.” Bir insanın niteliklerini ifade etmek için kullanılabilir. "Çok zeki." Konumu gösterebilir. "Mağazadalar." Karşılaştırmak için de kullanılabilir: "Güneş aydan daha parlaktır."

Yardımcı bir fiil olarak (diğer fiillerle birlikte kullanılan bir yardımcı fiil):

  • gelecekte gerçekleşmekte olan veya hala devam eden veya gelecekte gerçekleşecek olan eylemleri açıklar. "Alışveriş yapıyorum" ya da "Bütün gün alışveriş yapıyorduk" ya da "Yarın alışverişe çıkacağız." Kendi içinde yardımcı bir fiil olarak bile kullanılabilir: "Tembel oluyorum" ya da "Tembel oluyordum."

"Olmak" pasif cümlelerdeki diğer fiillerde de kullanılır. Bunu anlamak biraz daha zordur ve çok sık kullanmanıza gerek yoktur. İyi, basit bir açıklama ve örnekler burada bulunabilir.

Bu çok önemli fiilin nasıl kullanılacağını öğrenmekle gerçekten ilgileniyorsanız, aşağıdaki kaynakları öneriyorum:

1. "olmak" kullanımının resimli örneklerini harika eğlenceli:

2. basit, temel bir açıklama

3. "olmak" nasıl kullanılacağını biraz teknik ama kapsamlı bir açıklama

Sahip olmak:

"Sahip olmak" birkaç temel şekilde kullanılır.

  • Bunu bir isim takip ettiğinde, sahip olmak veya sahip olmak anlamına gelir. "Sarah'ın yeni bir arabası var." "Yükseklik korkum var." "Her gün duş alıyorum." Bunu mastar biçiminde başka bir fiil izlediğinde, bir şeylerin yapılması gerektiği anlamına gelir. "Yemek yapmak zorundayım." "Benimle gelmelisin." Bu senin için bir şey yapıldığında da kullanılabilir. "Saçlarımı iki ayda bir kestim." Komut veya istek yapmak için de kullanılabilir. "Lütfen oturun." Bir insanı iyi dilemek için de kullanılabilir. "Mutlu günler."

"Sahip olmak" aynı zamanda "mükemmel zaman" oluşturmak için yardımcı veya yardımcı fiil olarak kullanılır. Örnek: "Beş yıldır öğretmenim."

Kontrol etmek isteyebileceğiniz “bağlantılar” için bazı bağlantılar:

1. "Sahip olmak" için iyi açıklamalar ve örnekler burada bulunabilir.

2. Konjugasyonların iyi bir listesi burada.