'Since' ve 'because' kullanımı arasındaki fark nedir?


cevap 1:

Başından beri ve - Dilbilgisi Kuralları

S: Her zaman zamana atıfta bulunurken “beri” ve nedene atıfta bulunurken “çünkü” kullanmam gerektiği söylendi. C: “Çünkü” sebep anlamına gelirken, “çünkü” zaman veya sebep anlamına gelebilir. Bu ne anlama geliyor? Bu, çoğu zaman bu kelimelerin eşanlamlı olduğu ve her ikisini de kullanabileceğiniz anlamına gelir. Köpeğim çok kıllı olduğu için saçlarını düzenli olarak kesmem gerekiyor, Köpeğim çok kıllı olduğu için saçlarını düzenli olarak kesmem gerekiyor. “Çünkü” yi kullanırken dikkat etmeniz gereken tek tuzak belirsizliktir. Kahvaltı yaptığımızdan beri enerjiyle doluyduk, bu sizi kahvaltıdan mı yoksa kahvaltıdan sonra mı enerji ile doldurduğumuzu merak ediyor mu?

"Çünkü" ya da "Beri" mi?

Sıkı gramerciler bundan hoşlanmayabilir, ancak “beri” ve “çünkü” eş anlamlı olabilir. “Seni sevdiğim için, evlenelim”, “Seni seviyorum, evlenelim” ile aynı anlama geliyor. (Evet, bir cümlenin başında “çünkü” kullanabilirsiniz.)
Telaşlı gramerler bazı durumlarda teensy biraz doğru olabilir. “O zamandan beri” kelimesi, “Dünden beri düşündüğüm tek şey sensin” gibi, ne kadar zaman geçtiğini ifade eder. Bazen, “beri” ile bir cümle iki şekilde yorumlanabilir ve o zaman “çünkü” demek için “beri” kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Bu belirsiz cümleyi alın: “Konuştuklarından beri ikinci düşünceleri vardı.” (“Çünkü”, “o andan itibaren” veya “çünkü” anlamına gelebilir.)

cevap 2:

Kabaca değiştirilebilirler, ancak sadece bir kavrama anlamında. Ama daha fazlası var…

Bu kelimelerin her birinin ek anlamları vardır, bu nedenle hangi kullanımın uygun (veya inapt) olduğunu bilmek ve bunları en iyi doğru anlamlar geçerli olduğunda kullanmak en iyisidir.

Zira “gibi zamanlardan sonra” ek bir anlamı var ama öyle değil.

Çünkü “nedenden ötürü” anlamı vardır, ancak çoğu zaman olduğu gibi yanlış kullanılmasına rağmen, öyle değildir.

  • Sakalı olduğu için onu görmedim. (Sakal onu son gördüğüm zamandan sonra büyüdü.) Onu görmedim çünkü sakal bıraktı. (Sakallara dayalı küçük ayrımcılık? Saçma ama mümkün.)

Bunların her birinin kullanımını açıklığa kavuşturmanın bir yolu, cümle veya yan tümceleriyle başlamaktır:

  • Sakal bıraktığı için ona dayanamadığımı söyledim, onu görmeyi bıraktım (bir paramour olarak). Sanırım benden kurtulmak için büyüdü, sakal büyüdüğü için görünüşünün gerçekten iyileştiğini düşünüyorum. Bir değişiklik için düzenli olarak tımar etmeye başladı!